Jak i gdzie ustawić subwoofer? Poradnik

Budując system kina domowego lub nagłośnienia Hi-Fi, stajemy przed wieloma wyzwaniami. Nie tylko musimy zdecydować się na odpowiednie komponenty, okablowanie oraz kolumny, ale właściwie skonfigurować głośnik niskotonowy. Podpowiadamy więc, jak i gdzie ustawić subwoofer.

Polecamy: Przegląd głośników Bluetooth

jak ustawić subwoofer

Konieczność poprawnej instalacji oraz konfiguracji systemów nagłośnieniowych i zestawów kina domowego może czasami skutecznie zniechęcać do zakupu tego typu sprzętu. Warto jednak pamiętać, że z powodzeniem skorzystają z niego nie tylko najwięksi audiofile. Ogromną różnicę w brzmieniu odczują bowiem także przeciętni fani muzyki oraz kina.

Jedną z najbardziej odczuwalnych zalet tego typu zestawów są z pewnością silne basy, które odczujemy, słuchając mocnych piosenek, oglądając filmy akcji oraz bawiąc się z grami. Za ich jakość i głośność odpowiadają w całości subwoofery, radzimy więc, gdzie i jak poprawnie je ustawić.

Czym jest subwoofer?

Subwoofery określane są również bardzo często mianem głośników niskotonowych i odpowiadają za generowanie bardzo niskich częstotliwości dźwięku, zaczynających się poniżej 60-80 Hz, które określane są potocznie mianem głębokich basów. Ludzkie ucho nie jest w stanie zlokalizować dokładnego kierunku oraz źródła tych dźwięków, a ich moc sprawia często, że odczuwamy je całym swoim ciałem.

Uczucie to powinni znać dobrze np. uczestnicy dobrze nagłośnionych koncertów. Pierwsze subwoofery pojawiły się w latach 70., kiedy konstruktorzy sprzętu Hi-Fi odkryli, że instalując głośniki niskotonowe w osobnej kolumnie, mogą zmniejszyć znacząco wymiary standardowych głośników stereo. Pozwoliło im to także zacząć eksperymentować z zestawami surround składającymi się z wielu kolumn. Dziś subwoofery są stałym elementem systemów nagłośnieniowych.  

Jak ustawić subwoofer w pokoju?

Subwoofery są nieodłączną częścią wielokolumnowych systemów nagłośnieniowych działających w zestawach 2.1, 5,1 lub 7.1, które podłączamy do kina domowego lub komputera. Są one również często dodawane do telewizyjnych soundbarów. Jak już zaznaczyliśmy, teoretycznie głośnik niskotonowy można ustawić w dowolnym miejscu.

W praktyce sprawa nie wygląda jednak tak prosto. Producenci sprzętu zazwyczaj zalecają w instrukcjach użytkownika poprawną pozycję subwoofera, najczęściej pomiędzy przednim lewym i prawym głośnikiem stereo, ale konfiguracja ta nie zawsze się sprawdzi, więc warto pamiętać o kilku innych ważnych kwestiach.

Jakość basów zależy w dużej mierze od pomieszczenia, w którym instalujemy system nagłośnieniowy. Jeżeli nie jest ono dobrze wyizolowane i posiada np. betonowe ściany i posadzkę, możemy doświadczyć dużego pogłosu i problemów z klarownością niskich tonów. Wówczas ustawiamy subwoofer tak, by zminimalizować nadmierne odbijanie się fal dźwiękowych. Najczęściej sprowadza się to do odsunięcia urządzenia od ścian oraz ustawienia go pod pewnym kątem względem nich.  Duże znaczenie ma też oczywiście wysokość oraz rozkład pokoju, a także liczba i rodzaj mebli.

Subwoofer powinniśmy ustawiać na podłodze, najczęściej pośrodku pokoju, wówczas będziemy mieli do czynienia z najbardziej wyrównanym i precyzyjnym dźwiękiem. Jeżeli zależy nam na mocniejszym odczuwalnym brzmieniu, ustawiamy głośnik bliżej ściany w maksymalnej odległości do około 90 centymetrów. Pozycję tę zaleca wielu producentów, choć basy mogą być wówczas nieco mniej wyraźne. Najmocniejsze i równocześnie najmniej klarowne niskie tony otrzymujemy, umieszczając subwoofer w rogu pokoju. W wielu przypadkach rozwiązanie to sprawia jednak, że basy przyćmiewają wysokie tony, co jest jednak dla niektórych osób sporym plusem.

Po ustawianiu głośnika powinniśmy przeprowadzić jego kalibrację. Siadamy na miejscu odbiorcy i stopniowo zwiększamy moc subwoofera, testując jego rożne ustawienia i sprawdzając, czy otrzymane brzmienie odpowiada naszym oczekiwaniom. Najlepiej w testach stosować materiał dźwiękowy o powtarzających się regularnie głębokich basach. Tego typu regulację warto przeprowadzić za każdym razem, gdy zmieniamy pozycję głośnika.