Data modyfikacji:

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi? Najlepsze sposoby na wzmocnienie sygnału Wi-Fi

Bezprzewodowy Internet w obecnych czasach znajduje się praktycznie w każdym domu. Niestety siła sygnału czasem maleje, co uniemożliwia oglądanie filmów czy płynne przeglądanie sieci. Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi? Sprawdź nasze skuteczne sposoby!

jak wzmocnić sygnał wifi

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi domowym sposobem?

W dzisiejszych czasach wiele osób nie wyobraża sobie życia bez Wi-Fi. Domowy Internet umożliwia nie tylko szukanie informacji, lecz także oglądanie filmów i seriali, granie w gry czy sprawdzanie wiadomości ze świata. Problem pojawia się, gdy siła sygnału Wi-Fi staje się zbyt niska. Nie można wtedy płynnie przeglądać stron internetowych czy oglądać filmów, a szukanie ważnych informacji zajmuje znacznie więcej czasu.

Na szczęście można poradzić sobie z tym kłopotem. Sprawdź nasze 7 skutecznych sposobów na wzmocnienie sygnału Wi-Fi.

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi? Ułóż router w odpowiednim miejscu!

Najłatwiejszym sposobem na wzmocnienie sygnału Wi-Fi w domu jest ustawienie routera w odpowiednim miejscu. Nie każdy wie, że urządzenie powinno znajdować się na samym środku mieszkania, nieosłonięte zbędnymi przedmiotami.

Przeczytaj także: Jaki router do domu do światłowodu?

Router Wi-Fi nie może więc znajdować się w szafce, szufladzie czy zamkniętym pomieszczeniu. Warto, aby leżał na półce zawieszonej co najmniej 1-1,5 metra od podłogi. Zadbaj również o to, aby sprzęt nie znajdował się obok radia, głośników czy dekodera, gdyż urządzenia te mogą zakłócać jego pracę. Odpowiednie umieszczenie routera powinno spowodować wzmocnienie sygnału Wi-Fi.

Wzmocnienie sygnału Wi-Fi przez odpowiednią częstotliwość

Aby zwiększyć moc sygnału Wi-Fi, sprawdź, na jaką częstotliwość jest ustawiony router. Często domyślną opcją jest 2,4 GHz, dlatego pasmo to jest zazwyczaj najbardziej oblegane. Zmień częstotliwość na 5 GHz, a sygnał Wi-Fi powinien zostać wzmocniony. Warto pamiętać jednak, że nie każdy router jest w stanie odbierać w paśmie 5 GHz.

Możesz także wybrać inny kanał transmisji. Zwłaszcza w częstotliwości 2,4 GHz kanały często nachodzą na siebie, dlatego warto postawić na ten, który jest najmniej przeciążony. Który kanał wybrać? Użyj programu Wi-Fi Scanner, Wi-Fi Analyzer lub podobnego, aby dowiedzieć się, który z 13 kanałów jest obecnie najmniej zatłoczony.

Moc sygnału Wi-Fi a moc routera

Kolejnym sposobem na zwiększenie sygnału Wi-Fi jest sprawdzenie mocy routera. Niektóre urządzenia umożliwiają ręczne ustawienie tego parametru. Wybierz najwyższą moc, która gwarantuje największy zasięg sieci.

Wzmacniacze sygnału Wi-Fi

Jeśli poprzednie sposoby nie przyniosły skutku, możesz zainwestować w profesjonalny wzmacniacz sygnału Wi-Fi, czyli repeater. Urządzenie doskonale sprawdza się w dużych domach i mieszkaniach. Odbiera sygnał z routera, a następnie zwiększa go i przesyła dalej.

Wzmacniacze sygnału Wi-Fi powinny stać w odpowiedniej odległości od routera – nie za blisko, ale koniecznie w miejscu o dobrym zasięgu.

Antena wzmacniająca sygnał Wi-Fi

Kolejnym sposobem na zwiększenie sygnału Wi-Fi jest wymiana anteny w routerze na taką o lepszych parametrach. Dobra antena wzmacniająca sygnał Wi-Fi nie jest drogim urządzeniem, a działa naprawdę skutecznie.

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi w laptopie? Sprawdź, czy nie masz wirusa

Chcesz wzmocnić sygnał Wi-Fi w laptopie? Warto sprawdzić, czy nie masz przypadkiem wirusa. Złośliwe oprogramowanie może zakłócać działanie Internetu i spowalniać go. Przeskanuj komputer za pomocą programu antywirusowego (sprawdź: Programy antywirusowe – ranking), a następnie usuń ewentualne zagrożenie.

Wymiana routera

Jeżeli żaden z powyższych sposobów na wzmocnienie sygnału Wi-Fi nie przyniósł zadowalających rezultatów, nie pozostaje ci nic innego, jak wymiana routera na nowy. Warto postawić na tzw. mesh Wi-Fi – nowoczesny zestaw gwarantujący doskonałą jakość połączenia nawet w dużym domu czy mieszkaniu. Choć sprzęt taki jest dość drogi, jeśli mieszkasz w sporym lokalu, z pewnością warto w niego zainwestować.