Data modyfikacji:

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi? Najlepsze sposoby na wzmocnienie sygnału Wi-Fi

Bezprzewodowy Internet w obecnych czasach znajduje się praktycznie w każdym domu. Niestety siła sygnału czasem maleje, co uniemożliwia oglądanie filmów czy płynne przeglądanie sieci. Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi? Sprawdź nasze skuteczne sposoby!
jak wzmocnić sygnał wifi

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi domowym sposobem?

W dzisiejszych czasach wiele osób nie wyobraża sobie życia bez Wi-Fi. Domowy Internet umożliwia nie tylko szukanie informacji, lecz także oglądanie filmów i seriali, granie w gry czy sprawdzanie wiadomości ze świata. Problem pojawia się, gdy siła sygnału Wi-Fi staje się zbyt niska. Nie można wtedy płynnie przeglądać stron internetowych czy oglądać filmów, a szukanie ważnych informacji zajmuje znacznie więcej czasu.
Na szczęście można poradzić sobie z tym kłopotem. Sprawdź nasze skuteczne sposoby na wzmocnienie sygnału Wi-Fi.

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi? Ułóż router w odpowiednim miejscu!

Najłatwiejszym sposobem na wzmocnienie sygnału Wi-Fi w domu jest ustawienie routera w odpowiednim miejscu. Nie każdy wie, że urządzenie powinno znajdować się na samym środku mieszkania, nieosłonięte zbędnymi przedmiotami.
Router Wi-Fi nie może więc znajdować się w szafce, szufladzie czy zamkniętym pomieszczeniu. Warto, aby leżał na półce zawieszonej co najmniej 1-1,5 metra od podłogi. Zadbaj również o to, aby sprzęt nie znajdował się obok radia, głośników czy dekodera, gdyż urządzenia te mogą zakłócać jego pracę. Odpowiednie umieszczenie routera powinno spowodować wzmocnienie sygnału Wi-Fi.
Na pracę urządzenia wpływa też sama konstrukcja budynku. Sygnał jest bardzo często tłumiony przez grube betonowe lub ceglane ściany. Problem pojawia się zarówno w starym, jak i nowszym budownictwie. Właściwości tłumiące ma też np. szkło i drewno. Gruby parkiet na piętrze ograniczy transfer z routera umieszczonego na parterze, podobnie jak ściana z luksferów.

Wzmocnienie sygnału Wi-Fi przez odpowiednią częstotliwość

Aby zwiększyć moc sygnału Wi-Fi, sprawdź, na jaką częstotliwość jest ustawiony router. Często domyślną opcją jest 2,4 GHz, dlatego pasmo to jest zazwyczaj najbardziej oblegane. Zmień częstotliwość na 5 GHz, a sygnał Wi-Fi powinien zostać wzmocniony. Warto pamiętać jednak, że nie każdy router jest w stanie odbierać w paśmie 5 GHz.

Zmiana kanałów transmisji

Możesz także wybrać inny kanał transmisji sygnału routera. Zwłaszcza te w częstotliwości 2,4 GHz bardzo często nakładają się siebie, obniżając swoją moc, a tym samym przekładając się na gorszy transfer danych. Problem ten pojawia się zwłaszcza w mieszkania w blokach, kiedy wszyscy sąsiedzi mają zainstalowane routery, które co gorsza są często od tego samego producenta/dostawcy i będą skonfigurowane w identyczny sposób. Zagęszczenie sieci Wi-Fi w twoim bezpośrednim otoczeniu możesz zresztą bardzo łatwo sprawdzić, wyszukując je korzystając ze smartfona lub laptopa. Bardzo często w takich przypadkach otrzymany wynik mocno cię zaskoczy.
Rozwiązaniem problemu jest wspomniana zmiana kanałów transmisji w ekranie konfiguracji routera. Jaki kanał wybrać? Użyj programu Wi-Fi Scanner, Wi-Fi Analyzer lub podobnego, aby dowiedzieć się, który z 13 kanałów jest obecnie najmniej zajęty.

Moc sygnału Wi-Fi a moc routera

Kolejnym sposobem na zwiększenie sygnału Wi-Fi jest sprawdzenie mocy routera. Niektóre urządzenia umożliwiają ręczne ustawienie tego parametru. Wybierz najwyższą moc, która gwarantuje największy zasięg sieci.

Wzmacniacze sygnału Wi-Fi Antena wzmacniająca sygnał Wi-Fi

Kolejnym sposobem na zwiększenie sygnału Wi-Fi jest wymiana anteny w routerze na taką o lepszych parametrach. Dobra antena wzmacniająca sygnał Wi-Fi nie jest drogim urządzeniem, a działa naprawdę skutecznie. Decyzja o zakupie powinna być jednak podjęta, gdy wyczerpiesz większość metod poprawy sygnału Wi-Fi wspomnianych już wcześniej.
Przeglądając ofertę sklepów oferujących anteny zwróć uwagę na sposób ich podłączania (standardowo jest to złącze SSA). Istotny jest też zakres częstotliwości, które obsługują oraz maksymalne moc wyrażana w jednostkach dBi, im jest ona większa, tym szerszy zasięg będzie miała sieć.
Jeśli poprzednie sposoby nie przyniosły skutku, możesz zainwestować w profesjonalny wzmacniacz sygnału Wi-Fi, czyli repeater. Urządzenie doskonale sprawdza się w dużych domach i mieszkaniach. Odbiera sygnał z routera, a następnie zwiększa go i przesyła dalej.
Wzmacniacz musi być w stałym kontakcie z routerem i modemem. Łączy się z nimi za pośrednictwem anten odbierających, a następnie wzmacniających otrzymany sygnał bezprzewodowy. Rozwiązanie to pozwala uniknąć zakupu dwóch routerów oraz przeciągania czasami wielometrowych kabli Ethernet.
Warto dodać, że każdy repeater tworzy własną sieć Wi-Fi z osobnym hasłem i loginem, choć wszystkie dzielą ten sam sygnał wejściowy. Rozwiązanie to sprawdza się idealnie zwłaszcza w biurach, hotelach, gdzie zyskujemy większą kontrolę nad tym, kto, kiedy i jak korzysta z zasobów internetu. Przydaje się ona też, gdy przesyłamy pliki w obrębie sieci. W domach możemy w ten sposób stworzyć osobną sieć Wi-Fi dla dzieci, w której obowiązują np. obostrzenia czasowe.
W zależności od twoich potrzeb oraz układu domu lub mieszkania, możesz kupić modele zasilane bezpośrednio z gniazdka elektrycznego, złącza USB lub baterii/akumulatorów. Wzmacniacze charakteryzują się stosunkowo prostą konfiguracją, przebiegającą zazwyczaj w kompletnie automatycznych sposób. Z instalacją sprzętu poradzą sobie nawet kompletnie niedoświadczone osoby. Jedyny problem nastręczyć może wybranie odpowiedniego miejsca do ustawiania wzmacniacza, nieraz będziesz zmuszony do improwizowania w aranżacji przestrzeni.

Sieć Wi-Fi mesh

Alternatywą dla stosowania wzmacniaczy, może być stworzenie kratowej sieci Wi-Fi, czyli tak zwanego Wi-Fi Mesh. Podstawą tego rodzaju systemu jest główny router, który wspierany jest przez routery towarzyszące, które rozszerzające sygnał. W przeciwieństwie do repeaterów, routery współdziałają ze sobą w obrębie jednej sieci, dzięki temu nie musisz przejmować się, że przechodząc z jednego końca domu na drugi stracisz pod drodze sygnał. Przełączanie się pomiędzy routerami jest bardzo płynne i nie powinieneś zauważyć przejścia, nawet w wypadku, gdy oglądasz jakąś transmisję wideo.
Systemy mesh Wi-Fi przeznaczone do domowego użytku dostępne są pod postacią zestawów, składających się z dwóch lub trzech routerów, które często obejmą swoim zasięgiem przestrzeń równą 500 metrom kwadratowym. W razie zajścia potrzeby będzie mógł je rozszerzyć o kolejne urządzenia. Konfiguracja sieci nie wymaga tutaj specjalistycznej wiedzy i jest bardzo prosta.

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi w laptopie? Sprawdź, czy nie masz wirusa

Chcesz wzmocnić sygnał Wi-Fi w laptopie? Warto sprawdzić, czy nie masz przypadkiem wirusa. Złośliwe oprogramowanie może zakłócać działanie Internetu i spowalniać go. Przeskanuj komputer za pomocą programu antywirusowego (sprawdź: Programy antywirusowe – ranking), a następnie usuń ewentualne zagrożenie.

Wymiana routera

Jeżeli żaden z powyższych sposobów na wzmocnienie sygnału Wi-Fi nie przyniósł zadowalających rezultatów, nie pozostaje ci nic innego, jak wymiana routera na nowy. Warto postawić na tzw. mesh Wi-Fi – nowoczesny zestaw gwarantujący doskonałą jakość połączenia nawet w dużym domu czy mieszkaniu. Choć sprzęt taki jest dość drogi, jeśli mieszkasz w sporym lokalu, z pewnością warto w niego zainwestować.
Zdjęcie: Envato Elements