Data publikacji:

Jak spawać TIG-iem?

Spawanie TIG-iem to jedna z ważniejszych umiejętności, jaką mogą zdobyć mechanicy oraz inne osoby zajmujące się zawodowo spawaniem. To metoda, która dzięki swojej skuteczności i trwałości cieszy się dużą popularnością wśród specjalistów od spawania. Dobrze wykonany spaw to gwarancja wytrzymałości oraz funkcjonalności, jednak uzyskanie zadowalającego efektu spawalniczego wymaga wykorzystania dobrej techniki, umiejętności oraz wprawy w tego typu czynnościach.
Jak spawać TIG-iem?

Jak się spawa TIG-iem? Sprawdzona technika

Spawanie TIG-iem nie jest łatwe, szczególnie dla osób, które dotychczas nie korzystały z takich metod. Aby uzyskać zadowalający efekt, należy wiedzieć, jak prawidłowo spawać TIG-iem oraz w jaki sposób przygotować się do takiego zadania.
Spawanie TIG-iem w dużym uproszczeniu polega na wytworzeniu łuku elektrycznego, który można uzyskać dzięki użyciu specjalnie zaprojektowanej nietopliwej elektrody wolframowej. Podczas spawania powstaje osłona gazu obojętnego, np. argonu, helu lub mieszanki tych dwóch gazów.
Podczas spawania TIG-iem dochodzi do zajarzenia łuku, co doprowadza do powstania spawu. Zajarzenie powstanie wskutek potarcia wyżej wspomnianej elektrody wolframowej o spawaną powierzchnię. W przypadku korzystania z układu jonizatora, ta czynność może odbywać się bezstykowo.
Podczas spawania łuk spawalniczy topi podany materiał, dlatego nie ma konieczności stosowania dodatkowego materiału podczas spawania, jednak nie jest o wykluczone. Dodatkowym materiałem może być np. pręt spawalniczy.
Proces spawania TIG-iem wymaga precyzji oraz odpowiednich umiejętności. Do materiału, który ma ulec spawaniu, zbliżana jest elektroda wolframowa, dzięki czemu tworzy się łuk elektryczny. Powstały łuk sprawia, że materiał oraz dodatkowe spoiwo (które może być doprowadzane obok uchwytu) topi się, co w efekcie daje tzw. jeziorko spawalnicze. Tak powstałe jeziorko spawalnicze zastyga i krzepnie w momencie oddalenia łuku, co daje w rezultacie trwały spaw.
Odpowiednio dopasowany uchwyt spawalniczy zawiera dyszę gazową, która dzięki doprowadzaniu gazu osłonowego ochrania spawany obszar przed szkodliwym wpływem atmosfery.

Spawanie TIG-iem – zalety

Spawanie TIG-iem to popularna metoda, która cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją trwałość. Spawanie tą metodą polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego przy pomocy elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego.
Taka metoda tworzenia spawów ma wiele zalet, wśród których warto wyróżnić:
  • uniwersalność – świetnie sprawdzi się do spawania niemal wszystkich metali;
  • w przypadku dobrze wykonanego spawu, charakteryzuje się wysoką jakością oraz czystością;
  • pozwala na swobodne spawanie cienkich blach, których grubość może wynosić nawet 0,5 mm;
  • powstałe podczas spawania jeziorko spawalnicze jest łatwe do kontrolowania poprzez regulowanie ciepła oraz ilości materiału dodatkowego;
  • minimalizacja ryzyka odprysku ciekłego metalu.
Ta metoda spawania ma także swoje wady. Chociaż ich lista nie jest długa i zawiera jedynie kilka pozycji, warto wiedzieć, kiedy metoda spawania TIG-iem nie przyniesie zadowalających efektów:
  • jakość spawu w dużej mierze jest uzależniona od umiejętności i obranej techniki spawacza;
  • spawanie TIG-iem nie jest bardzo wydajne, dlatego świetnie nada się do spawania mniejszych i cieńszych elementów. W przypadku spawania większej powierzchni, czas spawania znacznie się wydłuża;
  • jonizator, który wykorzystywany jest podczas spawania do zajarzania łuku spawalniczego, może być odpowiedzialny za zakłócanie innych urządzeń elektrycznych, które są używane w tym samym czasie.

Jak dobrze spawać TIG-iem? Przygotowanie i instrukcja krok po kroku

Pierwszym krokiem za każdym razem powinno być przygotowanie miejsca do spawania oraz samego materiału, który ma zostać poddany spawaniu. Spawanie TIG-iem to idealne rozwiązanie do wykonania spawu na aluminium, wszystkich rodzajach stali oraz innych metalach zaliczanych do metali nieżelaznych.
Oczywiste jest, że do spawania tą metodą niezbędne jest wykorzystanie spawarki TIG. Inne niezwykle ważne elementy to także uchwyt TIG, gaz osłonowy, topnik, zacisk oraz przewód masowy Opcjonalnie można skorzystać z układu chłodzenia. Dla zapewnienia bezpieczeństwa osobie, która wykonuje spaw, niezbędne jest zapewnienie jej odpowiedniej osłony na twarz, ubrania ochronnego orz specjalnych rękawic.
Materiał do spawania należy dokładnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń, także z resztek farby, rdzy oraz smarów. Do oczyszczenia powierzchni można wykorzystać metodę chemiczną lub mechaniczną, czyli starcie zabrudzonej powierzchni.
Przed przystąpieniem do spawania niezbędne jest ustawienie odpowiednich parametrów. Podstawą jest określenie biegunowości, rodzaju prądu oraz jego natężenia, a także kwestii związanych z wykorzystywaną elektrodą, czyli jej rodzaj oraz rozmiar.
Jeśli wszystkie elementy są ustawione w odpowiedni sposób, można przystąpić do wykonywania spawu. Po uprzednim włączeniu urządzenia można rozpocząć pocierane elektrodą metalowego elementu, który ma być spawany. Spawanie powinno wykonywać się z użyciem dwóch rąk – jedna powinna trzymać uchwyt spawalniczy pod odpowiednim kątem, a druga w tym czasie podaje materiał spawalniczy, czyli pręt.
Spawanie TIG-iem to metoda, którą można wykorzystać do spawania różnych materiałów. TIG poradzi sobie ze spawaniem aluminium, mosiądzu, stali nierdzewnej, a także żeliwa. Spawanie TIG-iem to umiejętność, która daje wiele możliwości, dlatego coraz więcej osób decyduje się na poznanie takiego sposobu spawania.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!