Data publikacji:

Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi do 300 m?

Trudno już sobie wyobrazić życie bez sieci Wi-Fi, jeżeli chcemy na co dzień korzystać bezprzewodowo z internetu w smartfonie, komputerze albo dziesiątkach innych typów polegających na niej urządzeń, od smartwatchy po telewizory. Jeżeli posiadamy duży dom lub działkę, bardzo szybko pojawi się problem z siłą sygnału radiowego pochodzącego z routera, co staje się uciążliwe, jeżeli chcemy np. skorzystać z Wi-Fi w ogrodzie, przy basenie ogrodowym, w warsztacie lub innym budynku gospodarczym. Problem ten dotyczy również zakładów pracy, w tym biur i magazynów. Jak zatem zwiększyć zasięg Wi-Fi do 300 m? Radzimy, jakie mamy możliwości.
Wi-Fi router and plant on gray textured table

Zwiększamy zasięg sieci Wi-Fi – czy wystarczą nowe anteny do routera?

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi? Najprostszą metodą na rozszerzenie zasięgu sygnału Wi-Fi jest podmiana zewnętrznych anten w routerze na takie, które mają znacznie lepsze parametry. W sklepach znajdziemy spory wybór modeli, różniących się obsługiwanym zakresem częstotliwości, a także mocą, która ma kluczowe znaczenie, wpływające na maksymalną odległość, na jaką dociera radiowy sygnał. Operacja taka nie jest jednak zawsze możliwa i nie będzie w stanie rozszerzyć jego zasięgu do 300 metrów.
Czy w takim razie lepszym rozwiązaniem nie jest połączenie routera z zewnętrznymi antenami za pomocą długiego kabla i ustawienia ich z dala od urządzenia? Niestety ta metoda też zawiedzie, zwłaszcza gdy chcemy pokryć siecią duży wycinek terenu. Tak rozprowadzany sygnał będzie słaby i podatny na zakłócenia lub fizyczne przeszkody. Odbije się to na komforcie korzystania z internetu tym bardziej, im więcej sprzętu będzie chciało się z nim połączyć.

Zwiększamy zasięg sieci Wi-Fi dzięki repeaterom

Niezawodną metodą rozszerzenia zasięgu Wi-Fi do 300 metrów jest ustawienie tzw. repeatera, a więc wzmacniacza sygnału. Są to niewielkie urządzenia, które w zależności od modelu sprawdzą się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Co więcej, można zawiesić je w dowolnym miejscu, czerpią przy tym energię z różnych źródeł.
Angielskie słowo „repeat” oznacza „powtarzać”, co podpowiada nam, w jaki sposób działają te urządzenia. Każde ma wbudowany zarówno odbiornik, jak i nadajnik radiowy. Wzmacniacz ustawiony w zasięgu sieci Wi-Fi połączy się z nią i przekaże sygnał dalej za pomocą własnej anteny, rozszerzając zasięg, w jakim nasze urządzenia połączą się z domowym lub firmowym internetem. Co ważne, możemy użyć dowolną liczbę repeaterów, pokrywając nimi całkiem spory obszar i osiągając upragniony zasięg 300 metrów.
Plusem rozwiązania jest też to, że możemy poszerzyć Wi-Fi tylko w określonym kierunku, co przydaje się chociażby, gdy działka jest podłużna lub budynek posiada wiele kondygnacji. Warto zauważyć, że każdy wzmacniacz wymaga jednak swojego osobnego zasilania. Do wyboru mamy urządzenia polegające na prądzie wprost z gniazdka elektrycznego lub portu USB. Alternatywą są tutaj modele z własnymi wbudowanymi akumulatorami, które przydają się, gdy montujemy je w bardziej niedostępnych miejscach, gdzie trudno pociągnąć kabel elektryczny.
Dla osób obawiających się technicznej strony konfiguracji sieci, dobrą wiadomością jest z pewnością to, że wzmacniacze pozostają proste w instalacji i nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Zwróćmy jednak uwagę, że każdy repeater tworzy swoją własną podsieć Wi-Fi. Oznacza to, że aby skorzystać z internetu, potrzebujemy dla wszystkich z nich innego loginu i hasła. Cecha ta jest przydatna w obiektach gospodarczych, przemysłowych lub biurach, tworzymy bowiem osobne sieci dla każdego pomieszczenia, budynku lub kondygnacji i kontrolujemy, kiedy i jak się z nich korzysta.
W warunkach domowych proces ten można jednak uprościć, rejestrując każdą sieć z osobna w urządzeniach. Ponieważ większość sprzętu łączącego się z siecią zazwyczaj nie opuszcza pokoju (np. telewizor), nie będzie to specjalnym wyzwaniem. Z kolei smartfon, tablet lub komputer automatycznie będzie przełączał się na najsilniejszy dostępny sygnał.

Zwiększamy zasięg Wi-Fi za pomocą sieci mesh

Alternatywą dla wzmacniacza jest zbudowanie kratowej sieci Wi-Fi, opartej na technologii mesh. Jej konfiguracja jest podobna, ale zamiast tego opiera się na wykorzystaniu kilku kompatybilnych routerów, które nieustannie się ze sobą komunikują za pośrednictwem kabla lub połączenia radiowego. Główne urządzenie jest połączone z internetem od naszego dostawcy, pozostałe odbierają przesyłany przez nie sygnał i przekazują dalej, rozszerzając jego zasięg. W układzie tym liczba routerów jest również nieograniczona, sieć można więc stale rozbudowywać.
Dzięki inteligentnej i bezpośredniej komunikacji wszystkich routerów w obrębie sieci mesh, połączony z nią użytkownik łączy się zawsze z najmocniejszym nadajnikiem i ma gwarancję najlepszych transferów danych. W przeciwieństwie do wzmacniaczy, sieć traktowana jest też jako całość. Oznacza to, że logujemy się do niej przy pomocy pojedynczego loginu i hasła.
System mesh zbudujemy samodzielnie lub zakupimy pod postacią kompletu kilku urządzeń gotowych do użycia tuż po wyjęciu z pudełka. Tylko wybrane routery zamontujemy jednak na zewnątrz budynków. W takim wypadku możemy jednak bez problemu połączyć sieć kratową ze wzmacniaczami, instalując je np. w ogrodzie.
Zdjęcie: Envato Elements