Data publikacji:

Jak zresetować słuchawki bezprzewodowe?

Słuchawki bezprzewodowe stały się już dawno stałym elementem naszego życia, służąc nam zarówno w domu, pracy, jak i w czasie wolnym. Niestety, podobnie jak w przypadku wielu urządzeń elektronicznych korzystających z komunikacji Bluetooth, nierzadko odmawiają one nam posłuszeństwa i nie chcą się połączyć ze źródłem sygnału dźwiękowego. Użytkownik może w takich sytuacjach poczuć się zagubiony. Na szczęście nie trzeba od razu szukać serwisu lub drogiego punktu napraw, czasami problemy rozwiąże resetowanie słuchawek bezprzewodowych, w artykule radzimy jak je przeprowadzić.
jak zresetować słuchawki bezprzewodowe

Kiedy i po co resetować słuchawki bezprzewodowe?

Nawet najlepsze słuchawki bezprzewodowe mogą czasem wymagać zresetowania. Reset słuchawek bezprzewodowych oznacza najczęściej kompletne wyłączenie oraz włączenie urządzenia, a także wyczyszczenie jego pamięci i zapisanej konfiguracji. Jak już wspomnieliśmy, operacja ta jest jednym z pierwszych sposobów na naprawienie sprawiającego kłopoty sprzętu. Możemy przeprowadzić ją na praktycznie wszystkich modelach słuchawek Bluetooth, zarówno na dużych urządzeniach nausznych, jak i popularnych zestawach typu true wireless (TWS).
Jakie problemy może rozwiązać reset słuchawek? Przede wszystkim pomoże ze wszystkim usterkami wywołanymi błędami w oprogramowaniu urządzenia. Po pierwsze, może pomóc, gdy przy każdym uruchomieniu nasz zestaw nieustannie zmienia wcześniejsze ustawienia dźwięku lub co jakiś czas rozłącza się z telefonem, tabletem lub komputerem. Dlaczego działa tylko jedna słuchawka bezprzewodowa? W zestawach TWS zdarza się też dość często, że jedna ze słuchawek nie chce działać, jeżeli nie jest ona fizycznie uszkodzona rest pomaga w większość przypadków.

Jak resetować słuchawki bezprzewodowe?

Do zresetowania słuchawek bezprzewodowych nie potrzebujemy na szczęście żadnych specjalnych narzędzie. Operacja przebiega błyskawicznie i nie naraża nas na utratę gwarancji oraz inne reperkusję. Istnieje też minimalne zagrożenie, że uszkodzi sprzęt. Dojdzie do tego tylko wtedy, kiedy jest fizycznie uszkodzony, w takim wypadku reset i tak nie byłby w stanie pomóc.
Jak się zabierać do resetowania słuchawek Bluetooth? Po pierwsze zaglądamy do instrukcji lub cyfrowej dokumentacji zestawu. Producenci zawsze podają w nich bowiem metodę tzw. resetowania lub przywracania ustawień fabrycznych. Różni się ona pomiędzy wieloma urządzeniami, warto więc upewnić się, czy robimy wszystko zgodnie z poleceniami.
Zazwyczaj reset słuchawek bezprzewodowych polega na przytrzymaniu przycisku włączającego urządzenie przez kilka lub kilkanaście sekund. Po tym czasie sprzęt wróci do swoich oryginalnych ustawień i zainicjuje na nowo swoje wewnętrzne oprogramowanie.
Po przeprowadzeniu resetu dobrze dla pewności ponownie sparować słuchawki z naszym urządzeniem. Będziemy też musieli ponownie przywrócić nasze wcześniejsze ustawienia.
Istnieje też alternatywna metoda restartu sprzętu. Wielu wytwórców słuchawek oferuje wraz z nim specjalne aplikacje mobilne do kontroli ich bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak np. redukcja szumów. W większości z nich znajdziemy również pozycję w menu, która umożliwia przeprowadzenia fabrycznego resetu. Jeżeli po jej wybraniu sprzęt nie odpowiada, źródło naszych problemów może tkwić też w aplikacji, warto więc ją kompletnie odinstalować, pamiętając o usunięciu wszystkich plików, a następnie ponownie pobrać i zaktualizować do najnowszej wersji.
Zdjęcie: Envato Elements