Im krócej kleszcz będzie przebywał w skórze człowieka, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia, dlatego tak ważna jest twoja szybka i precyzyjna reakcja. Kleszcza należy usunąć jak najszybciej. Nie musisz iść z tym do lekarza. Możesz zrobić to bezpiecznie samodzielnie w domu. Sprawdź, jak usunąć kleszcza krok po kroku, czym usunąć kleszcza i co z nim potem zrobić.
W wypadku kleszczy dobrze stosować zasadę lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego warto wiedzieć, co odstrasza kleszcze. Czasem jednak uniknięcie ugryzienie jest niemożliwe. Jakim sposobem usunąć kleszcza?
Najlepsza będzie pęseta anatomiczna, ale może to być też zwykła pęseta kosmetyczna, jeśli tylko taką masz w domu. Ważne, by była czysta i pozwalała na wykonanie precyzyjnych ruchów.
Jak usunąć kleszcza za pomocą lassa? Pętlę należy założyć na pajęczaka i ściągnąć ją przy samej nasadzie skóry. Przyrząd poradzi sobie nawet z najmniejszymi kleszczami. Należy go trzymać prostopadle do miejsca żerowania pasożyta. Płynnym ruchem należy usunąć kleszcza.
Wyglądem przypomina małą tubę lub długopis. Działa na zasadzie próżniowej pompki ssącej, która powoduje usunięcie kleszcza bez konieczności dotykania go bezpośrednio innymi narzędziami.
Jak prosto wyciągnąć kleszcza? Jeśli obawiasz się, że drobnoustroje zdążą się przedostać z pasożyta do twojego krwiobiegu podczas tradycyjnego usuwania kleszcza, możesz zamrozić pasożyta za pomocą specjalnego preparatu.
Wystarczy wstrząsnąć środek przed użyciem i skierować dozownik w kierunku kleszcza na odległość 2-3 cm od niego. Po naciśnięciu odpowiednia ilość gazu powinna się wydostać z produktu i zamrozić pajęczaka. Teraz wystarczy usunąć zamrożonego kleszcza za pomocą dołączonej do opakowania pęsety.
Wszystkie narzędzia znajdziesz w każdej aptece i sklepach medycznych. Są wielokrotnego użytku, dlatego warto mieć przynajmniej jeden z nich w domowej apteczce. Po usunięciu kleszcza przyrząd należy zdezynfekować i przechowywać w suchym i bezpiecznym miejscu.
Jeśli nie udało ci się usunąć pajęczaka w całości, spróbuj wyjąć to, co zostało w skórze za pomocą jałowej igły z apteki. Pozostawiony w skórze fragment kleszcza nie zwiększa ryzyka zachorowania na choroby odkleszczowe, ale może być przyczyną miejscowego zapalenia skóry. Postępuj z nim w taki sam sposób, w jaki należy postępować z drzazgą, czyli postaraj się go podważyć igłą i dopiero wtedy usuń.