Data modyfikacji:

Jak urządzić sypialnię? Aranżacje sypialni

Urządzenie sypialni jest stosunkowo łatwe. Nie jest ona pomieszczeniem reprezentacyjnym, więc nie musisz przejmować się ścisłymi zasadami wnętrzarstwa oraz opiniami innych. Mimo to warto postarać się, by wyglądała dobrze. Nic tak nie koi, jak miłe chwile spędzone w sypialni tuż przed zaśnięciem. Jak urządzić przytulną sypialnię?
sypialnia

Jakie łóżko do sypialni wybrać?

Łóżko jest najważniejszym elementem sypialni i to od niego warto rozpocząć jej aranżację. Pozostałe meble do sypialni mogą do niego nawiązywać stylistyczne, ale nie muszą.

Swojego rodzaju eklektyzm, czyli połączenie rzeczy z różnej bajki, jest ostatnimi czasy modnym trendem we wnętrzarstwie.

Jakie łóżko do sypialni będzie najlepszym wyborem? Zacznijmy od szerokości łóżka. Dla jeden osoby zaleca się łóżko o szerokości 1 metra, a dla pary – minimum 160 centymetrów.

Węższe łoże małżeńskie może być niewygodne i warto się na nie zdecydować tylko wtedy, gdy nie ma możliwości na wstawienie większego. Pamiętaj, że jakość twojego snu w dużej mierze zależy od rodzaju materaca, więc nie należy na nim oszczędzać.

Jego rodzaj i twardość należy dobrać do własnej wagi oraz preferencji. Upewnij się, że stelaż łóżka ma otwory umożliwiające cyrkulację powietrza i przewietrzenie materaca.

Wciąż nie wiesz jakie łóżko do sypialni wybrać? Przeczytaj.
Niezwykle wygodnym i estetycznym rozwiązaniem są łóżka tapicerowane. Miękki i wysoki zagłówek pozwoli ci wygodnie oprzeć się w podczas czytania książki lub oglądania ulubionego serialu.

Jeśli twoje łóżko nie jest wyposażone w taki zagłówek, nie musisz się martwić. Można również dokupić panele montowane bezpośrednio na ścianie. To przy okazji doskonała ozdoba ściany. Okno powinno leżeć po lewej lub po prawej stronie łóżka – nie naprzeciwko i nie za nim.

Jakie kolory do sypialni?

Przytulna sypialnia nie może obyć się bez przyjemnych kolorów na ścianach. Powinny być stosunkowo jasne, nieintensywne i wzbudzające pozytywne skojarzenia.

Nie bez przyczyny najpiękniejsze sypialnie to te w kolorach pastelowych, ciepłych beżach, kolorach ziemi czy kojących barwach czekolady. Uważaj natomiast na czystą biel i szarości.

Choć minimalistyczne sypialnie w monochromatycznej, biało-czarnej kolorystyce są bardzo popularne, w niektórych warunkach oświetleniowych mogą wyglądać dość zimno i ponuro.

W takim przypadku warto przełamać biel cieplejszymi barwami lub przytulnym oświetleniem. W tej roli sprawdzi się również naturalne drewno.

Meble w sypialni – co oprócz szafy?

Aby odnaleźć w sypialni ukojenie i spokój, nie powinna być zapełniona po brzegi meblami. W rzeczywistości im mniej mebli, tym lepiej. W zupełności wystarczy niewielka komoda na bieliznę, szafa na ubrania oraz szafka nocna (dla każdej z osób), umożliwiająca odłożenie telefonu, budzika, książki czy okularów.

Zamiast szafki sprawdzi się też minimalistyczna półka. Planując aranżację sypialni, pamiętaj o zlokalizowaniu z pobliżu szafek gniazdek elektrycznych. Dzięki temu unikniesz używania przedłużaczy lub szukania gniazdka za łóżkiem czy meblami.

Dysponując dużą sypialnią, możesz pokusić się o kilka dodatkowych elementów wyposażenia. Przydatna może okazać się toaletka z lustrem. Ustaw ją w pobliżu okna, a światło dzienne ułatwi wykonywanie makijażu.

Ciekawym pomysłem jest wstawienie dużego lustra stojącego, w którym przejrzysz swoją stylizację w całości. Jeśli twoja sypialnia jest bardzo długa, dobrym rozwiązaniem może być przedzielenie jej wąską ścianką, będącą jednocześnie zagłówkiem łóżka. Za łóżkiem stworzysz natomiast niewielką garderobę.

