Zapach stęchlizny najczęściej pojawia się w przypadku, gdy podwyższona wilgotność idzie w parze ze złą cyrkulacją powietrza. To właśnie dlatego najczęściej zapach stęchlizny odczuwać możemy w starych budynkach, zamkniętych na długi czas pomieszczeniach oraz na ubraniach, które odłożyliśmy do szafy na długi czas, odcinając im dostęp powietrza..
Czasem jednak na zawilgoconych ścianach rozwija się pleśń. Wówczas mamy dwa wyjścia – możemy skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem ścian lub skorzystać ze specjalnych preparatów do usuwania pleśni. Podczas ich stosowania powinniśmy mieć maseczkę, okulary ochronne oraz rękawiczki, by uchronić się przed szkodliwym działaniem zarodników pleśni.
Aby zapobiec nawrotowi problemu, warto zadbać o wnętrze butów zarówno w czasie, kiedy je nosimy, jak i odkładając je na dłużej do szafy. Doskonale sprawdzą się dezodoranty do butów oraz saszetki z substancjami higroskopijnymi.
Podsumowując, zapach stęchlizny jest nie tylko nieprzyjemny, ale również może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, jeśli wynika z rozwoju pleśni. Dlatego też należy z nim walczyć. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy skorzystać zarówno ze sprawdzonych, domowych sposobów, jak i skutecznych środków chemicznych, które poradzą sobie nie tylko z usunięciem przykrego zapachu, ale również jego przyczyny.