Data modyfikacji:

Jak podłączyć telewizor do internetu? Jaki telewizor z internetem kupić?

Telewizory łączące się z internetem jeszcze kilka lat temu były dostępne tylko w bardzo wysokich cenach. Obecnie prawie każdy nowy odbiornik może korzystać z sieci i innych funkcji Smart TV. Podpowiadamy, jak znaleźć odpowiedni model dla siebie, a także w jaki sposób połączyć z internetem starsze modele telewizorów pozbawione tej możliwości.

telewizor z internetem

Telewizor z internetem jako centrum domowej rozrywki

Wielu z nas nie wyobraża już sobie powrotu do czasów, kiedy z telewizora korzystało się wyłącznie do oglądania kilku kanałów telewizji naziemnej czy kablowej lub do okazjonalnej nocy z filmami na płytach DVD. Telewizory z internetem zamieniają się bowiem w multimedialne kombajny. Za sprawą łączności z siecią bez większego wysiłku i problemu obejrzymy praktycznie niewyczerpaną liczbę nowych filmów, seriali oraz innych interesujących treści, które zadowolą gusta każdego domownika.

Powstaje więc pytanie, jaki telewizor z internetem kupić, a także jak podłączyć do sieci starsze modele telewizorów , które nie posiadają rozbudowanych opcji Smart TV.

Jak podłączyć starszy telewizor bez funkcji Smart TV do internetu?

W wielu domach znajdują się wciąż starsze telewizory LCD, które pozbawione są funkcji Smart TV. Często są to odbiorniki wysokiej jakości i nie ma potrzeby ich natychmiastowej wymiany. Jak więc podłączyć te urządzenia do sieci, by skorzystać np. z wypożyczalni filmów VoD? Istnieje na to kilka prostych sposobów.

Połączenie z komputerem

Prosta metoda, w której telewizor traktujemy jako drugi ekran naszego laptopa lub domowego peceta. Korzystając z przeglądarki internetowej, możemy swobodnie surfować po ulubionych stronach oraz oglądać filmy w sieci.

Minusem tego rozwiązania jest jego uciążliwość. Zazwyczaj poza przewodem wideo musimy korzystać także z dodatkowego kabla transportującego sygnał audio, chyba że nasz komputer posiada wyjście HDMI i może wysyłać przez nie dźwięk. Kłopotliwe jest również zdalne kontrolowanie systemu operacyjnego, zwłaszcza jeżeli nie jest to leżący tuż obok nas laptop. W takich sytuacjach korzystamy więc zazwyczaj z bezprzewodowej myszki i klawiatury.

Przeczytaj, jaki kabel HDMI wybrać

Skorzystanie z popularnych konsol do gier

Chcesz korzystać z telewizora z internetem? Innym rozwiązaniem jest podłączenie do TV popularnych konsol do gier, takich jak Xbox One, Xbox Series X, PlayStation 4 lub PlayStation 5. Wszystkie te systemy oferują część funkcjonalności Smart TV, posiadają bowiem dedykowane aplikacje popularnych serwisów streamingowych, przeglądarki internetowe oraz komunikatory. Sterowanie jest tutaj też znacznie łatwiejsze, ponieważ wykorzystujemy do tego bezprzewodowe kontrolery lub sprzedawane osobno piloty multimedialne.

Kupienie odtwarzacza multimedialnego typu TV Box

Podłączenie multimedialnego odtwarzacza to najbardziej optymalny sposób na podłączenie telewizora do internetu. Pierwsze urządzenia tego typu zaczęły być sprzedawane na początku ubiegłej dekady, kiedy Smart TV były kompletną rzadkością. W tej chwili korzystają z nich właściciele starszych telewizorów, jak również osoby niezadowolone z funkcji internetowych ich obecnego telewizora.

Niewątpliwą zaletą odtwarzaczy TV Box jest ich niska cena, która rzadko przekracza 300 zł. Przeważnie są one napędzane popularnym systemem operacyjnym Android, używanym przez znaczną część Smart TV, otrzymamy więc doświadczenie porównywalne z tym sprzętem (interfejs, dostępność aplikacji itd.).

