Data publikacji:

Jakie schody zajmują najmniej miejsca?

Szukasz schodów do niewielkiego mieszkania, kawalerki czy domku? Istnieje kilka rodzajów, które zmieszczą się nawet w bardzo małym wnętrzu. Drabina, kacze, zabiegowe – które sprawdzą się najlepiej? Jakie schody zajmują najmniej miejsca? Sprawdź w artykule!

schody

Jakie schody zajmują najmniej miejsca? Rodzaje schodów

Schody wewnętrzne to niezbędny element wyposażenia każdego dwupoziomowego mieszkania, piętrowego domku czy też kawalerki z antresolą. Nie w każdym wnętrzu zmieszczą się modele sporej wielkości o dużych stopniach i prostej formie. Schody, które zajmują najmniej miejsca, wcale jednak nie muszą być niewygodne i niestabilne. W artykule radzimy, jakie rodzaje najlepiej sprawdzą się w niewielkim domku czy mieszkaniu.

Wyróżniamy kilka rodzajów schodów wewnętrznych:

  • jednobiegowe, 
  • dwubiegowe, 
  • trójbiegowe, 
  • zabiegowe, 
  • wachlarzowe, 
  • kręcone, 
  • kacze, 
  • drabina.
Schody jednobiegowe proste, dwubiegowe, trójbiegowe oraz wachlarzowe wymagają sporo miejsca. Nie sprawdzą się więc w niewielkich mieszkaniach czy domkach. Potrzeba na nie nawet do 5-6 m2 wolnej podłogi. Jakie schody zajmują najmniej miejsca? W małych wnętrzach najlepiej sprawdzą się te kręcone, kacze, zabiegowe oraz stabilna drabina. Zajmują one nawet zaledwie 2,5-3,5 m2. Opisujemy je w dalszej części artykułu.

Warto pamiętać, że schody, które zajmują najmniej miejsca, mają zwykle węższe i ciaśniej umieszczone stopnie. Są bardziej strome, a przez to również mniej wygodne i mniej bezpieczne. Dlatego też nie sprawdzą się w domach, gdzie mieszkają osoby starsze, schorowane lub małe dzieci. Jeżeli jednak nie masz miejsca w mieszkaniu czy też kawalerce, jak najbardziej możesz postawić na schody tego typu. Pamiętaj, aby przed zakupem dokładnie wymierzyć miejsce, w którym chcesz umieścić stopnie! Zamontuj również bezpieczną balustradę oraz poręcz.

Jakie schody zajmują najmniej miejsca? Prosta drabina

Prosta, stabilna drabina to zdecydowanie dobry wybór, jeśli szukasz schodów, które zajmują najmniej miejsca. Oczywiście nie chodzi tutaj o brzydką, roboczą drabinkę metalową, która używana jest przy remontach. Drabiny pełniące funkcję schodów są znacznie bezpieczniejsze i bardziej stabilne, a dodatkowo mocuje się je w mieszkaniu tak jak normalne stopnie. To doskonała opcja do naprawdę małych mieszkań – kawalerek z antresolą, malutkich domków i mikroapartamentów.

Jakie schody zajmują najmniej miejsca? Schody kręcone

Jakie schody zajmują najmniej miejsca? Kolejna opcja to te kręcone, zwane również spiralnymi. Nie tylko nie wymagają dużo wolnej przestrzeni, ale również przepięknie prezentują się w mieszkaniu. Mocuje się je wokół słupa nośnego, a stopnie nie są proste, lecz o kształcie klina. Schody spiralne są może nieco mniej wygodne niż klasyczne, ale wyglądają bardzo zjawiskowo, a do tego zajmują naprawdę niewiele miejsca.

Jakie schody zajmują najmniej miejsca? Schody kacze

Schody kacze wyróżniają się specyficzną budową. Stopnie nie są równe, lecz powycinane w taki sposób, aby na jednym z nich stawiało się jedną nogę, a na kolejnym – drugą. Choć uchodzą za niezbyt wygodne, można się do nich przyzwyczaić. Zajmują za to naprawdę mało miejsca i ciekawie prezentują się we wnętrzu.

Jakie schody zajmują najmniej miejsca? Schody zabiegowe

Jeśli masz w mieszkaniu czy też domku nieco więcej wolnej przestrzeni, ale nadal nie za dużo, postaw na schody zabiegowe. Charakteryzują się tym, że mają stopnie o nierównej szerokości. Niektóre są proste, lecz w miejscu, gdzie zakręcają, zwężają się z jednej strony, a poszerzają z drugiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu schody te zajmują niewiele miejsca, a są wygodniejsze i bezpieczniejsze niż drabina, stopnie kacze czy też spiralne.

Autorka: Olga Wacholc