Data publikacji:

Jak przyspieszyć dysk HDD? Sprawdzone sposoby!

Twój komputer działa wolno przez zastosowany w nim dysk HDD? Jest kilka prostych sposobów, które mogą spowodować, że urządzenie zacznie działać dużo sprawniej. Zobacz nasze porady!
jak przyspieszyć dysk hdd

Dlaczego dysk HDD działa wolno w komputerze?  

Dyski HDD ze względu na swoją charakterystykę nie należą do najszybszych na rynku. Objawem tego jest dłuższe ładowanie się systemu operacyjnego, czy przesyłanie plików. Jak przyspieszyć laptopa? Jeśli zauważyłeś, że od niedawna Twój komputer pracuje zdecydowanie wolniej, to przyczyn może być co najmniej kilka.
Pierwszy i najbardziej popularny problem jest związany z brakiem miejsca na dysku. Minimalna ilość przestrzeni nie pozwoli na komfortową pracę i może objawiać się właśnie bardzo wolnym działaniem. Usuń niepotrzebne pliki i sprawdź, czy to pomogło. Aby pozbyć się niechcianych i niepotrzebnych plików możesz spróbować zlokalizować je samodzielne lub skorzystać z dedykowanej aplikacji. W sieci znajdziesz wiele programów, które skanują dysk, a następnie pokazują, które pliki można bez problemu usunąć.  
Wolne działanie komputera jest czasami spowodowane przez wirusy lub złośliwe oprogramowanie. Zainstaluj dobry program antywirusowy, przeskanuj urządzenie i sprawdź, czy nie ma na nim szkodliwych plików. Oczyszczenie komputera może sprawić, że będzie on działał trochę sprawniej. W systemie Windows znajdziemy funkcję defragmentacji i optymalizacji dysku, która może również pomóc. Warto wykonywać ją regularnie, ponieważ jest to uporządkowanie wszystkich danych znajdujących się na dysku twardym.  
Jest jeszcze jeden powód, który wpływa na nieprawidłową pracę dysku. Mowa o uszkodzeniu nośnika poprzez upadek. Jak wiadomo, dysk HDD składa się z mechanicznych elementów, dlatego istnieje spore ryzyko, że któryś z nich nie działa w sposób prawidłowy. W ten sposób urządzenie nie jest w stanie przetworzyć niektórych plików lub w ogóle nie może uruchomić systemu operacyjnego. Z takim problemem trzeba udać się do specjalisty, który zweryfikuje, czy dysk rzeczywiście został uszkodzony. Możliwości przyspieszenia dysku HDD są ograniczone i nie zawsze przedstawione tutaj porady okażą się rozwiązaniem.

Powolna praca komputera to nie zawsze wina dysku HDD  

Użytkownicy, którzy narzekają na problem z wolną pracą komputera, po czasie odkrywają, że przyczyna leżała zupełnie gdzie indziej. Jednym z popularniejszych problemów jest niewystarczająca ilość pamięci RAM. Czasami wystarczy otworzyć o kilka kart przeglądarki za dużo, aby znacząco spowolnić pracę urządzenia. Za wolną pracę odpowiedzialny może być również procesor i płyta główna.

Nasze porady nie pomogły? Pora na wymianę dysku na SSD!  

Gdy dysk HDD zawodzi warto pomyśleć o przyspieszeniu pracy laptopa lub komputera stacjonarnego. Najlepszym sposobem jest zakup dysku SSD. W porównaniu do dysków HDD nie znajdziemy tutaj żadnych mechanicznych elementów. Pamięć flash jest w stanie pracować dużo szybciej, co objawia się bardzo wysokimi transferami danych. Przesłanie nawet bardzo dużych plików zajmuje o wiele mniej czasu.  
Dyski SSD zasadniczo mają tylko jeden minus. Mowa oczywiście o cenie. Stosunek ceny do pojemności jest wysoki. Za dysk SSD o pojemności 256 GB trzeba zapłacić nawet 300 złotych. Komputer wyposażony w tego typu dysk działa zdecydowanie lepiej, dlatego pojemność nie zawsze jest przeszkodą. Pliki oraz kopie zapasowe można przechowywać na zewnętrznych nośnikach.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.