Data modyfikacji:

Jak podłączyć dwa routery?

Połączenie dwóch routerów to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Dzięki niemu możemy wzmocnić sygnał sieci internetowej oraz sprawić, że wifi obejmie większy teren. Dwa routery w jednej sieci pozwalają korzystać z internetu w całym domu, a często również poza nim np. w ogrodzie. Aby jednak mogło tak być, trzeba odpowiednio je przeprowadzić. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się jak połączyć dwa routery. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne.

router

Dlaczego warto mieć dwa routery w domu?

Nawet najlepszy router nie daje czasem wystarczającej siły i zasięgu. W takim przypadku zamiast poszukiwać nowego sprzętu, warto zdecydować się połączenie dwóch routerów kablem ethernet. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta - połączenie dwóch routerów kablem daje znacznie lepsze efekty niż połączenie bezprzewodowe. Możemy wówczas mówić o niewiarygodnie szybkim przesyłaniu danych, które odbywa się bez żadnych zakłóceń. Wszystko, czego potrzebujemy, to dwa routery (mogą być to takie same, jak i inne urządzenia) oraz kabla ethernet.

Podłączenie dwóch routerów. Od czego zaczynamy?

Zanim zaczniemy połączenie dwóch routerów kablem, musimy zastanowić się, które z urządzeń będzie pełnił rolę głównego. Drugi router do światłowodu będzie urządzeniem podrzędnym, którego rolą będzie rozszerzenie wstępnej sieci pierwszego routera. Tak naprawdę nie ma znaczenia, który router wybierzemy jako główny, choć większość osób decyduje się na to, by głównym urządzeniem było to o lepszych parametrach oraz większym zasięgu.

Przed rozpoczęciem połączenia dwóch routerów musimy również podjąć decyzję co do tego, jaki rodzaj połączenia chcemy wybrać. Do wyboru mamy dwie opcje. Pierwszą z nich jest połączenie LAN – LAN, czyli sieć lokalna. W tym przypadku mamy możliwość powiększania sieci o kolejne urządzenia, które mogą przesyłać między sobą źródła i pliki.

Drugim rodzajem połączenia jest LAN – WAN, czyli sieć rozległa. Ten rodzaj pozwala na stworzenie w sieci głównej, drugiej podrzędnej sieci. Rozwiązanie to często wybierane jest przez rodziców, którzy chcą mieć kontrolę nad tym, co dzieci robią w internecie. Ustawienie to daje bowiem możliwość sprawdzania domen odwiedzanych z danego urządzenia oraz blokowanie dostępu do niektórych z nich.

Jak połączyć dwa routery – poradnik krok po kroku

Rozpoczynając połączenie routerów, warto zadbać o to, by oba urządzenia znajdowały się pod ręką –oczywiście, po zakończeniu działań możemy umieścić je w różnych częściach domu. Ze względów praktycznych warto jednak, by podczas prac znajdowały się obok siebie.

Sprawdź, jaki router na kartę sim wybrać

Kolejność wykonywanych czynności prezentuje się następująco:

  • Przywracamy routery do ustawień fabrycznych.
  • Odłączamy routery od sieci elektrycznej, każda czynność związana z przypinaniem przewodów powinna odbywać się na wyłączonych urządzeniach.
  • Podłączamy kabel ethernet – w routerze głównym powinien być podpięty do dowolnego gniazda LAN, w routerze podrzędnym w zależności od wybranego rodzaju połączenia do gniazda WAN lub LAN.
  • Włączamy zasilanie głównego routera.
  • W dowolnej przeglądarce wpisujemy adres IP routera.
  • Wpisujemy nazwę użytkownika i hasło dostępu (często znajdują się na naklejce pod routerem).
  • Wchodzimy w zakładkę “Ustawienia zaawansowane” a następnie klikamy “Sieć”.
  • A Ktywujemy status serwera DHCP.
  • Włączamy drugi router i postępujemy analogicznie.
  • W zależności od wybranego rodzaju połączenia klikamy zakładkę WAN lub LAN a następnie ustawiamy dynamiczny adres IP. Gotowe.

Jak widać, połączenie ze sobą dwóch routerów nie jest zadaniem trudnym. Poradzi sobie z nim więc nawet początkująca osoba.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa