Data modyfikacji:

Jak zablokować zgubiony telefon?

Chociaż wielu z nas nie rozstaje się ze smartfonem, przypadkowe zapodzianie tego urządzenia jest bardzo częste. Nietrudno o nie w codziennym roztargnieniu lub podróży. Niestety czasem zdarza się, że telefon znika nie z naszej winy, ale na skutek kradzieży. Aby utrudnić dostęp do wrażliwych danych oraz zabezpieczyć sprzęt przed niechcianymi rękoma, istnieje możliwość jego zdalnego zablokowania, a nawet lokalizacji. Radzimy zatem, jak tego dokonać.
Male hand picking up lost mobile phone from a ground in autumn f

Blokowania zagubionego telefonu

Zapodziany telefon możemy zablokować na dwa podstawowe sposoby. Warto przy okazji podkreślić, że w sieci znajdziemy wiele niezbyt trafnych porad na ten temat, a także oferty firm, które obiecują, że same zdalnie znajdą i zablokują nawet wyłączone urządzenie (sprawdź, jak znaleźć wyłączony telefon). Nie należy wierzyć w tego typu bajki.

Zdalna blokada telefonu z Androidem

Wszystkie modele telefonów z Androidem można bardzo łatwo zdalnie zablokować z poziomu przeglądarki internetowej. Musimy jednak pamiętać, że urządzenie musi być włączone i połączone z siecią telefoniczną. Kluczowy jest w tym przypadku czas działania. Blokady należy dokonać tuż po tym, jak zorientujemy się, że nasze urządzenie zniknęło. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku skradzionego sprzętu.
Blokady dokonujemy z poziomu strony www.google.com/android/find. Opcjonalnie możemy po prostu wpisać w wyszukiwarce frazę „znajdź mój telefon”. Uwaga! Koniecznie musimy pamiętać o swojej nazwie użytkownika i haśle konta Google, bez nich mamy tutaj kompletnie związane ręce. Po poprawnym zalogowaniu się na liście wyświetlone zostaną wszystkie urządzenia sparowane z kontem. Wybierając zagubiony telefon, możemy wylogować się na nim z konta i wyczyścić wrażliwe informacje, a także zapisane w nim hasła.
Dodatkowym plusem rozwiązania jest możliwość śledzenia pozycji urządzenia. Opcja działa jednak tylko wówczas, gdy zostawiliśmy w nim włączony moduł GPS. W przeciwnym wypadku strona wyświetli jego ostatnią znaną i zarejestrowaną lokalizację.
Poza tym, możemy też zostawić na ekranie telefonu informację dla znalazcy (np. z zapasowym numerem kontaktowym). Jeżeli podejrzewamy, że smartfon zgubił się gdzieś w domu, możemy wymusić na nim nieprzerwane użycie dzwonka.

Blokada IMEI zgubionego telefonu

Istnieje także możliwość zablokowania nieaktywnego smartfona, ale zgodnie z przepisami pozostaje one wyłącznie w gestii policji i operatora telefonicznego. Metoda ta wykorzystuje specjalny numer IMEI. Każde urządzenie mobilne posiada swój unikalny identyfikator tego typu i znajdziemy go np. na naklejce w dokumentacji technicznej. Znając ten ciąg cyfr, który w bazie danych jest przypisany do numeru telefonicznego, operator sieci jest w stanie namierzyć przybliżone położenie sprzętu, a także zdalnie go zablokować.
Prośbę o dokonanie takiej operacji złożymy w salonie sprzedaży lub za pomocą poczty elektronicznej i tradycyjnej. Niestety, aby została ona wykonana, musimy w pierwszej kolejności uzyskać specjalne pismo od policji, potwierdzające zgłoszenie przez nas kradzieży sprzętu. Po znalezieniu smartfona IMEI możemy odblokować w ten sam sposób. Operacja ta jest całkowicie bezpłatna.
Zdjęcie: Envato Elements