Data publikacji:

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem?

Współczesne smartfony oferują tak duże możliwości, że zrobienie zdjęcia gwiazd nie stanowi większego problemu. W tym poradniku podpowiadamy, jak przygotować się do fotografowania nocnego nieba za pomocą telefonu.
jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem

Czy telefonem można zrobić dobre zdjęcie gwiazd?

Odpowiedź jest prosta – jak najbardziej tak. Jeszcze kilka lat temu nie byłoby to takie proste, ale rozwój technologii i samych aparatów w telefonach sprawił, że efekty, które można teraz uzyskać, są niesamowite! Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że nie każdy smartfon dobrze poradzi sobie z takim zadaniem. Tańsze modele mogą mieć problemy z osiągnięciem niższego poziomu szumów, co wynika z zastosowania ciemnych obiektywów.
Wybierając telefon, staraj się zwrócić uwagę na to, aby miał obiektyw ze światłem f/1.9 lub jaśniejszy. Wówczas do matrycy wpadnie więcej światła, a to przełoży się na dużo lepszą jakość.
Istotną rolę odgrywają algorytmy przygotowane przez producentów. Na tym polu prawdziwym liderem jest Apple, które zaprojektowało swój tryb nocny. Zdjęcia wychodzą świetnie praktycznie z większości modeli. Ale z trybu nocnego korzystają również Samsungi Galaxy z serii S czy Google Pixele.  
Tryb nocny jest niezwykle przydatny, ponieważ aparat wykonuje kilka zdjęć, które następnie łączy w jedno, aby uzyskać lepszą jakość. Dodatkowo aktywowane są algorytmy przetwarzające obrazy tak, aby były wyraźniejsze i pozbawione szumów.

Poradnik, jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem krok po kroku

Tryb Pro

Zrobienie zdjęć nocnego nieba telefonem można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy będzie wymagał posiadania trybu Pro, który większość smartfonów z Androidem posiada. W przypadku telefonów Apple będziesz musiał zainstalować aplikację taką jak np. Lightroom. Warto zaopatrzyć się w mały statyw, ponieważ stabilne ustawienie telefonu jest absolutnie kluczowe.
Po umieszczeniu telefonu na statywie i włączeniu trybu Pro musisz ustawić następujące parametry. Czas naświetlania powinien wynosić od 5 sekund do maksymalnie 30 sekund. Dłuższe czasy nie są wskazane, ponieważ zarejestrujesz wtedy ruch obrotowy ziemi, a to przełoży się na rozmyte zdjęcia gwiazd. Warto eksperymentować z różnymi czasami. Żeby zdjęcia wyszły dobrze, konieczne jest podniesienie czułości matrycy, czyli ISO w aparacie. Tutaj nie warto jednak przesadzać, bo możemy uzyskać słabą jakość.  

Tryb Nocny 

Drugi sposób jest dużo łatwiejszy, bo ustawienia dobiera za nas telefon. Tryb nocny zwykle aktywuje się automatycznie, gdy smartfon wykryje ciemną scenerię. Ale w ustawieniach możesz go włączyć lub wyłączyć samodzielnie. Często w aplikacji aparatu pojawia się ikona półksiężyca, która informuje o włączeniu trybu nocnego.  
Parametry dobrane przez telefon zwykle są dobre, ale możesz w razie potrzeby zmienić czas naświetlania na dłuższy np. z 1 sekundy na 5 sekund. Telefon podpowie, jaka jest możliwa maksymalna wartość, aby zdjęcie wyszło dobrze.  
Na iPhone’ach, które mają bardzo dobrą stabilizację, zdjęcia nocnego nieba można robić nawet z ręki. Ustawienie telefonu Apple na statywie sprawi, że będziesz miał możliwość ustawienia 30-sekundowego czasu naświetlania. Zdjęcia telefonem nocą wyjdą wtedy jeszcze lepiej!  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.