W ofercie sklepów znajdziemy zarówno niewielkie odtwarzacze przypominające pendrive'y, jak i większe modele w formie skrzynki z dodatkowymi złączami (np. USB). Na wygodę użytkowania TV Boksu z pewnością wpłynie również jego pilot. Niektóre odtwarzacze porzucają go jednak całkowicie na rzecz sterowania za pośrednictwem mobilnej aplikacji w smartfonie.

Coraz częściej w sklepach spotkamy też modele wspierające obraz wyświetlany w rozdzielczości 4K z technologią HDR. Opcje te nie mają jednak większego znaczenie, gdy współpracują one ze starszymi panelami w rozdzielczości 1080p lub 720p.

Jak podłączamy telewizor Smart TV do internetu?

Jeżeli posiadamy już Smart TV, jego podłączenie do internetu jest niezwykle proste. Telewizory tego typu opierają się na komunikacji bezprzewodowej i komunikują się z siecią domową za pośrednictwem połączenia Wi-Fi. Dodatkowo niektóre modele posiadają również wejście na kabel Ethernet, który podłączany jest bezpośrednio do routera. W razie braku routera w domu możemy zawsze skorzystać z internetu mobilnego, zamieniając nasz smartfon w hotspot Wi-Fi.

Popularne telewizyjne systemy operacyjne

Możliwość podłączenia telewizora do internetu nie sprawi, że kupiony przez nas sprzęt potencjalnie dysponuje takimi samymi funkcjami, co modele innych producentów. Sposób, w jaki telewizor korzysta z sieci, determinuje w dużej części jego system operacyjny.

Podobnie jak w komputerach PC decyduje on o wyglądzie interfejsu, a także o tym, do jakich opcji sieciowych oraz aplikacji mamy dostęp. Mowa tu np. o dedykowanych sklepach z cyfrowymi wersjami filmów i seriali, programach fitness, aplikacjach bankowych, grach, możliwości przechowywania plików w chmurze, a także korzystania z komend głosowych wspieranych przez asystenta Google.

WebOS

System instalowany w telewizorach firmy LG, który od wielu lat jest rozwijany i stale uaktualniany przez koreańskiego producenta. Jego użytkownicy mogą skorzystać z dużego dedykowanego sklepu z aplikacjami oraz funkcji dzielenia się multimediami z komputerem i innymi urządzeniami mobilnymi. W nowszych modelach telewizorów możemy również nawigować w menu za pomocą wskaźnika kontrolowanego za pomocą sensora ruchu w pilocie.

Tizen

Świetnie oceniany przez recenzentów system instalowany we wszystkich telewizorach firmy Samsung, który pod względem funkcjonalności i wyglądu zbliżony jest do WebOS. Aplikacje ściągniemy z wbudowanego internetowego sklepu Samsunga.

Android TV

Najpopularniejszy telewizyjny system operacyjny instalowany w telewizorach większości producentów. Oprogramowanie oparte jest na OS-ie wykorzystywanym w wielu rożnych urządzeniach mobilnych, dzięki temu jest nie tylko niezawodne, ale także pozwala na łatwą wymianę informacji pomiędzy innym sprzętem z Androidem działającym w ramach ekosystemu Google'a (możemy np. rzucać obraz ze smartfona na ekran telewiozra). Największą zaletą systemu jest jednak dostęp do dziesiątek tysięcy aplikacji i gier dostępnych w Google Play Store.

Inne systemy

Niektórzy producenci telewizorów podłączanych do internetu wciąż decydują się na implementację własnego oprogramowania, które zazwyczaj pojawia się w najtańszych modelach na rynku. Wybranie tego typu telewizora może znacząco ograniczyć nasze możliwości korzystania z sieci.

O ile prawie na pewno otrzymamy dostęp do kilku podstawowych aplikacji (Netflix, HBO GO i YouTube), o tyle możemy zapomnieć o mniej popularnych platformach streamingowych, a także zaawansowanych opcjach sieciowych. W takim wypadku najlepiej więc dokupić tani TV Box z Androidem.

Autor: Michał Kułakowski