Data publikacji:

Jak podłączyć tubę pod radio samochodowe?

Chociaż w wielu autach możliwości radia samochodowego oraz głośników są całkiem pokaźne, nic nie daje takiego efektu dźwiękowego i wzmocnienia basów jak popularna tuba, czyli subwoofer. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wzmacniaczy, które różnią się mocą, wielkością, designem i funkcjami. Wszystkie urządzenia jednak można podłączyć własnoręcznie i to w bardzo prosty sposób. Sprawdź, jak podłączyć tubę pod radio samochodowe i ciesz się doskonałą jakością dźwięku w swoim aucie.
tuba pod radio samochodowe

Co to jest tuba pod radio samochodowe? 

Subwoofer potocznie nazywany tubą to urządzenie będące wzmacniaczem akustycznym w wersji przeznaczonej do aut. Dzięki jego działaniu głośniki zostają odciążone, dźwięk jest znacznie lepszej jakości, zwiększona jest moc i pojawia się możliwość dostrojenia różnych parametrów. Można więc słuchać ulubionej muzyki w wersji perfekcyjnie dopasowanej do swoich upodobań z niepowtarzalną jakością. Tubę dobrze jest zamontować również wtedy, gdy w planach jest używanie głośników niskotonowych.
Wzmacniacze akustyczne dostępne na rynku występują w wielu różnych rodzajach, mocach oraz wielkościach. Podobnie jest z ich różną wielkością. Niektóre urządzenia umożliwiają też podpięcie do nich kilku źródeł dźwięku. Warto więc przed zakupem dokładnie zastanowić się, jaki ma być dokładny efekt zastosowania tuby.

Jak podłączyć tubę w samochodzie?

Przed samą kwestią dotyczącą tego, jak podłączyć tubę pod radio samochodowe, należy wykonać niezwykle istotną czynność. Przed rozpoczęciem instalacji konieczne jest odłączenie źródła prądu, ponieważ montaż tuby wiąże się z ingerencją w system elektroniczny auta. W przeciwnym wypadku sprzęt lub auto mogą ulec poważnym uszkodzeniom. Następnie należy wykonać uziemienie tuby. Przewód z jednej strony wpiąć trzeba we właściwe miejsce w urządzeniu wskazane w instrukcji, natomiast drugi koniec podłączyć do podwozia samochodu. Aby czynność ta została wykonana poprawnie i gwarantowała bezpieczeństwo elektryki w aucie, kabel nie powinien być dłuższy niż 1 m.
Podłączenie tuby pod radio samochodowe wymaga następnie podpięcia kolejnego przewodu z miejscem na bezpiecznik łączącego akumulator i wzmacniacz. Dzięki temu do tuby docierać będzie prąd. Ostatnim elementem podłączania jest podpięcie tuby do radia, co wykonać można zazwyczaj za pomocą kabli typu chinch. Istotne jest zwrócenie uwagi na oznaczenia kolorystyczne gniazdek oraz przewodów. W przypadku podpięcia niezgodnie z barwami sprzęt nie będzie działał poprawnie.

Podłączenie tuby pod radio samochodowe – na co zwrócić uwagę?

Cały system nagłośnieniowy, łącznie z przewodami i skrzynią basową, czyli tubą, jest niezwykle delikatny. Należy zatem przy wszystkich powyższych czynnościach zachować szczególną ostrożność. Istotną kwestią jest również to, gdzie zamontować wzmacniacz akustyczny. Urządzenie powinno znajdować się w miejscu, gdzie możliwe jest w miarę dobre chłodzenie, a sprzętowi nie grożą uszkodzenia.
Jednym z najlepszych rozwiązań jest więc zainstalowanie tuby w bagażniku, choć to oznacza przeciąganie przewodów przez niemal całe auto. Innym dobrym miejscem będzie też przestrzeń pod fotelem. Jednak wówczas nie będzie ono już tak ruchome i znacznie łatwiej będzie uszkodzić tubę. Niezależnie od miejsca montażu należy jednak pamiętać, by ostatecznie przymocować wzmacniacz przy pomocy wkrętów. Przypadkowe przemieszczenie i wypięcie urządzenia może skutkować jego uszkodzeniem. 
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!