Data publikacji:

Jak wyczyścić ruszt żeliwny kuchenki gazowej? Sprawdzone sposoby

Kuchenka gazowa wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Wiele osób uwielbia ją ze względu na szybkość przygotowywania potraw i możliwość precyzyjnego kontrolowania temperatury przyrządzania posiłków. Ma ona wiele zalet, jednak łatwość czyszczenia z pewnością do nich nie należy. Wszystko przez żeliwny ruszt kuchenki gazowej, który wymaga wiele wysiłku, by utrzymać go w czystości. Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej? Oto kilka sposobów na to, aby kratka na kuchenkę gazową zawsze była czysta. 
jak wyczyścić ruszt żeliwny kuchenki gazowej

Jak wyczyścić ruszt do kuchenki gazowej? Jak najszybciej!

Gotowanie niesie za sobą ryzyko ubrudzenia kuchenki oraz rusztu, jak i blatów dookoła. Często nie mamy ochoty na sprzątanie od razu po przygotowaniu posiłku. To poważny błąd! Zaschnięte resztki jedzenia oraz tłuszcz są dość trudne do usunięcia po wyschnięciu. Właśnie dlatego najlepszym sposobem na utrzymanie w czystości kratki na kuchenkę gazową jest jej umycie tak szybko, jak to możliwe.
Oczywiście na początku należy zaczekać, aż ruszt żeliwny będzie nieco chłodniejszy – próby mycia go zaraz po zakończeniu gotowania mogą zakończyć się oparzeniami. Kiedy kratka nie będzie już tak gorąca, możesz przetrzeć ją wilgotną ściereczką z płynem do mycia naczyń. Świeże zabrudzenia nie będą stawiały oporu, a płyn do naczyń bez problemu rozpuści tłuszcz. 

Jak wyczyścić kuchenkę gazową – domowe sposoby

W przypadku gdy mamy do czynienia z zaschniętym brudem na ruszcie żeliwnym kuchenki gazowej, musimy przygotować się na ostrzejszą walkę z tłuszczem i zabrudzeniami, która z pewnością potrwa znacznie dłużej, niż usuwanie świeżych plam. Jeśli cenisz sobie domowe sposoby czyszczenia kuchenki gazowej, możesz wyczyścić ją octem bądź sodą oczyszczoną. Jak to zrobić? Oto krótka instrukcja:
 • Zaopatrz się w gumowe rękawiczki oraz folię aluminiową.
 • Wykonaj prowizoryczną wanienkę z folii aluminiowej. Pamiętaj, że jej ranty muszą być dość wysokie – około 5–7 cm wyższe od kratki kuchenki gazowej.
 • Do przygotowanej wanienki wlej ocet albo sodę oczyszczoną rozpuszczoną w wodzie, a następnie włóż do niej ruszt żeliwny w taki sposób, by był w pełni zamoczony. 
 • Odczekaj co najmniej 60 minut.
 • Wyjmij kratkę kuchenki gazowej, wyszoruj ją przy pomocy druciaka i gotowe!
 • Jeśli nie masz przestrzeni na wykonanie wanienki z folii aluminiowej, zamocz gaziki w occie albo wodzie z sodą oczyszczoną i starannie owiń nimi kratkę kuchenki, a następnie pozostaw na około 60 minut.

  Środki do czyszczenia rusztu żeliwnego

  Czasem zabrudzenia rusztu żeliwnego kuchenki gazowej są na tyle poważne, że domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji konieczne jest wykorzystanie profesjonalnych środków do czyszczenia. W przypadku kratki kuchenki gazowej dobrze sprawdzą się produkty do mycia piekarników oraz przeznaczone specjalnie do czyszczenia rusztu żeliwnego, np. Weber Płyn Do Czyszczenia Rusztu. Należy pamiętać, że podczas korzystania z tych produktów, konieczne jest noszenie rękawiczek, gdyż mogą one powodować poważne podrażnienia skóry. Ważne też, aby przestrzegać wszystkich zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu. 

  Jak wygląda czyszczenie rusztu żeliwnego środkami chemicznymi? Na początku należy spryskać ruszt wybranym specyfikiem w taki sposób, by nie spływał on z kratek. Następnie trzeba odczekać kilkanaście minut, zgodnie z zaleceniem producenta. Po tym czasie można umyć kratkę kuchenki gazowej z wykorzystaniem druciaka lub specjalnej szczotki do czyszczenia rusztów i gotowe.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Olga Sadowska
  Olga Sadowska

  Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.