Współczesne komputery to niezwykle kompleksowe maszyny. Bez względu na rodzaj peceta, jego cenę oraz moc, każdy z nich składa się jednak z co najmniej kilku podstawowych komponentów. Wiedza na temat tego, do czego służą, jak wypełniają swoje zadania, a także, gdzie znajdują się w komputerze, to jedna z podstaw, którą powinni posiadać wszyscy świadomi użytkownicy.
W systemie Windows 10 podstawowe informacje na temat systemu znajdziemy w kilku miejscach, do których mamy dostęp klikając prawym przyciskiem myszki na systemowej ikonie „Start”.
Aby poznać ogólne dane na temat systemu z otwartego menu kontekstowego wybieramy pozycję „System” lub „Menedżer urządzeń”.
Procesor (CPU) to mózg komputera, który odpowiada za kontrolę nad wszystkimi komponentami sprzętu oraz urządzeniami wejścia i wyjścia. Bez jego obecności nie uruchomimy peceta.
Dane na temat producenta, modelu, serii oraz taktowania zegara CPU znajdziemy w menu „System”, a także w „Menadżerze urządzeń”. W tym drugim przypadku wystarczy rozwinąć pozycję „Procesory”. Uwaga! Możemy zauważyć, że systemy wyświetla tutaj wiele pozycji o takiej samej nazwie, nie jest to błąd, bowiem ich liczba wskazuje na to, jak wiele rdzeni posiada dany chip.
Przeczytaj także, jaki procesor będzie najlepszy
Karty graficzna odpowiadają za wyświetlanie grafiki oraz przesyłanie sygnału wideo do wyświetlacza lub monitora. Są one kluczowym elementem komputera, bez którego nie możemy uruchomić systemu.
Informację na temat modelu karty graficznej znajdziemy w „Menadżerze urządzeń”, a także w oprogramowaniu sterowania sprzętem, który jest instalowany wraz z jego sterownikami.
Uwaga! Bardzo często, zwłaszcza w przypadku laptopów, w rozwijanym menu menadżera zobaczymy nazwę nie pojedynczej, ale dwóch kart graficznych. Jedna z nich jest zintegrowanym GPU, wbudowanym w procesor, a druga stanowi osobny i prawie zawsze bardziej wydajny układy, na którego barkach spoczywa większość najtrudniejszych obliczeń i zadań.
Pamięć RAM przechowuje tymczasowe dane używane przez wszystkie aplikacje oraz procesy systemowe. Bez kości tych nie uruchomimy żadnego programu oraz Windowsa. Kiedy pojawia się pytanie o tym, jak sprawdzić podzespoły komputera, często użytkownikom chodzi właśnie o ten komponent. Znajomość szczegółów na jego temat, a więc technologii produkcji pamięci (np. DDR3 lub DDR4), a także taktowania jej zegara, ma duże znaczenie, jeżeli chcemy rozszerzyć ilość posiadanego RAM-u.
Podstawowe informacje na temat pamięci RAM znajdziemy w menu pokazującym właściwości systemu operacyjnego i komputera. Dokładniejsze informacje możemy uzyskać dopiero po zainstalowaniu specjalistycznych programów diagnostycznych.
Przeczytaj także, jaki RAM do laptopa wybrać
Płyta główna jest podstawą i zarazem układem nerwowym komputera, niepozwalającym na komunikację jego wszystkich komponentów.
Sprawdzenie nazwy producenta oraz modelu naszej płyty głównej jest stosunkowo najtrudniejsze. System operacyjny nie informuje nas bowiem wprost w „Menadżerze urządzeń” o modelu oraz producencie układu, wymieniając tylko jego pojedyncze składowe i komponenty. Na szczęście wszystkie osoby zastanawiające się, jak sprawdzić części komputera, mogą obejść tą przeszkodę, bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania.
W okienku „Wyszukaj” otwieranym z poziomu paska systemowego wpisujemy kwestię „Informacje o systemie” i klikam w wyświetlająca się ikonę aplikacji o tej samej nazwie. Na pojawiającej się liście powinniśmy znaleźć dokładne dane na temat wytwórcy płyty głównej, jej chipsetu oraz modelu.
Dyski przechowuje nie tylko partycję systemu operacyjnego, ale także wszystkie używane programy oraz pliki użytkownika. Dostęp do informacji na ich temat pozwala zaplanować, jak wiele aplikacji możemy bezpiecznie zainstalować.
Dostęp do podstawowych informacji na temat modeli posiadanych dysków, ich producentów i numerów seryjnych otrzymujemy z poziomu „Menadżer urządzeń”. Dokładniejsze informacje uzyskujemy klikając prawym przyciskiem w ikonę „Start”, wybierając z menu pozycję „Zarządzanie dyskami”. W otwartym oknie zobaczymy nie tylko wszystkie partycje dyskowe, wraz z ich dokładną objętością, ale mamy też możliwość ich łatwej zmiany, a także modyfikacji przypisanych im liter.
Jeżeli potrzebujemy dokładniejszych danych na temat dysków np. temperatury, ogólnej długości pracy, ilość martwych lub uszkodzonych sektorów itd. sięgamy po specjalistyczne programy diagnostyczne.