Data modyfikacji:

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań, z domu?

Wszyscy lubimy otaczać się pięknymi zapachami, które poprawiają nam nastrój, relaksują czy dodają energii. Czasem jednak, nawet dbając o porządek w mieszkaniu oraz o swoje rzeczy, możemy natrafić na przykrą niespodziankę. Jedną z nich jest bez wątpienia zapach stęchlizny. Skąd się bierze? Czy ma negatywny wpływ na nasze zdrowie? I wreszcie – jak pozbyć się zapachu stęchlizny w sposób skuteczny? Pora odpowiedzieć na te pytania.
jak pozbyć się zapachu stęchlizny

Skąd bierze się zapach stęchlizny?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób zmagających się z tym problemem w swoich mieszkaniach, na ubraniach czy butach. Największym winowajcą jest wilgoć, która przyczynia się do rozwoju pleśni. To właśnie jej unoszące się w powietrzu zarodniki odpowiadają za bardzo nieprzyjemny, nieco ziemisty, ostry zapach.

Zapach stęchlizny najczęściej pojawia się w przypadku, gdy podwyższona wilgotność idzie w parze ze złą cyrkulacją powietrza. To właśnie dlatego najczęściej zapach stęchlizny odczuwać możemy w starych budynkach, zamkniętych na długi czas pomieszczeniach oraz na ubraniach, które odłożyliśmy do szafy na długi czas, odcinając im dostęp powietrza..

Czy zapach stęchlizny jest szkodliwy?

To kolejna wątpliwość, z którą boryka się wiele osób, szczególnie jeśli często są na niego narażeni. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeśli mamy do czynienia ze stęchlizną, która związana jest ze zwiększoną wilgotnością w pomieszczeniu i brakiem odpowiedniej wentylacji – nieprzyjemny zapach nie powinien mieć negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Zazwyczaj też wystarczy jedynie porządnie przewietrzyć dane pomieszczenie, by się go pozbyć. Niestety, znacznie częściej wilgotne środowisko wpływa na rozwój pleśni. Ta zaś niestety może mieć na nasze zdrowie negatywny wpływ. Zarodniki pleśni są bowiem toksyczne i mogą działać drażniąco na układ oddechowy człowieka, przyczyniać się do reakcji alergicznych oraz nasilać ataki astmy. Dlatego też ze stęchlizną należy skutecznie walczyć.

Zapach stęchlizny w domu – w jaki sposób skutecznie się go pozbyć?

Jak wspominaliśmy wyżej, jeśli zapach stęchlizny pojawił się w pomieszczeniu, którego długo nie odwiedzaliśmy i nie było ono wietrzone, może po prostu oznaczać to, że wilgoć, nie mogąc znaleźć ujścia, wsiąkła w meble i inne elementy wyposażenia, powodując niezbyt przyjemny zapach. Wówczas zaczynamy od dokładnego i intensywnego wietrzenia pomieszczeń, które powinniśmy regularnie powtarzać. Wietrzenie powinniśmy połączyć z dokładnym sprzątaniem podłóg, mebli, blatów oraz dywanów. Pierwsze z nich warto przetrzeć roztworem octu, który skutecznie neutralizuje zapach stęchlizny. Dywan możemy posypać sodą, a następnie, w przeciągu pół godziny, dokładnie go odkurzyć. Pomóc nam mogą również antybakteryjne środki czystości, które znajdziemy w sklepach.

Czasem jednak na zawilgoconych ścianach rozwija się pleśń. Wówczas mamy dwa wyjścia – możemy skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem ścian lub skorzystać ze specjalnych preparatów do usuwania pleśni. Podczas ich stosowania powinniśmy mieć maseczkę, okulary ochronne oraz rękawiczki, by uchronić się przed szkodliwym działaniem zarodników pleśni.

Jak usunąć zapach stęchlizny z pralki?

Pleśń powodująca zapach stęchlizny może rozwijać się nie tylko na ścianach oraz w meblach, ale również w urządzeniach gospodarstwa domowego – szczególnie w pralce, w której nie brakuje wilgoci. Rozwija się w pojemniku na proszek i płyn, w przewodach lub na uszczelkach. Aby tego uniknąć, warto zadbać o wytarcie wszystkich elementów po praniu. Jeśli jednak zmagamy się z tym problemem, możemy włączyć pralkę, wlewając do pojemnika roztwór octu lub olejek sosnowy. Dobrze sprawdzają się również specjalne środki do czyszczenia pralki, które nie tylko neutralizują nieprzyjemny zapach, ale również skutecznie oczyszczają jej wnętrze z kamienia, zarodników pleśni oraz innych zabrudzeń.

Stęchlizna na ubraniach i w butach – czy wystarczy je wyprać?

W przypadku, gdy zapach stęchlizny pojawił się na ubraniach, warto przed wypraniem ich namoczyć je na kilka godzin w rozwodnionym roztworze octu. Pomocne bywa również wymrażanie tkanin w zamrażalniku przez 12 godzin. Sporo osób decyduje się również na wsypanie łyżeczki sody oczyszczonej do miarki proszku do prania, co również jest skuteczną metodą. Zapach stęchlizny z butów usuniemy, przecierając je roztworem octu lub wody z sodą. Możemy również wilgotną szmatkę skropić olejkiem sosnowym, dokładnie wytrzeć wnętrze butów, a następnie pozostawić je do wyschnięcia. Pamiętajmy również o tym, by po przyjściu do domu nie wkładać wilgotnych butów do szafy.

Aby zapobiec nawrotowi problemu, warto zadbać o wnętrze butów zarówno w czasie, kiedy je nosimy, jak i odkładając je na dłużej do szafy. Doskonale sprawdzą się dezodoranty do butów oraz saszetki z substancjami higroskopijnymi.

Podsumowując, zapach stęchlizny jest nie tylko nieprzyjemny, ale również może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, jeśli wynika z rozwoju pleśni. Dlatego też należy z nim walczyć. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy skorzystać zarówno ze sprawdzonych, domowych sposobów, jak i skutecznych środków chemicznych, które poradzą sobie nie tylko z usunięciem przykrego zapachu, ale również jego przyczyny.

Autor: Kamila Łońska-Kępa