Data modyfikacji:

Jak zrobić schody drewniane? Poradnik

Drewniane schody są nie tylko eleganckie, świetnie wpasowując się do większości typów wnętrz, ale równie bardzo wytrzymałe. Jeżeli zostały wykonane z dobrej jakości materiałów, będą służyć przez wiele dekad. Ich konstrukcja nie jest specjalnie skomplikowana, ale wymaga dość drobiazgowego przygotowania. W artykule przedstawimy garść porad, które po części podpowiedzą ci, jak zrobić schody drewniane.
schody drewniane
Schody drewniane pasują do większości typów wnętrz, najlepiej sprawdzając się w domach o klasycznym lub skandynawskim wystroju. Ze względu na surowiec, są one droższym rozwiązaniem od schodów metalowych, a także betonowych. Z drugiej strony, w przeciwieństwie do tych ostatnich, nie stanowią stałego elementu konstrukcji budynku, można je więc modyfikować oraz wymieniać bez potrzeby przeprowadzania prac budowlanych. Stąd, mimo wyższej ceny, to popularne rodzaje schodów.
Jeżeli schody drewniane stawiane są w nowym budynku, ich wymiary oraz typ możemy ustalić z architektem na etapie projektowym, pozostawiając sobie nawet pewien margines błędu umożliwiający ich późniejszą modyfikację. Pamiętajmy jednak, że w przeciwieństwie do schodów betonowych, konstrukcje z drewna instalujemy na etapie prac wykończeniowych, tak więc mamy spore pole do popisu.
Zastanawiasz się, jakie schody zajmują najmniej miejsca? W przypadku już istniejących domów, przygotowanie miejsca na schody wymaga znacznie więcej pracy. Musimy bowiem wykonać nowy i dokładny projekt, który pozwoli zakładowi stolarskiemu lub firmie budowlanej wykonać wszystkie niezbędne elementy konstrukcji. Jeżeli chcemy uniknąć dodatkowej pracy, możemy zakupić tzw. schody modułowe lub gotowe modele do samodzielnego montażu, które znajdziemy w marketach budowlanych. Są to uniwersalne produkty i można je bardzo łatwo dostosować do wysokości każdego wnętrza.

Jakie drewno na schody będzie najlepsze?

Jak wiemy, drewno różnych gatunków charakteryzuje się nie tylko inną barwą i rysunkiem słojów, ale także twardością. Budując solidne schody, wybieramy więc przede wszystkim jak najbardziej wytrzymałe gatunki. Do budowy konstrukcji oraz wykończenia stopni specjaliści polecają najczęściej jesion, dąb, klon, brzozę, wiśnię lub świerk. Nie można też nie wspomnieć o egzotycznym i zdecydowanie droższym drewnie, takim jak mahoń, teku, jatoba, iroko itd., które nada schodom dodatkowo interesujący charakter i wygląd.
Wiele osób decyduje się też na schody wykonane z fornirowanych płyt stolarskich. Materiał ten zachowuje wygląd litego drewna, ale w przeciwieństwie do poprzednich – jest odporniejszy na wypaczanie. Z drugiej strony fornir jest wrażliwy na ścieranie i nie można go szlifować, tak więc po pojawieniu się wyraźnych śladów zużycia zmuszeni jesteśmy wymieniać stopnie.

Rodzaje schodów drewnianych

Decydując się na schody drewniane, wybieramy jeden z ich kilku podstawowych typów, różniących się kształtem, zajmowaną przestrzenią oraz estetyką. W wielu przypadkach wybór będzie podyktowany wielkością pomieszczenia, jego wystrojem oraz naszymi potrzebami.

Policzkowe schody drewniane

Najpopularniejszy rodzaj schodów drewnianych. Po ich dwóch bokach znajdują się belki, na których spoczywają krawędzie stopni i cały ciężar konstrukcji. W razie potrzeby można je podeprzeć dodatkowymi słupami.

Policzkowo-sztycowe schody drewniane

Wariant modeli policzkowych. Belka podpierająca znajduje się tylko po jednej stronie schodów, po drugiej umieszczona została natomiast okazała balustrada.

Wspornikowe schody drewniane

Stopnie schodów oparte są na kilku belkach rozpiętych pomiędzy podłogą a stropem. W zależności od wysokości pomieszczenia lub ewentualnego skrętu konstrukcji, belki są dodatkowo podpierane słupami. Schody można łatwo zabudować, umieszczając pod nimi np. szafy.

Kręte schody drewniane

Rozwiązanie idealne dla mniejszych pomieszczeń, choć jego większe wersje odnajdą się świetnie w dużych salonach lub holach. Trzonem schodów jest słup, który stanowi podstawę dla ich stopni. Konstrukcję może, choć nie musi, wzmacniać balustrada lub boczne belki.

Schody modułowe drewniane

Modele tego typu dostępne są w postaci gotowych zestawów do montażu. Konstrukcje te pozbawione są słupów oraz belek i przed złożeniem pozwalają na samodzielną regulację wysokości stopni.

Wymiary schodów – przydatne wskazówki

Podczas projektowania lub składania schodów pamiętamy o ich optymalnych wymiarach. Ich kąt nachylenia nie powinien przekraczać 30 stopni. Najwygodniejsza wysokość stopnia to około 15–17 centymetrów, a głębokość – 25–32 centymetrów. Z użytkowego punktu widzenia stopnie powinny mieć długość (bieg) co najmniej jednego metra, absolutne minimum to 80 centymetrów. Poręcz w balustradzie znajduje się średnio na wysokości około 75 centymetrów. Odstępstwa od normy stosuje się np. w pomieszczeniach gospodarczych oraz na bardzo małym metrażu.
Zdjęcie: bialasiewicz / Envato Elements