Data modyfikacji:

Jak znaleźć wyłączony telefon? Lokalizacja telefonu

Chociaż zazwyczaj nie rozstajemy się ze swoim smartfonem, często przez roztargnienie lub na skutek różnych losowych okoliczności, zostawiamy go w trudnym do znalezienia miejscu, o którym za żadne skarby nie możemy sobie przypomnieć. Dotyczy to również kradzieży sprzętu. Lokalizacja aktywnego telefonu nie jest aż tak trudna, jak z pozoru mogłoby się wydawać. Nieco większy problem występuje jednak wówczas, gdy urządzenie jest rozładowane lub wyłączone. W artykule podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym wyzwaniem, a także jakie środki zapobiegawcze na przyszłość możemy zastosować, by łatwiej znaleźć zgubę.
Jak znaleźć wyłączony telefon? Lokalizacja telefonu

Jak znaleźć zgubiony lub skradziony telefon?

Lokalizatory GPS stają się coraz popularniejsze. Już nie tylko wykorzystujemy GPS dla dziecka, ale także dla gadżetów, takich jak smartfony. Zagubiony lub skradziony telefon to koszmar większości posiadaczy smartfonów. Często w taki sytuacjach albo gorączkowo przeszukujemy wszystkie potencjalne miejsca, w których może się znajdować, albo po prostu akceptujemy to, że już więcej nie zobaczymy swojego urządzenia. Nie wszyscy znają bowiem sposoby na skuteczną lokalizację telefonu, które sprawdzają się nawet gdy jest on kompletnie „martwy”.

Lokalizacja wyłączonego smartfona

W sieci możemy spotkać się z wieloma błędnymi opiniami na temat tego, czy da się znaleźć wyłączony lub kompletnie rozładowany smartfon. Niektóre firmy lub aplikacje mamią możliwością odnalezienia sprzętu. Niestety wprowadzają nas one świadomie w błąd. Istnieje tylko jedna metoda lokalizacji nieaktywnego urządzenia mobilnego, które wyposażone jest w kartę SIM, a wykorzystuje ona do tego celu tzw. IMEI.

Wykorzystanie IMEI

IMEI to skrótowiec angielskiej nazwy International Mobile Equipment Identity. Każde urządzenie mobilne posiada swój unikalny numer IMEI, który przypisany jest do jego karty SIM. Znając numer oraz mając dostęp do odpowiednich profesjonalnych narzędzi, można dzięki niemu skutecznie określić pozycję sprzętu. O powodzeniu operacji decyduje jednak to, czy pozostaje w zasięgu co najmniej trzech wież GSM, z których dane pozwalają znaleźć sprzęt z dokładnością do kilkudziesięciu metrów.
Jak więc skorzystać z IMEI? Niestety możliwość lokalizacji sprzętu przy pomocy tej metody mają wyłącznie służby bezpieczeństwa i policja. Zgodnie z przepisami mogą one podjąć kroki, jednak dopiero po decyzji prokuratora. Poszukiwania przebiegają w ścisłej współpracy z operatorem komórkowych, który udostępnia dane karty SIM.
Teoretycznie więc, aby odnaleźć wyłączony telefon, musimy zgłosić jego zaginięcie na najbliższy posterunek policji. Nie mamy jednak gwarancji, że służby podejmą wystarczająco szybką akcję, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie został on skradziony.
Warto podkreślić więc po raz kolejny, że wyłączony telefon zlokalizujemy wyłącznie przy pomocy IMEI. Nie pomoże nam tutaj żadne dodatkowe oprogramowanie, z którego można samodzielnie skorzystać.

Wykorzystanie trackera GPS

Nie oznacza to jednak, że na własną rękę jesteśmy kompletnie bezsilni. Jak mówi stare przysłowie – przezorny zawsze ubezpieczony, zgubiony lub skradziony wyłączony telefon możemy znaleźć, korzystając z coraz popularniejszych trackerów lub tagów GPS. Są to małe nadajniki GPS, które można odnaleźć, korzystając z dedykowanej aplikacji na komputerze lub smartfonie.
Są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza wówczas, gdy wybieramy się w dłuższą podróż. Wystarczy przypiąć je do torby lub plecaka, w którym przechowujemy smartfon. Niektóre można przymocować też do etui telefonu. Część modeli przekazuje informacje o tym, jak blisko znajdujemy się trackera, co pomaga w odnalezieniu sprzętu w wielokondygnacyjnych budynkach.
Warto zaznaczyć, że nie są aż tak skuteczne w przypadku kradzieży, bowiem złodziej może łatwo je zidentyfikować i wyrzucić. Przestępcy lubią też wyciągać z bagażu najcenniejszą zawartość i porzucać resztę. Przypięty do plecaka tracker okaże się w takim wypadku bezużyteczny.

Jak znaleźć uśpiony lub aktywny telefon?

Odnalezienie wciąż włączonego i aktywnego smartfona jest znacznie prostsze. Możemy to zrobić na dwa podstawowe sposoby. Uwaga! W każdym przypadku niezbędne jest jednak włączenie na stałe funkcji GPS w telefonie, która pozwoli szybko określić pozycję sprzętu. Bez tego nie jesteśmy w stanie nic zrobić.

Przeglądarka internetowa

Jeżeli nasz telefon korzysta z systemu Android, włączone urządzenie z usługą GPS znajdziemy bez problemu z poziomu przeglądarki internetowej. Jak tego dokonać? Najszybciej przejść na stronę www.google.com/android/find lub po prostu wpisać w wyszukiwarce frazę „znajdź mój telefon”. Musimy zalogować się na konto Google, z którego korzystamy na urządzeniu. Jeżeli mamy do niego przypisanych kilka urządzeń, wybieramy to właściwe z listy.
Google wyświetli teraz telefon na mapie, co pozwoli określić jego aktualną pozycję. Z poziomu menu możemy też wymusić zdalnie na sprzęcie uruchomienie dzwonka, który będzie nieprzerwanie słyszalny przez pięć minut. Dla bezpieczeństwa jest też możliwe wymazanie wszystkich wrażliwych danych w pamięci oraz usunięcie danych Google. Z opcji tej należy korzystać w ostateczności.
Możemy też zabezpieczyć telefon, zdalnie wylogowując się z konta Google, a nawet zostawić wiadomość, która na stałe będzie wyświetlana na ekranie. Możemy zostawić na niej np. dane kontaktowe.

Inna dedykowana aplikacja GPS

W sieci znajdziemy wiele darmowych oraz płatnych aplikacji lokalizacyjnych, których sposób działania jest praktycznie identyczny. Wiele z nich oferuje jednak dodatkowe informacje o tym, kiedy urządzenie znalazło się np. poza ustaloną wcześniej strefą. Mogą też automatycznie blokować dostęp do danych zapisanych na sprzęcie.
Zdjęcie: Envato Elements