Data modyfikacji:

Jak i czym pomalować rower? Poradnik krok po kroku

Po kilku latach użytkowania rower przestaje być powodem do dumy – niemodne wzory i rdza skutecznie odbierają mu urodę. Nie musisz jednak wydawać dużych sum na nowy egzemplarz – wystarczy przecież jeden wolny weekend i trochę wysiłku, żeby dać mu nowe życie. Dowiedz się, jak i czym pomalować rower, aby był twoim ulubionym pojazdem przez kolejne kilka sezonów.

jak pomalować rower

Czym pomalować rower: lista zakupów

Zanim odpowiemy na pytanie, jak pomalować rower w domu, czekają cię zakupy – najwygodniej będzie kupić wszystko przez Ceneo.pl, dzięki czemu unikniesz biegania po sklepach. Czym pomalować rower w domu? Zobacz, co będzie ci potrzebne:

  • Podkład – odpowiedni podkład zabezpieczy ramę roweru przed rdzą i będzie chronił ją przed działaniem różnych temperatur. Jeśli interesuje cię to, jak pomalować rower aluminiowy, to wybierz podkład nie do metalu, a do aluminium.
  • Farby – w sprayu albo klasyczne. Lepsze efekty uzyskuje się przez malowanie roweru sprayem.
  • Pędzle – jeśli zdecydujesz się na malowanie roweru w domu farbą.
  • Papier ścierny grubo- i drobnoziarnisty.
  • Druciana szczotka.
  • Narzędzia do rozkręcenia i złożenia roweru.
  • Folia lub kartony do podłożenia pod malowane części.
  • Maseczka na twarz, która ograniczy wzdychanie chemicznych substancji.

Jak pomalować rower krok po kroku

Malowanie roweru samemu w domu może wydawać się trudne, jednak w rzeczywistości wcale takie nie jest – musisz tylko wiedzieć, co po kolei robić. Zobacz, jak pomalować rower sprayem lub farbą.

1. Przygotuj odpowiednie miejsce

Choć mówimy „malowanie roweru w domu”, to tak naprawdę nie zaleca się renowacji jednośladu w czterech ścianach. W trakcie nakładania farby, zwłaszcza tej w sprayu, wydziela się mnóstwo toksycznych substancji.

Malowanie roweru samemu na świeżym powietrzu ma też tę zaletę, że farba lub spray znacznie szybciej schnie. Wybierz więc przestronne miejsce i poczekaj na dobrą pogodę (powietrze powinno być ciepłe i suche).

2. Zabezpiecz miejsce pracy

Wiesz już, czym możesz pomalować rower: farbą lub sprayem. Malowanie roweru sprayem jest szybkie i przyjemne, ale tą metodą łatwo można zanieczyścić powierzchnię. Dlatego rozłóż dużą folię albo przygotuj kilka sporej wielkości kartonów.

3. Rozkręć rower

Rozkręcenie roweru jest niezbędne, aby wszystkie elementy podczas malowania roweru pokryć farbą naprawdę dokładnie. Nie musisz jednak robić tego w całości – części, które mogą pozostać przy rowerze, to na przykład siodełko albo pedały. Przy okazji zastanów się, czy nie oddać niektórych części do specjalisty – np. kół, które często wymagają wycentrowania i wyprostowania szprych.

4. Zabierz się za szlifowanie

Wiele osób zastanawia się, jak pomalować rower farbą, żeby efekt był długotrwały. Sposobem na to jest dokładne przygotowanie podłoża, czyli zeszlifowanie starych warstw.

Jeśli pojazd jest w fatalnym stanie, widoczne są odpryski i liczne nierówności, warto zeszlifować powłokę aż do metalu. Mniej zniszczone egzemplarze wymagają tylko powierzchownego zmatowienia i usunięcia starych naklejek. Do takiego szlifowania wybierz papier gruboziarnisty. Z kolei do usunięcia rdzy możesz użyć drucianej szczotki.

5. Umyj wszystkie elementy

Przed przystąpieniem do malowania roweru w domu koniecznie umyj rower. Zrób to za pomocą detergentu i szmatki albo gąbki. Następnie pozostaw całość do wyschnięcia.


6. Odtłuść wszystkie części

W tym celu najlepiej jest użyć benzyny ekstrakcyjnej.

7. Nałóż podkład

Siódmy już krok w naszej instrukcji, jak pomalować rower. Właściwe malowanie roweru samemu rozpoczyna się od nałożenia podkładu. Może być to na przykład podkład ftalowy, w sprayu lub w pędzlu. Pamiętaj, żeby nałożyć go bardzo dokładnie i pozostawić wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie.

8. Pomaluj rower

Jak pomalować rower sprayem? W bardzo prosty sposób – nakładaj cieniutkie warstwy, czekaj, aż wyschną i nakładaj kolejne, aż do uzyskania satysfakcjonującego odcienia.



9. Nałóż lakier bezbarwny

Najlepszy będzie ten do aut – zapewni powierzchni odpowiednią trwałość.



10. Zmień drobne elementy

Malowanie roweru w domu kończy się wymianą drobnych elementów – siodełka, rączek czy pedałów. I już – twój nowy jednoślad jest gotowy do jazdy.


Autor: Robert Wojtaś