Oświetlenie w sypialni

Nawet najpiękniejszą aranżację sypialni można popsuć nieodpowiednim oświetleniem. Powszechnym błędem jest zakup żarówek ledowych o nieprzyjemnym, niebieskawym świetle.

Światło w sypialni powinno mieć miękką temperaturę barwową, poniżej 3000 K. Tego rodzaju lampy ukoją cię do snu i nie zaburzą produkcji melatoniny, jak ma to miejsce w przypadku niebieskiego światła.

Miłośnicy dobrej lektury od razu powinni pomyśleć o lampach do czytania. Choć zawsze można ratować się dużą lampą stojącą, wygodniejszym rozwiązaniem mogą okazać się lampki zamontowane za łóżkiem. Oprócz tego i tak warto postawić na szafce nocnej niewielką lampkę, która nie oślepi drugiej osoby.

Jeśli nie lubisz wstawać z łóżka, by wyłączyć główne światło, zamontuj dodatkowy wyłącznik w okolicy łóżka. Wykorzystasz do tego zwykłe przełączniki schodowe.

Tekstylia do sypialni

Przytulna sypialnia kojarzy się z ciepłem i miłymi w dotyku tkaninami. Nie zapomnij o nich wyposażając własną sypialnię. Postaw na wysokiej jakości pościel, dodatkowe poduszki i zasłony, które odetną cię od światła latarni lub ostrego słońca.

Aby materac i pościel nie uległy zabrudzeniu kurzem, na dzień przykryj je obszerną narzutą. Bez trudu dobierzesz jej wielkość do wymiarów łóżka.

Podłoga w sypialni

Nie masz ogrzewania podłogowego, a na dodatek mieszkasz w domu lub na parterze? Unikaj podłogi kamiennej lub z płytek ceramicznych! Będą bardzo zimne i nieprzyjemne w dotyku. Problem ten wyeliminuje, choć w niewielkim stopniu, podłoga drewniana lub wykonana z paneli.

Komfort podniesiesz jeszcze bardziej, jeśli zdecydujesz się na miłą w dotyku wykładzinę dywanową lub puszysty dywan typu shaggy. Dzięki temu po wstaniu z łóżka dotniesz gołymi stopami ciepły materiał, a nie lodowate płytki.

Pomysł na małą sypialnię

Aranżacja małej sypialni nie jest łatwa, więc liczą się przede wszystkim sprytne pomysły. Częstym problemem, zwłaszcza w mieszkaniach z wielkiej płyty, są bardzo wąskie pokoje.

Wstawienie do nich szerokiego łóżka małżeńskiego często jest niemożliwe. W takich przypadkach trudno obejść się bez kompromisów, a jednym z najpopularniejszych jest rezygnacja z szafek nocnych lub dużej szafy.

Gdzie więc magazynować ubrania i przedmioty? Możesz wykorzystać do tego stelaż do łóżka. Chowane pod łóżkiem szuflady to idealne miejsce dla pościeli, ręczników czy rzadko używanych przedmiotów.

Jeśli nie ma miejsca na wysunięcie szuflad, wybierz stelaż z unoszoną na sprężynach klapą wraz z materacem. Dużo przestrzeni ładunkowej zyskasz także decydując się na zabudowę meblową wokół zagłówka łóżka. Wykorzystaj przestrzeń aż do sufitu.

Jak optycznie powiększyć małą sypialnię? Przede wszystkim warto postawić na jasne kolory, np. na biel. Kontrowersyjnym, ale zyskującym zwolenników rozwiązaniem jest też wykorzystanie fototapety.

Te z widokiem urokliwego miasteczka mogą się podobać. Pomocne będą również lustra. Nie przesadź natomiast z dodatkami, obrazkami na ścianach czy półkami – mogą przytłoczyć wnętrze niewielkiej sypialni. Zrezygnuj przy okazji z marszczonych firan i ciężkich zasłon.

Aranżacja przytulnej sypialni to sama przyjemność. To twój azyl, w którym możesz poczuć się całkowicie intymnie i przyjemnie.

Zbierając poszczególne pomysły ujrzane w internecie, stworzysz praktyczną, klimatyczną i dopasowaną do własnego charakteru przestrzeń. Pamiętaj jednak, by jej głównym punktem był mebel, na którym spędzisz 1/3 dnia – łóżko.

Autor: Szymon Sonik