Swojego rodzaju eklektyzm, czyli połączenie rzeczy z różnej bajki, jest ostatnimi czasy modnym trendem we wnętrzarstwie.
Jakie łóżko do sypialni będzie najlepszym wyborem? Zacznijmy od szerokości łóżka. Dla jeden osoby zaleca się łóżko o szerokości 1 metra, a dla pary – minimum 160 centymetrów.
Węższe łoże małżeńskie może być niewygodne i warto się na nie zdecydować tylko wtedy, gdy nie ma możliwości na wstawienie większego. Pamiętaj, że jakość twojego snu w dużej mierze zależy od rodzaju materaca, więc nie należy na nim oszczędzać.
Jego rodzaj i twardość należy dobrać do własnej wagi oraz preferencji. Upewnij się, że stelaż łóżka ma otwory umożliwiające cyrkulację powietrza i przewietrzenie materaca.
Wciąż nie wiesz jakie łóżko do sypialni wybrać? Przeczytaj.Jeśli twoje łóżko nie jest wyposażone w taki zagłówek, nie musisz się martwić. Można również dokupić panele montowane bezpośrednio na ścianie. To przy okazji doskonała ozdoba ściany. Okno powinno leżeć po lewej lub po prawej stronie łóżka – nie naprzeciwko i nie za nim.
Nie bez przyczyny najpiękniejsze sypialnie to te w kolorach pastelowych, ciepłych beżach, kolorach ziemi czy kojących barwach czekolady. Uważaj natomiast na czystą biel i szarości.
Choć minimalistyczne sypialnie w monochromatycznej, biało-czarnej kolorystyce są bardzo popularne, w niektórych warunkach oświetleniowych mogą wyglądać dość zimno i ponuro.
W takim przypadku warto przełamać biel cieplejszymi barwami lub przytulnym oświetleniem. W tej roli sprawdzi się również naturalne drewno.
Zamiast szafki sprawdzi się też minimalistyczna półka. Planując aranżację sypialni, pamiętaj o zlokalizowaniu z pobliżu szafek gniazdek elektrycznych. Dzięki temu unikniesz używania przedłużaczy lub szukania gniazdka za łóżkiem czy meblami.
Ciekawym pomysłem jest wstawienie dużego lustra stojącego, w którym przejrzysz swoją stylizację w całości. Jeśli twoja sypialnia jest bardzo długa, dobrym rozwiązaniem może być przedzielenie jej wąską ścianką, będącą jednocześnie zagłówkiem łóżka. Za łóżkiem stworzysz natomiast niewielką garderobę.
Światło w sypialni powinno mieć miękką temperaturę barwową, poniżej 3000 K. Tego rodzaju lampy ukoją cię do snu i nie zaburzą produkcji melatoniny, jak ma to miejsce w przypadku niebieskiego światła.
Miłośnicy dobrej lektury od razu powinni pomyśleć o lampach do czytania. Choć zawsze można ratować się dużą lampą stojącą, wygodniejszym rozwiązaniem mogą okazać się lampki zamontowane za łóżkiem. Oprócz tego i tak warto postawić na szafce nocnej niewielką lampkę, która nie oślepi drugiej osoby.
Jeśli nie lubisz wstawać z łóżka, by wyłączyć główne światło, zamontuj dodatkowy wyłącznik w okolicy łóżka. Wykorzystasz do tego zwykłe przełączniki schodowe.
Aby materac i pościel nie uległy zabrudzeniu kurzem, na dzień przykryj je obszerną narzutą. Bez trudu dobierzesz jej wielkość do wymiarów łóżka.
Komfort podniesiesz jeszcze bardziej, jeśli zdecydujesz się na miłą w dotyku wykładzinę dywanową lub puszysty dywan typu shaggy. Dzięki temu po wstaniu z łóżka dotniesz gołymi stopami ciepły materiał, a nie lodowate płytki.
Wstawienie do nich szerokiego łóżka małżeńskiego często jest niemożliwe. W takich przypadkach trudno obejść się bez kompromisów, a jednym z najpopularniejszych jest rezygnacja z szafek nocnych lub dużej szafy.
Gdzie więc magazynować ubrania i przedmioty? Możesz wykorzystać do tego stelaż do łóżka. Chowane pod łóżkiem szuflady to idealne miejsce dla pościeli, ręczników czy rzadko używanych przedmiotów.
Jeśli nie ma miejsca na wysunięcie szuflad, wybierz stelaż z unoszoną na sprężynach klapą wraz z materacem. Dużo przestrzeni ładunkowej zyskasz także decydując się na zabudowę meblową wokół zagłówka łóżka. Wykorzystaj przestrzeń aż do sufitu.
Te z widokiem urokliwego miasteczka mogą się podobać. Pomocne będą również lustra. Nie przesadź natomiast z dodatkami, obrazkami na ścianach czy półkami – mogą przytłoczyć wnętrze niewielkiej sypialni. Zrezygnuj przy okazji z marszczonych firan i ciężkich zasłon.
Aranżacja przytulnej sypialni to sama przyjemność. To twój azyl, w którym możesz poczuć się całkowicie intymnie i przyjemnie.
Zbierając poszczególne pomysły ujrzane w internecie, stworzysz praktyczną, klimatyczną i dopasowaną do własnego charakteru przestrzeń. Pamiętaj jednak, by jej głównym punktem był mebel, na którym spędzisz 1/3 dnia – łóżko.