Data publikacji:

Jak zabezpieczyć drewno przed wodą?

Nie jest tajemnicą, że drewniane meble czy elementy nie lubią wody i pod jej wpływem mogą się łatwo zniszczyć. Wiedza o tym jak zabezpieczyć drewno przed wodą pozwoli ci mądrze korzystać z tego pięknego i szlachetnego surowca, nawet w miejscach narażonych na wilgoć. Pamiętaj, że niektóre gatunki drewna są dużo bardziej odporne od innych. Dostępne są również specjalne impregnaty, oleje i lakierobejce, które stanowią dobrą ochronę. Jak zabezpieczyć drewno przed wodą na zewnątrz i wewnątrz domu?
jak zabezpieczyć drewno przed wodą

Jak zabezpieczyć drewno przed wodą? Wybór gatunku a odporność na wilgoć

Zanim zastanowisz się, jak zabezpieczyć drewno przed wodą, wybierz mądrze gatunek, z którego mają być wykonane twoje meble, płot, podłoga lub inne elementy drewniane. Najtwardsze, a zarazem najbardziej odporne są gatunki liściaste, zwłaszcza egzotyczne, które słyną z wytrzymałości. Dobre będą między innymi:
  • orzech,
  • dąb,
  • jesion,
  • modrzew,
  • grab,
  • mahoń,
  • teak,
  • jatoba,
  • merbau,
  • lapacho.
Wybranie dobrego gatunku drewna to już połowa sukcesu, jednak nawet najtwardszy materiał może zgnić, jeśli będzie nieustannie narażony na wilgoć. Z tego względu konieczna jest wiedza na temat tego jak zabezpieczyć drewno przed wodą. Odpowiednio dobrany impregnat pozwoli ci cieszyć się pięknym drewnem bez względu na warunki.

Jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz?

Drewno znajdujące się na odkrytej przestrzeni jest nieustannie narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z tego względu musi być odpowiednio chronione, żeby nie zgniło.
Jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz przed wodą? Do jego ochrony stosuje się specjalne dobre impregnaty do drewna na bazie wody lub rozpuszczalników organicznych, które wnikają głęboko w strukturę drewna. Mogą one nadawać kolor lub być przezroczyste.
Nakładanie impregnatu jest bardzo proste, polega na pomalowaniu całej powierzchni. Specjaliści zalecają pokrycie jej dodatkowo lakierem przeznaczonym do drewna znajdującego się na zewnątrz budynków. Będzie on stanowił kolejne zabezpieczenie, również przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Ciekawą opcją jest również specjalny olej do drewna, który dobrze zabezpieczy podłogi tarasów, meble, płoty czy balustrady. Olej sprawdzi się dobrze w przypadku solidnego, twardego drewna, jednak jeśli zastanawiasz się, czym zabezpieczyć drewno sosnowe na zewnątrz, lepiej wykorzystaj bardzo dobry impregnat i dodatkową warstwę lakieru.

Jak zabezpieczyć surowe drewno wewnątrz domu?

Drewno używane wewnątrz domu również trzeba zabezpieczyć przed wilgocią, czynnikami biologicznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Najczęściej wymaga tego podłoga, meble łazienkowe, boazeria czy drzwi.
Jak zabezpieczyć surowe drewno wewnątrz przed wodą? Jeżeli wiesz, że mebel czy inny element wyposażenia będzie miał stały kontakt z wodą, jak to ma miejsce w łazience, możesz użyć preparatów do impregnacji przeznaczonych do ochrony na zewnątrz. Dzięki temu zyskasz pewność, że nawet meble znajdujące się tuż przy umywalce będą bezpieczne.
Jeśli zależy ci przede wszystkim na stylowym wyglądzie, możesz również zdecydować się na wykorzystanie lakierobejcy, czyli preparatu będącego połączeniem klasycznego lakieru i bejcy. Takie rozwiązanie nie będzie jednak nadawało się do powierzchni nieustannie narażonych na działanie wody.

Zabezpieczenie drewna przed wilgocią w ziemi

W miarę możliwości lepiej unikać usadzania drewnianych elementów w ziemi, czasami jest to jednak konieczne. W takiej sytuacji należy je bardzo dokładnie oczyścić, wygładzić, a następnie pokryć dobrej jakości impregnatem, który zabezpieczy przed gniciem. Dobre zabezpieczenie drewna przed wilgocią w ziemi powinno uchronić je przed uszkodzeniem. Najlepiej jeśli będzie to środek naturalny, ponieważ nie będzie miał wówczas negatywnego wpływu na glebę.
Wyjątkowej ochrony wymaga drewno, które będzie miało ciągły kontakt z wilgocią, w takiej sytuacji użyj najlepszego impregnatu z możliwych, który będzie dobry do drewna zanurzonego w wodzie.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym