Data publikacji:

Jak zbudować domek letniskowy? Poradnik

Domek letniskowy to marzenie wielu osób. Posiadanie własnego domku letniskowego stanowi dla jego właściciela źródło wielu korzyści związanych z wykorzystywaniem domku w celach wypoczynku i relaksu. Domek taki z reguły jest dostosowany do indywidualnych potrzeb posiadacza i daje mu możliwość własnej aranżacji wnętrza oraz najbliższego otoczenia domku. Niewątpliwą zaletą domku letniskowego jest to, że nie musimy płacić za każdy dzień pobytu, jak to jest w przypadku domku wypożyczonego od firmy bądź prywatnego właściciela. Poza tym, w naszym domku letniskowym możemy mieszkać nawet poza sezonem letnim, podziwiając piękno wszystkich pór roku.
Friends with drinks on the backyard of the house

Dokumentacja domku letniskowego

Planując budowę domku letniskowego, przede wszystkim powinniśmy zgromadzić wymagane prawem dokumenty. W większości przypadków budowa domku letniskowego nie wymaga pozwolenia na budowę, a tylko zgłoszenia w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Pozwolenia zaś będzie wymagać budowa domku, którego powierzchnia przekroczy 35 metrów kwadratowych. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem naszej inwestycji dokonać sprawdzenia działki, na której ma powstać domek. Możemy go wybudować na terenie ogrodów działkowych, działce budowlanej, leśnej i rolnej w przypadku gdy nie zabrania tego plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego.

Jak przygotować projekt domku letniskowego?

Budowa domku letniskowego wymaga przygotowania odpowiedniego projektu, który powinien uwzględniać między innymi takie elementy jak:
  • materiał, z którego zostanie wykonany domek;
  • liczba osób z niego korzystających;
  • powierzchnia domku;
  • użytkowość powierzchni (np. poddasze i piwnica);
  • przewidywany koszt całkowity budowy.
Projekt taki możemy wykonać samodzielnie lub zlecić jego wykonanie odpowiedniej firmie zajmującej się projektowaniem domków letniskowych.

Budowa domku z płyt OSB

Jednym z pomysłów godnych polecenia na budowę domku letniskowego jest wykonanie go z łatwo dostępnych obecnie na rynku płyt OSB. Płyty te to materiał drewnopochodny, który można wykorzystywać w różnoraki sposób, np. na stropy, dachy czy ściany. Wykończenie takiej budowli jest proste, a równocześnie daje szeroką gamę możliwości. Możemy taki domek po prostu estetycznie pomalować lub zastosować różne tynki albo okładziny. Płyty OSB, oprócz łatwej obróbki, charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia oraz niebywałą wręcz wytrzymałością.
Zaletą budowy domku letniskowego z płyt OSB jest stosunkowo niski koszt materiałów (w porównaniu do innych materiałów budowlanych) oraz ich szybki montaż. Zastosowanie płyt OSB umożliwia budowę domku w technice szkieletowej, a jego wykończenie jest łatwe i estetyczne. Domki letniskowe wykonane z płyt doskonale sprawdzają się jako budynki stawiane bez wymaganego pozwolenia, a więc budynki o powierzchni poniżej 35 metrów kwadratowych.

Przygotowanie do budowy

Przystąpienie do samej budowy wymaga jednak właściwego przygotowania. Przygotowanie to polega między innymi na odpowiednim doborze materiałów do poszczególnych elementów domku. Z reguły na dach oraz podłogę wybiera się płytę OSB frezowaną, łączoną na pióro. Dzięki takiemu właśnie łączeniu nasz dach czy też podłoga będą po prostu szczelne. Na ściany domku letniskowego przeważnie wykorzystuje się płyty o grubości 12 mm. W tym miejscu trzeba wspomnieć o odpowiednim ociepleniu płyty OSB, gdyż domek może ulegać szybkiemu wychładzaniu. Do ocieplenia ścian z płyt OSB dobrze jest wykorzystać wełnę mineralną.

Budowa domku z OSB

Budowę domku letniskowego z płyt OSB możemy zlecić specjalistom, choć wiele osób decyduje się na samodzielny montaż takiego domku, gdyż jest to sprawa niezbyt skomplikowana.
Najbardziej popularną konstrukcją z zastosowaniem płyt OSB są tzw. domy szkieletowe. W tym przypadku pierwszym etapem takiej budowy jest wykonanie płyty fundamentowej. Do płyty fundamentowej mocuje się szkielet domku (najczęściej w postaci drewnianych słupków), a następnie szkielet ten obija się płytami OSB. Oczywiście, pomiędzy płyty wkładamy wełnę mineralną.
W przypadku gdy nie chcemy samodzielnie budować domku letniskowego z płyt OSB, możemy skorzystać z pomocy specjalisty. Dobrzy fachowcy, znający się na swej robocie, profesjonalnie wykonają montaż domku, zaoszczędzając nam czas oraz minimalizując możliwość popełnienia błędu. Oczywiście, w tym przypadku musimy liczyć się ze zwiększonymi wydatkami podniesionymi o koszt robocizny.
Dobrym rozwiązaniem na posiadanie własnego domku letniskowego z płyt OSB jest kupno gotowego produktu albo zakup poszczególnych elementów budynku wymagających tylko odpowiedniego złożenia.
Budowa domku letniskowego z płyt OSB nie jest bardzo skomplikowana, lecz może powodować pewne trudności. Do nich należy przede wszystkim nieodpowiednie wykonanie spowodowane najczęściej brakiem doświadczenia, umiejętności czy czasu. Domek niewłaściwie wykonany będzie miał niedopracowaną konstrukcję oraz może być mało szczelny. W związku z tym wiele osób decyduje się na budowę z wysokiej jakości gotowych konstrukcji, pozwalających na prosty montaż oraz znaczne zaoszczędzenie czasu. W tym przypadku przy budowie mogą również pojawić się pewne trudności i nieudogodnienia. Przede wszystkim problem może stanowić transport gotowych elementów na teren budowy, choć coraz częściej firmy zajmujące się sprzedażą domków letniskowych oferują profesjonalną pomoc w tym zakresie. Pracownicy tych firm zajmą się nie tylko transportem, ale też złożą nam na miejscu gotowy domek. Wiąże się to oczywiście ze zwiększeniem kosztów, ale za to gwarantuje precyzyjne złożenie poszczególnych elementów w sposób profesjonalny, pozwalający cieszyć się naszym domkiem przez bardzo wiele lat.
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.