Data publikacji:

Jak zrobić świece sojowe?

Pachnące, błyszczące i dopracowane w każdym calu świeczki, zarówno w kwestii designu, jak i składu. Ekologiczne świeczki sojowe to zdecydowany hit ostatnich miesięcy. Zobacz, jak zrobić świece sojowe.

jak zrobić świece sojowe

Przepis na świece sojowe

Do przygotowania 6 świeczek (2 dużych oraz 4 małych) będą nam potrzebne:

  • słoiczki, kubeczki, puszki (zero waste 100%) lub inne naczynia, do którego wlejemy nasz wosk,
  • 1kg wosku sojowego (my wybrałyśmy ten w bryle, pamiętajcie, by dobrze go skruszyć),
  • olejki naturalne i eteryczne,
  • 6 knotów (w naszym przypadku drewniane) i podstawek na knoty,
  • garnek, miska do kąpieli wodnej, łyżka i inne podstawowe akcesoria kuchenne.

Jak zrobić świece sojowe krok po kroku

1. Roztop podzielony na mniejsze kawałki wosk

Wosk powinien rozpuszczać się powoli, na małym ogniu. Aby nie dopuścić do jego zagotowania, możesz rozpuścić go w kąpieli wodnej. Nie zapomnij też, by podczas topienia cały czas go mieszać.

2. Dodaj naturalne olejki eteryczne, zioła lub płatki kwiatów i wymieszaj z woskiem

Pamiętaj przy tym o odpowiedniej proporcji – 10 kropli olejku na około 100 gramów wosku. Jeśli chcesz stworzyć własną kompozycję zapachową z kilku olejków, to połącz je ze sobą jeszcze przed dodaniem do wosku.

3. Przyklej podstawkę knota do spodu szklanego słoiczka

Możesz użyć do tego roztopionego wosku lub kleju na gorąco. Usztywnij knot, zawiązując jego górę do patyczka, który leży w poprzek słoika (knot powinien być nieco dłuższy niż docelowa długość.

4. Zalej słoiczek z przyklejonym knotem woskiem i poczekaj aż twoja świeczka zastygnie.

Przytnij knot do odpowiednich rozmiarów.

Dlaczego warto zrobić świece sojowe DIY?

Świece sojowe są już wszędzie dostępne i można je bez większych poszukiwań kupić. Posiadają one wiele zalet, m.in. palą się kilkakrotnie dłużej od tych parafinowych, a także często mogą być stosowane do masażu. Jednak ich największym plusem jest to, że są przyjazne dla naszego organizmu.

Świeczki takie zawierają zazwyczaj naturalne olejki eteryczne, dzięki czemu poprzez zapach mogą pozytywnie wpływać na nasz nastrój, a także, co szczególnie ważne w upalne wieczory – mogą odstraszać komary.

Samo przygotowanie takiej świeczki jest bardzo proste, a satysfakcja z własnoręcznie przygotowanego produktu bezcenna. Nie tylko czynnik ekonomiczny przemawia za ich samodzielnym przygotowaniem, ale również możliwość personalizacji. To my sami możemy pobawić się różnymi kompozycjami zapachowymi i połączyć kilka aromatów, które bardzo nam odpowiadają.

Oprócz tego możemy wybrać również jak duża ma to być świeca (i na ile czasu palenia wystarczy nam ona), a także możemy ją własnoręcznie ozdobić. Zrobiona własnoręcznie świeca jest świetny prezentem. 

Autor: Natalia Werbolewska