Data modyfikacji:

Jak położyć płytki pod prysznicem?

Kabiny prysznicowe bez brodzika są obecnie niezwykle popularnym i modnym elementem aranżacji łazienki. Aby spełniły nasze oczekiwania, musimy jednak w pierwszej kolejności wybrać i wykończyć glazurę. Radzimy, jak położyć płytki pod prysznicem.

jak położyć płytki pod prysznicem

Kabiny prysznicowe cieszą się nieodmiennie sporym powodzeniem w polskich domach. Są doskonałym i bardzo eleganckim rozwiązaniem dla małych łazienek, w których nie zmieści się zwykła wanna. Co więcej, nowoczesne systemy prysznicowe oferują szereg interesujących funkcji, takich jak np. masaż wody, uatrakcyjniających codzienną kąpiel. Ostatnio rodacy coraz częściej decydują się na instalację kabiny bez brodzika, która jest wyłożona płytkami

Rozwiązanie to ma kilka niewątpliwych zalet. Po pierwsze, pozwala uniezależnić wymiary prysznica od brodzików dostępnych tylko w ustalonych z góry kształtach oraz szerokościach. Po drugie, ułatwia sprzątanie, bowiem do czyszczenia posadzki prysznica użyjemy zwykłego mopa, co więcej, jest ona znacznie odporniejsza na zarysowania niż ceramiczna misa. Po trzecie, kabiny tego typu są niezwykle eleganckie i świetnie uzupełniają wystrój łazienki, zwłaszcza wtedy, gdy użyjemy odpowiedniej glazury, którą wykończymy w staranny sposób. Pojawia się zatem pytanie, jak położyć płytki pod prysznicem. Spieszymy z odpowiedzią.

Przeczytaj także, jakie są rodzaje płytek

Jakie płytki pod prysznic wybrać?

Wybierając płytki pod prysznic, powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi wskazówkami. Zaczynając poszukiwanie glazury, zwracamy uwagę jedynie na płytki o niewielkich rozmiarach. Układając większe, będziemy mieli problem z ułożeniem odpowiedniego spadku kierującego wodę do odpływu. Idealnym pomysłem w takim przypadku jest również położenie drobnej mozaiki. Pamiętajmy, by powierzchnia glazura koniecznie powinna mieć właściwości antypoślizgowe, które mają oznaczenia od R9 do R13.

Jak kładziemy płytki pod prysznic?

Układanie płytek w kabinie zaczynamy od zamontowania instalacji wodnej, w tym syfonu brodzikowego lub odpływu liniowego, a także przygotowania podłoża, po którego wyschnięciu zaczynamy zajmować się izolacją. Uszczelniamy dokładnie wszystkie elementy hydrauliki. Następnie zabezpieczamy nie tylko samą podłogę, ale również ściany prysznica, w odstępie czasu nakładając przy pomocy pędzla dwie warstwy hydroizolacji na ściany oraz podłogę.

Po drugiej warstwie izolacji przechodzimy do właściwego układania płytek lub mozaiki pod prysznicem. Pamiętajmy o wykonaniu spadku odpływowego, w zależności od potrzeb z jednej, dwóch, trzech lub czterech stron. Zalecane nachylenie podłoża wynosi od około 1,5 do 2 procent. Aby to osiągnąć, na tym etapie może zajść potrzeba przycięcia płytek. Klej nakładamy grubą warstwą zarówno na podłogę, jak i bezpośrednio na glazurę. Kafle separujemy przy pomocy plastikowych krzyżyków. Zauważmy, że glazura na ścianie zachodzi na tą na podłodze i kładziemy ją po wykończeniu powierzchni brodzika. Wewnętrzne krawędzie prysznica dla dodatkowego bezpieczeństwa uszczelnia się silikonem.

Kiedy klej całkowicie wyschnie przechodzimy do fugowania. Do pracy tej zaleca się fugę epoksydową, odznaczającą się odpornością na wilgoć oraz zapobiegającą rozwijaniu się na jej powierzchni grzybów i bakterii. Opcjonalnie możemy postawić też na fugę cementową z antybakteryjnymi cząstkami srebra.

Autor: Michał Kułakowski