Data modyfikacji:

Jak podłączyć telefon do radia samochodowego?

Radioodtwarzacze samochodowe, dziś znane też pod nazwą stacji multimedialnych, są bez względu na wybrany model niezwykle przydatnymi centrami rozrywki. Pozwalają nie tylko posłuchać poczciwego radia, ulubionej muzyki i audiobooków zapisanych w formacie mp3, ale także skorzystać z popularnych serwisów streamingowych, takich jak Spotify. Duża część zaawansowanych opcji jest dostępne tylko po połączeniu się urządzenia ze smartfonem. Podpowiadamy zatem, jak podłączyć telefon do radia w aucie.
Jak podłączyć telefon do radia samochodowego?
W zależności od wieku auta, a także od tego, jakie radio samochodowe mamy zamontowane, sposób komunikacji telefonu z urządzeniem mogą różnić się w dość znaczący sposób. Poniżej przedstawimy najczęściej spotykane przypadki.

Jak podłączyć telefon do radia samochodowego – kabel AUX

Metoda, której używamy w klasycznych radiach samochodowych oraz starszych stacjach multimedialnych. Urządzenie łączymy z radiem za pomocą standardowego kabla audio AUX, które posiada końcówki 3,5 milimetrów. Ten rodzaj połączenia pozwoli nam wyłącznie na odtwarzanie w systemie nagłośnieniowym samochodu dźwięku pochodzącego ze smartfona. Dzięki temu możemy posłuchać podcastu lub streamować muzykę nawet w kilkudziesięcioletnim samochodzie.
Gdy telefon nie ma gniazda 3,5 milimetrów rozwiązaniem jest zakup taniej przejściówki z USB. Warto zaopatrzyć się przy tym w jakiś uchwyt dla telefonu, bowiem sprzęt położony na desce rozdzielczej lub siedzeniu nieczęsto zsunie się lub spadnie w trakcie hamowania.

Jak podłączyć telefon do radia samochodowego – kabel USB

Nowsze modele odbiorników radiowych w samochodach mają wbudowane portu USB, które pozwalają im na odczytywanie plików zapisanych w pamięci telefonów, a następnie ich odczytywanie. Smartfon łączymy więc za pomocą standardowego przewodu z odpowiednimi końcówkami. Pamiętajmy, by w opcjach Androida lub iOS włączyć transfer danych.

Jak podłączyć telefon do radia samochodowego – Bluetooth

Najnowsze modele stacji multimedialnych wspierają też bezprzewodowe połączenie Bluetooth. Pozwala on na dzielenie się nie tylko plikami, ale także zdalną kontrolę funkcji radia z poziomu dedykowanej aplikacji. Możemy np. ustalić trasę jazdy na telefonie i przesłać ją błyskawicznie do odtwarzacza z nawigacją GPS.
Połączenie telefonu z radiem samochodowym Bluetooth jest bardzo proste. Przebiega tak samo jak w przypadku innych urządzeń bezprzewodowych i polega na wyszukiwaniu sprzętu, a następnie jego sparowaniu. Opcję tą znajdziemy w menu konfiguracyjnym auta lub radia.
Jeżeli do komunikacji niezbędna jest jakaś konkretna aplikacja, informację na ten temat znajdziemy w dokumentacji auta. Nie zaszkodzi przy tym sprawdzić, czy smartfon jest kompatybilny z radiem.

Jak podłączyć telefon do radia samochodowego – transmiter FM

Transmiter FM to niewielkie urządzenie, które pozwala na odtwarzanie muzyki z telefonu lub innego urządzenia mobilnego w radiu samochodowym, które pozbawione jest jakichkolwiek wejść audio. To nowoczesne urządzenia wyposażone w moduł Bluetooth, wejścia na karty pamięci i złącza USB. Nadają one standardowy sygnał, który odbierany jest przez radio FM. Transmitery zasilane są najczęściej po podłączeniu do gniazda zapalniczki.
Zdjęcie: Envato Elements