Śmierdzące buty to szalenie krępujący problem, który dokucza zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Przeczytaj, jakie są jego przyczyny i jak pozbyć się zapachu z butów za pomocą domowych metod i specjalistycznych preparatów.
Brzydki zapach z butów może mieć różne przyczyny, jednak zazwyczaj chodzi o którąś z niżej wymienionych:
Oczywiście w większości przypadków nie chodzi o brak higieny – zazwyczaj osoby, których problemem jest przykry zapach z butów, myją stopy i zmieniają skarpetki wręcz częściej niż inni. Jeśli ty też tak postępujesz, a mimo to wciąż czujesz charakterystyczną woń, to mamy dla ciebie kilka przydatnych porad na to, jak pozbyć się zapachu z butów.
Zastanawiasz się, jak usunąć brzydki zapach z butów? Wypróbuj którąś z poniższych domowych metod.
Powszechnie znany domowy sposób na śmierdzące buty to włożenie do nich kilkunastu torebek z czarną herbatą. Herbata znana jest z właściwości higroskopijnych – innymi słowy, świetnie pochłania wilgoć. Jeśli więc przyczyną problemów jest pot, ta metoda może okazać się skuteczna.
Podobnie jak herbata, tak i soda oczyszczona świetnie radzi sobie z wchłanianiem wilgoci. Co jednak szczególnie istotne, ten mały, niepozorny proszek likwiduje bakterie i grzyby oraz maskuje nieprzyjemne zapachy. Jeśli więc chcesz pozbyć się brzydkiego zapachu z butów, wsyp na noc trzy łyżki sody oczyszczonej do każdego buta.
Jeśli masz w domu kota, to prawdopodobnie masz i żwirek do kuwety. A on, jak zapewne dobrze wiesz, świetnie pochłania zapachy. Wniosek? Wsyp po kilka łyżek żwirku do butów na noc, rano wszystko wysyp – oto sprytny i tani sposób na śmierdzące buty.
Jeśli powyższe metody nie są skuteczne albo nie masz przy sobie herbaty, sody czy żwirku, posiadasz za to kwas borny i talk, to i ich możesz użyć. Wymieszaj oba proszki w proporcji 1:1, a następnie wsyp po jednej łyżce do każdego buta. Pamiętaj tylko, żeby rano dobrze oczyścić buty – np. wąską końcówką od odkurzacza.
Uwaga! Jeśli twoim problemem jest nadpotliwość, to wyżej opisane sposoby na śmierdzące buty mogą się sprawdzić, ale nieprzyjemna woń i tak szybko wróci. Dlatego zapobiegawczo zacznij moczyć stopy w specjalnych roztworach, czyli w wodzie z dodatkiem czarnej herbaty, octu jabłkowego, sody oczyszczonej, soku z cytryny albo szałwii i rozmarynu.
Możesz też wcierać w stopy (na noc) olejki: lawendowy, miętowy lub z drzewa herbacianego. Nie tylko pozytywnie wpłyną na zapach stóp, ale też poprawią kondycję skóry.
Jeśli domowe sposoby nie okazują się skuteczne albo nie chcesz ich próbować, to sięgnij po specjalistyczne preparaty – to szybki i sprawdzony sposób na śmierdzące buty. Które na pewno ci pomogą?
Kosmetyk ten blokuje nadmierne pocenie się stóp i szybko neutralizuje uciążliwy zapach. Większość produktów dostępnych na rynku ma działanie antybakteryjne, antyseptyczne oraz tonizujące.
Wkładki nie tylko pochłaniają nadmiar wilgoci, ale również wypełniają cały but przyjemnym zapachem.
Kremy do stóp mają działanie przeciwpotne i przeciwbakteryjne – są bardzo zalecane z uwagi na wysoką skuteczność.
Śmierdzące buty przestaną być twoim problemem, jeśli zaczniesz używać specjalnego, pochłaniającego wilgoć i antybakteryjnego talku.
Autor: Robert Wojtaś