Data publikacji:

Jak wyczyścić słuchawki douszne, dokanałowe i nauszne?

Ze słuchawek bardzo często korzystamy przez wiele godzin dziennie, nie tylko w domu, ale także na ruchliwych ulicach, w pracy lub na siłowni. Z czasem w naturalny sposób ulegają one zabrudzeniu, oznacza to, że osadza się na nich nie tylko kurz i zanieczyszczenia z otoczenia, ale przede wszystkim martwy naskórek i woskowina z uszu. Urządzenia należy więc regularnie czyścić, nie tylko po to, by zachować higienę, unikając np. ryzyka podrażnienia skóry, a nawet zapalenia ucha, ale też, by zachować optymalną jakość dźwięku. Radzimy więc, jak wyczyścić słuchawki.
jak wyczyścić słuchawki douszne

Czyścimy słuchawki – o czym należy pamiętać

Zabierając się do czyszczenia słuchawek warto w pierwszej kolejności zapoznać się z zaleceniami producenta. Może się bowiem okazać, że elementy, z których zbudowane jest urządzenie będą źle znosić kontakt z wodą lub środkami, takimi jak mydło lub alkohol. Istnieje więc możliwość, że nieopatrznie uszkodzimy nieodwracalnie powierzchnię tworzywa, z którego wykonana jest opaska lub kabel, albo przetworniki, mikrofon lub czujniki urządzenia.
Bez względu na rodzaj urządzenia, przygotujmy zestaw narzędzi do czyszczenia. Poza ściereczką, przydadzą się również kosmetyczne waciki, a nawet czysta szczoteczka do zębów, który usuniemy najbardziej oporny brud w trudno dostępnych miejscach. Do usuwania zabrudzeń stosujemy wodę, wodę z mydłem, lub alkohol izopropylowy.
Zwróćmy też uwagę na budowę urządzenia. Dotyczy to zwłaszcza modeli nausznych, które można w części rozebrać (najczęściej ściągniemy nauszniki), co ułatwi i przyśpieszy pracę.

Jak wyczyścić słuchawki nauszne?

Ze względu wielkość oraz budowę, słuchawki nad czyszczeniem słuchawek nausznych spędzimy z reguły najwięcej czasu. Pracę zaczynamy od nauszników, które w większości modeli możemy bezpiecznie ściągnąć. Pamiętajmy jednak, że nie jest to niezbędne, tym bardziej, że w wielu wypadkach ponowne założenie nausznika może sprawić pewne problemy.
To, co powinno nas interesować, to materiał z jakiego zostało wykonane poszycie poduszek. Zazwyczaj jest to skóra i tworzywa skóropodobne, albo specjalna tkanina, taka jak welur. Do mycia nauszników z pierwszej grupy zaleca się stosowanie preparatów do skórzanych mebli, które zapobiegną powstawaniu uszkodzeń i pęknięć na czyszczonej powierzchni. Środek nakładamy na ściereczkę z mikrofibry i powoli rozprowadzamy po całym pokryciu poduszki.
Do mycia nauszników pokrytych tkaniną zaleca się stosowanie ciepłej wody wymieszanej z niewielką ilością proszku lub płynu do prania. Oba elementy wyciągamy ze słuchawek i wkładamy do naczynia, delikatnie myjąc. Po całkowitym wyschnięciu zakładamy je z powrotem na swoje miejsce.
Nie zapominamy przy tym o innych częściach słuchawek. Do zabiegu używamy ściereczki oraz wacików, które przydają się zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, chociażby w okolicy przycisków funkcyjnych. Przy okazji zwróćmy też uwagę na opaskę, w niektórych modelach posiada ona dodatkowo obicie chroniące przymocowaną do niej poduszkę. Jeżeli zostało ono wykonane z wrażliwego tworzywa (skóra, wyroby skóropodobne), unikamy stosowania alkoholu lub silniejszych środków czyszczących.

Jak wyczyścić słuchawki douszne?

Czyszczenie modeli dousznych zaczynamy od ich lekkiego szczotkowania na sucho. W ten sposób usuniemy zabrudzenia zalegające w drobnych szczelinach urządzenia, do których nie dostaniemy się ze zwykłą ściereczką.
Kolejnym krokiem jest wykorzystanie alkoholu. Jego niewielką ilością nasączamy waciki, a następnie przecieramy całą obudowę słuchawki, w ten sposób rozpuścimy najbardziej oporny brud. Na koniec sięgamy po suchą ściereczkę i waciki, dokładnie wycierając nimi sprzęt. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z osiągniętych efektów, czynności powtarzamy do skutku.

Jak wyczyścić słuchawki dokanałowe?

Słuchawki dokanałowe to modele najszybciej ulegające zabrudzeniu, ponieważ osadzone są w głębi ucha i korzysta się z nich również często podczas treningu w siłowni lub innej intensywnej aktywności fizycznej, takiej jak bieganie. Producenci urządzeń tego typu na szczęście ułatwili nam nieco zadanie, bowiem bezpośredni kontakt ze skórą mają przede wszystkim wymienne silikonowe nakładki.
Czyszczenie rozpoczynamy więc od usunięcia nakładek. Myjemy je zanurzając w roztworze ciepłej wody z mydłem, delikatnie pocierając, by usunąć zalegający na ich powierzchni brud. Nagą słuchawkę oczyszczamy ostrożnie szczoteczką, a następnie przecieramy wacikami zwilżonymi niewielką ilością alkoholu. Całość wycieramy suchą ściereczką. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z efektów pracy, wymienione czynności powtarzamy nawet kilkukrotnie. Na koniec zakładamy kompletnie suche nakładki.

Nie zapominaj o dokładnym czyszczeniu kabli

Chociaż nie widać tego na pierwszy rzut oka, kable audio połączone ze słuchawkami, albo te służące do ładowania, bardzo szybko pokrywają się grubą warstwą zanieczyszczeń. Możemy się o tym przekonać zwilżając ściereczkę i przesuwając ją kilkukrotnie po powierzchni przewodu. Warto więc regularnie czyścić ten element zestawu słuchawkowego. Brudne przewody są nie tylko nieprzyjemne w dotyku, ale też kleją się do palców, zwłaszcza w bardzo wilgotnych miejscach.
Zdjęcie: Envato Elements