Data modyfikacji:

Jak zdezynfekować telefon? Sposoby na odkażenie telefonu

Gdyby ktoś poprosił cię o wymienienie przedmiotu codziennego użytku, na którym znajduje się wiele wirusów i bakterii, to jaka była twoja odpowiedź? Być może byłaby to klamka, a bardziej prawdopodobnie – deska sedesowa. Niesłusznie! Najwięcej drobnoustrojów znajduje się bowiem na naszych smartfonach. Urządzenia te często przykładamy do swoich twarzy, co może skutkować różnymi zakażeniami. Dowiedz się zatem, jak zdezynfekować telefon, i wprowadź ten zwyczaj do swojego planu dnia.

jak zdezynfekować telefon

Odkażanie telefonu – dlaczego naprawdę warto to robić?

Jakiś czas temu w Nowym Jorku przeprowadzono badanie, którego celem było określenie ilości drobnoustrojów znajdujących się na telefonach komórkowych oraz ich rodzaju. Kiedy zapoznasz się z wynikami, zapewne od razu zechcesz przejść do kolejnego akapitu, gdzie wyjaśniamy, jak dezynfekować telefon. Przede wszystkim okazało się, że większość osób nie dba o czystość swojego smartfona – tylko z jednej spośród 19 pobranych próbek nie udało się wyhodować bakterii. Na całej reszcie odnaleziono takie drobnoustroje, jak:

  • gronkowiec złocisty (wywołujący między innymi zakażenia skóry i sepsę),
  • bakterie MRSA (szczep gronkowca złocistego),
  • bakterie kałowe,
  • bakterie E. coli,
  • bakterie klebsiella pneumoniae (wywołujące zapalenie płuc i opon mózgowych).

Krótko mówiąc – na twoim smartfonie prawdopodobnie znajduje się o wiele więcej drobnoustrojów niż na desce klozetowej albo klamce. Dowiedz się zatem, jak zdezynfekować telefon, i zacznij działać już dziś.

Jak zdezynfekować telefon?

Istnieje aż kilka dobrych sposobów na pozbycie się wirusów i bakterii z telefonu komórkowego.

Umycie telefonu w ciepłej wodzie

Oczywiście dotyczy to tylko i wyłącznie smartfonów w pełni wodoodpornych, które zniosą ten zabieg bez najmniejszej szkody. Jeśli chcesz, w trakcie mycia możesz przecież telefon miękką szmatką (ale nie szczoteczką).

Użycie lampy UV do dezynfekcji

Jak zdezynfekować telefon komórkowy, które nie jest wodoodporny? To proste – możesz zrobić to profesjonalnie i dokładnie dzięki specjalnym urządzeniom emitującym światło UV. Produkty te uszkadzają 99,99% DNA bakterii i wirusów, dzięki czemu czynią telefon zupełnie niegroźnym. Proces dezynfekcji trwa około 5 minut, a samo urządzenie jest niewielkie i względnie tanie.

Uwaga! Urządzenia do dezynfekcji telefonów komórkowych można użyć również do likwidowania wirusów i bakterii z biżuterii, zegarków czy innych drobnych przedmiotów (jak np. aparat słuchowy).

Użycie specjalnego żelu lub płynu

W sprzedaży – zwłaszcza internetowej – znajdują się również specjalne płyny lub żele. Dzięki nim z łatwością usuniesz wszystkie drobnoustroje, nie stwarzając żadnego zagrożenia dla swojego telefonu.

Użycie sprzętu do ozonowania

Jak odkazić telefon bez dostępu do wyżej opisanych sposobów? Możesz użyć specjalnego urządzenia do ozonowania – ono również w szybki i sprawny sposób zlikwiduje groźne drobnoustroje. Wystarczy kilka minut, by twój smartfon stał się czyściutki, dzięki czemu bez obaw będzie można przykładać go do twarzy.

Użycie ściereczki do czyszczenia ekranów

Ostatecznie możesz też sięgnąć po specjalne ściereczki do czyszczenia telefonów komórkowych i telewizorów. Nie oczyszczą one ekranu ze wszelkich wirusów i drobnoustrojów, ale z pewnością zlikwidują znaczną część z nich. Jeśli nie posiadasz takiej ściereczki, przetrzyj telefon zwykłą szmatką z miękkiej mikrofibry.

Jak często dezynfekować telefon?

Wiesz już, jak zdezynfekować telefon, by móc korzystać z niego bez obaw. Pytanie tylko, jak często należy to robić?

Odpowiedź zależna jest od sposobu, w jaki użytkujesz swój smartfon. Jeśli korzystasz z niego niemal przez cały czas, a w dodatku sporą część dnia spędzasz poza domem, to im częstsza dezynfekcja, tym lepiej. Najlepiej byłoby oczyszczać urządzenie po każdym użyciu, choć oczywiście jest to dość trudne.

Jeśli jednak sporą część dnia spędzasz w domu (bo np. jesteś na urlopie albo pracujesz zdalnie), to wystarczy, że zdezynfekujesz urządzenie raz dziennie. Przy stosowaniu się do pozostałych zasad higieny (np. częstego mycia rąk) z pewnością zapewnisz sobie wysoki poziom bezpieczeństwa.

Błędy w dezynfekowaniu telefonu

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak odkazić telefon. Jednak oprócz tego warto wiedzieć również, jak nie należy tego robić. Według specjalistów niewskazane są poniższe metody.

Mycie telefonu płynem do mycia szyb

Efekty przetarcia telefonu płynem do mycia szyb początkowo mogą zachwycić – smartfon jest błyszczący i czysty. Jednak już po kilku takich zabiegach mogą pojawić się na nim trudne do zlikwidowania smugi i przebarwienia.

Przemywanie telefonu alkoholem

Specjaliści od elektroniki zdecydowanie odradzają przecieranie smartfonu alkoholem. Takie działanie może prowadzić do uszkodzeń sprzętu.

Poza powyższym należy pamiętać, że przecieranie telefonu komórkowego może doprowadzić do zamoczenia ważnych jego elementów, a w konsekwencji do uszkodzenia portu ładowania, zawilgotnienia głośnika bądź portu słuchawkowego. Niektórych uszkodzeń nie można zlikwidować – jedynym rozwiązaniem będzie zakup nowego telefonu.

Używanie szorstkich szmatek/gąbek

W końcu należy też wspomnieć o szmatkach i gąbkach, które wykonane są z materiałów o działaniu ścierającym. Wystarczy użyć ich zaledwie raz, aby powłoka uległa zmatowieniu, przez co telefon straci na atrakcyjności oraz na wartości. Jeśli chcesz, aby twój smartfon był czysty i bezpieczny w użytkowaniu, ale jednocześnie wciąż dobrze wyglądał i działał – stosuj się do zaleceń profesjonalistów.

Autor: Robert Wojtaś