Data publikacji:

Jak dobrze wyczyścić podkładkę pod myszkę?

Choć każdy laptop wyposażony jest w touchpad, wciąż wiele osób nie wyobraża sobie codziennej pracy przy komputerze bez myszki. Małe akcesorium zapewnia bowiem większą wygodę oraz precyzję wykonywanych czynności. Myszce niemal zawsze towarzyszy podkładka, gwarantująca wyważone tarcie. Czy pamiętasz, aby regularnie dbać o jej czystość? Podpowiadamy, jak wyczyścić podkładkę pod myszkę i dlaczego należy to robić.
jak wyczyścić podkładkę pod myszkę

Krótka historia myszki komputerowej

Pierwsza myszka komputerowa powstała w 1964 roku. Prototyp Douglasa Engelbarta wykonany był… z drewna! Ponadto przesuwała się po podłożu za pomocą kilku kół. Pomimo jej archaicznego wyglądu, wynalezienie myszki komputerowej było ogromną rewolucją. Wcześniej obsługa komputera polegała bowiem wyłącznie na wpisywaniu komend na klawiaturze. Około dekadę później pojawiła się znana osobom urodzonym w latach 80. i 90. myszka na kulkę, której następczyniami były myszy optyczne oraz laserowe.

Wszystkie rodzaje myszek łączyło ich przeznaczenie. Przesunięcie myszki miało być odzwierciedlane za pomocą kursora na monitorze komputera. Od samych swoich początków myszki były doskonalone tak, aby ich używanie było wygodne oraz precyzyjne. W tym celu powstały specjalne podkładki pod myszki.

Podkładka pod myszkę – zastosowanie

Głównym zadaniem podkładki pod mysz jest zapewnienie optymalnej gładkości oraz tarcia, dzięki czemu użytkownik ma nad nią całkowitą kontrolę. Przekłada się to na prostotę oraz precyzję wykonywanych zadań.

Warto pamiętać, że przeznaczeniem podkładki pod myszkę jest również ochrona podłoża. Długotrwałe przesuwanie po blacie wykonanym z twardego tworzywa przedmiotem mogłoby spowodować zarysowania oraz przetarcia.

Przeczytaj także: Myszka bezprzewodowa. Ranking najlepszych myszek bezprzewodowych

Dodatkowo nowoczesne podkładki wyposażone w poduszki na nadgarstek sprawiają, że korzystanie z myszki jest również o wiele wygodniejsze. Odczują to przede wszystkim osoby, które przed ekranem komputera spędzają dużo czasu.

Podkładki pod myszki – rodzaje

Pierwsze podkładki pod myszki były proste i wykonywane z tworzyw sztucznych. Dziś możesz zdecydować się na różne odmiany tego komputerowego akcesorium. Na rynku dostępne są podkładki korkowe, tekstylne, skórzane, a nawet szklane oraz metalowe.

Niezależnie od typu podkładki, na którą się zdecydujesz, powinieneś pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Dzięki temu używanie myszki będzie bardziej komfortowe oraz bezpieczniejsze.

Jak myć podkładkę pod mysz? I czemu warto to robić?

Każdego dnia, korzystając z komputera, przenosisz na myszkę oraz podkładkę niezliczoną liczbę drobnoustrojów, w tym również bakterii i wirusów. Ponadto na akcesoriach osiadają kurz i zanieczyszczenia z powietrza. Jeśli nie dbasz o ich czystość, narażasz siebie i inne osoby korzystające z myszki na alergie oraz choroby. Nie trzeba dodawać, że używanie lepiącej się, brudnej podkładki pod myszkę nie jest czymś przyjemnym.

Tymczasem wystarczy kilka minut w tygodniu, aby twoja podkładka (i myszka) stały się idealnie czyste i gotowe do dalszej pracy.

Jak czyścić podkładkę pod myszkę? Porady

Zanim zabierzesz się do czyszczenia podkładki, sprawdź, z jakiego materiału jest wykonana. Niektóre modele (np. ze skóry) wymagają delikatnego traktowania za pomocą specjalistycznych środków.
  • Popularne podkładki tekstylne i wykonane z tworzyw sztucznych możesz umyć pod bieżącą, ciepłą wodą z dodatkiem płynu do prania lub szarego mydła. Następnie podkładkę należy dobrze wysuszyć, a na sam koniec spryskać preparatem dezynfekującym.
  • Szklane i aluminiowe podkładki są bardzo proste w pielęgnacji. Wystarczy przetrzeć je ściereczką nasączoną środkiem antybakteryjnym.
  • Podkładki skórzane pielęgnuj ostrożnie. Nie mocz ich w wodzie, a zamiast tego delikatnie przecieraj zwilżoną ściereczką. Następnie warto zastosować środek do pielęgnacji skóry.
  • Podkładkę korkową należy jedynie przecierać delikatnie wilgotną szmatką. Korek to materiał o naturalnych właściwościach antybakteryjnych.

Jak często czyścić podkładkę pod myszkę? Wystarczy, że wykonasz tę czynność raz w tygodniu. Oczywiście podkładkę warto czyścić również na bieżąco, w razie pojawienia się większych zabrudzeń.

Czy podkładkę pod myszkę można prać?

Odpowiedź brzmi – tak, ale tylko w niektórych przypadkach. Tekstylne podkładki bez obaw można prać w pralce, stosując delikatny program (np. pranie ręczne). Bez obaw możesz również wyczyścić je w umywalce. W pralce nie mogą znaleźć się natomiast podkładki z korka, skóry oraz twardych tworzyw. Pranie mogłoby bowiem spowodować ich zniszczenie.

Jak wyczyścić myszkę?

Nie zapominaj również o myszce. Mysz komputerową wystarczy przetrzeć miękką ściereczką spryskaną środkiem antybakteryjnym. Pamiętaj, aby nigdy intensywnie jej nie moczyć, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia.
 
Aby codzienne stanowisko pracy i rozrywki było jeszcze czystsze, podczas jego pielęgnacji nie pomijaj klawiatury. Ją również od czasu do czasu należy zdezynfekować. Postępuj z nią tak samo jak z myszką, stosując ściereczkę i środek antybakteryjny. Większe zabrudzenia spomiędzy klawiszy możesz usunąć za pomocą patyczka kosmetycznego. W sklepach internetowych znajdziesz także specjalne akcesoria do czyszczenia klawiatury.

Jak wyczyścić podkładkę pod mysz? Podsumowanie

Podkładkę pod myszkę wystarczy czyścić raz w tygodniu. W większości przypadków wystarczy sięgnąć po miękką ściereczkę oraz środek dezynfekujący. Pamiętaj, aby przy okazji czyszczenia podkładki, starannie zdezynfekować również samą myszkę.

Autorka: Joanna Stanuch