Data modyfikacji:

Jak usunąć kleszcza? Domowe sposoby

Im krócej kleszcz będzie przebywał w skórze człowieka, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia, dlatego tak ważna jest twoja szybka i precyzyjna reakcja. Kleszcza należy usunąć jak najszybciej. Nie musisz iść z tym do lekarza. Możesz zrobić to bezpiecznie samodzielnie w domu. Sprawdź, jak usunąć kleszcza krok po kroku, czym usunąć kleszcza i co z nim potem zrobić.

jak usunąć kleszcza

Jak wyciągnąć kleszcza? Krok po kroku

W wypadku kleszczy dobrze stosować zasadę lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego warto wiedzieć, co odstrasza kleszcze. Czasem jednak uniknięcie ugryzienie jest niemożliwe. Jakim sposobem usunąć kleszcza?

  1. Zanim przejdziemy do tego, jak usunąć kleszcza, koniecznie obejrzyj dokładnie skórę wokół kleszcza w dobrym oświetleniu i upewnij się, że to na pewno pajęczak. Postaraj się go jednak na razie nie dotykać. Nie smaruj go też żadną maścią, nie polewaj skóry wodą ani żadnym innym płynem.
  2. Przygotuj czystą pęsetę lub specjalny przyrząd do usuwania pajęczaków, który można kupić w każdej aptece. Pod żadnym pozorem nie próbuj usuwać kleszcza za pomocą samych palców. Naszykuj też gazę i płyn odkażający do stosowania na skórę.
  3. Jak wyciągnąć kleszcza? Chwyć kleszcza pewnym i zdecydowanym ruchem za pomocą narzędzia. Okręcaj pajęczaka w jednym kierunku – w prawo lub lewo. Kierunek wykręcania nie ma znaczenia. Ważne, by robić to niezmiennie w jednym kierunku. Możesz też usunąć go bez okręcania, po prostu ciągnąć go do góry. Kleszcz powinien zostać usunięty w całości. Sprawdź, czy w skórze nie pozostał jego fragment.
  4. Zdezynfekuj skórę w miejscu, w którym znajdował się kleszcz za pomocą preparatu odkażającego przeznaczonego do stosowania na skórę, a kleszcza zabij.
  5. Obserwuj miejsce na skórze, w którym kleszcz żerował, przez około 60 dni. Przez pierwsze kilka dni zaczerwienienie skóry jest normalnym objawem. Jeśli jednak zaczerwienienie będzie się utrzymywać dłużej niż tydzień lub na skórze pojawi się czerwony pierścień wokół miejsca żerowania pajęczaka (rumień wędrujący), należy się niezwłocznie zgłosić do lekarza rodzinnego.

Jak usunąć kleszcza? Narzędzia do wyciągnięcia kleszcza

Pęseta do wyciągania kleszcza

Najlepsza będzie pęseta anatomiczna, ale może to być też zwykła pęseta kosmetyczna, jeśli tylko taką masz w domu. Ważne, by była czysta i pozwalała na wykonanie precyzyjnych ruchów.

Lasso (pętla) do wyciągania kleszcza

Jak usunąć kleszcza za pomocą lassa? Pętlę należy założyć na pajęczaka i ściągnąć ją przy samej nasadzie skóry. Przyrząd poradzi sobie nawet z najmniejszymi kleszczami. Należy go trzymać prostopadle do miejsca żerowania pasożyta. Płynnym ruchem należy usunąć kleszcza.

Pompka do wyciągania kleszcza (anty-kleszcz)

Wyglądem przypomina małą tubę lub długopis. Działa na zasadzie próżniowej pompki ssącej, która powoduje usunięcie kleszcza bez konieczności dotykania go bezpośrednio innymi narzędziami.

Preparat zamrażający kleszcza

Jak prosto wyciągnąć kleszcza? Jeśli obawiasz się, że drobnoustroje zdążą się przedostać z pasożyta do twojego krwiobiegu podczas tradycyjnego usuwania kleszcza, możesz zamrozić pasożyta za pomocą specjalnego preparatu.

Wystarczy wstrząsnąć środek przed użyciem i skierować dozownik w kierunku kleszcza na odległość 2-3 cm od niego. Po naciśnięciu odpowiednia ilość gazu powinna się wydostać z produktu i zamrozić pajęczaka. Teraz wystarczy usunąć zamrożonego kleszcza za pomocą dołączonej do opakowania pęsety.

Wszystkie narzędzia znajdziesz w każdej aptece i sklepach medycznych. Są wielokrotnego użytku, dlatego warto mieć przynajmniej jeden z nich w domowej apteczce. Po usunięciu kleszcza przyrząd należy zdezynfekować i przechowywać w suchym i bezpiecznym miejscu.

Fragment kleszcza został w skórze. Co zrobić?

Jeśli nie udało ci się usunąć pajęczaka w całości, spróbuj wyjąć to, co zostało w skórze za pomocą jałowej igły z apteki. Pozostawiony w skórze fragment kleszcza nie zwiększa ryzyka zachorowania na choroby odkleszczowe, ale może być przyczyną miejscowego zapalenia skóry. Postępuj z nim w taki sam sposób, w jaki należy postępować z drzazgą, czyli postaraj się go podważyć igłą i dopiero wtedy usuń.