Data publikacji:

Jaka antena do telewizji naziemnej?

Antena do telewizji naziemnej jest niezbędna, aby móc oglądać popularne kanały dostępne na platformie DVB-T. Podpowiadamy jaką antenę najlepiej wybrać, aby odbierać sygnał bez najmniejszych kłopotów!

antena do telewizji naziemnej

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce

DVB-T, czyli Digital Video Broadcasting Terrestial to standard telewizji cyfrowej, która jest nadawana naziemnie. W ten sposób przesyłany jest cyfrowo obraz, jak i dźwięk. Od 2022 roku na terenie całej Europy, w tym również w Polsce nastąpi przejście na standard DVB-T2. Nowy standard zaoferuje kodowanie H.265, co oznacza, że dostęp do kanałów w wysokiej rozdzielczości będzie większy.

Większość anten telewizyjnych powinna wspierać nowy standard, jednak warto sprawdzić, czy nie ma konieczności wymiany urządzenia na nowe. Aby była możliwość odbioru sygnału telewizji naziemnej, antena musi obsługiwać pasmo VHF. W przypadku, gdy chcemy odbierać kanały z innych multipleksów, wówczas warto wybrać antenę Combo, która obsługuje pasmo VHF oraz UHF.

W Polsce funkcjonuje aktualnie pięć multipleksów - 1,2,3,4 oraz 8. Warto dodać, że na multipleksie 4 programy są dodatkowo płatne. Podział poszczególnych kanałów wygląda następująco:

  • Multipleks 1 zawiera kanały TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
  • Multipleks 2 zawiera kanały Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
  • Multipleks 3 zawiera kanały TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
  • Multipleks 4 zawiera płatne kanały
  • Multipleks 8: TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP

Na nowy standard DVB-T 2 przejdą cztery multipleksy (1,2,3,4) nadawane na paśmie UHF.

Jaką antenę do telewizji naziemnej wybrać?

Do wyboru mamy dwa rodzaj anten - pokojowe oraz zewnętrzne. Dobranie odpowiedniej jest niezwykle ważne, ponieważ ma bezpośredni wpływ na jakość odbieranego sygnału. Anteny pokojowe przede wszystkim charakteryzują się małymi rozmiarami, dlatego bez większego problemu można je położyć tuż obok telewizora. Wbudowany wzmacniacz sygnału powinien poradzić sobie z odbiorem kanałów telewizji naziemnej.

Anteny pokojowe występują również w wersji zewnętrznej. Dzięki temu bez obawy o warunki atmosferyczne możemy umieścić ją na balkonie lub innym miejscu. Antena pokojowa nie wymaga skomplikowanego montażu. Do minusów należy zaliczyć większe możliwości zakłóceń. Tak naprawdę wszystko zależy od pomieszczenia. Zdarza się, że grubość ścian niekorzystnie wpłya na obieranie sygnału telewizyjnego.

Jeśli chcesz zapewnić sobie perfekcyjny obraz i mieć dostęp do ulubionych kanałów bez względu na warunki za oknem, to antena zewnętrzna sprawdzi się w tej roli doskonale. Zewnętrzne konstrukcje są znacznie większe i wymagają montażu przez osobę doświadczoną. Anteny zewnętrzne możemy podzielić na trzy kategorie:

  • Anteny aktywne – zwykle są dostępne ze wzmacniaczem sygnału i dobrze sprawdzają się w miejscach, gdzie nadajnik znajduje się w bliskiej odległości.
  • Anteny szerokokątne - są łatwe w montażu, ponieważ nie wymagają precyzyjnego ustawienia względem nadajnika. Plusem jest również możliwość korzystania z nich bez wzmacniacza.
  • Anteny kierunkowe – wymagają od użytkownika precyzyjnego ustawienia w stronę nadajnika. Jednak dobrze ustawiona antena zapewnia świetny sygnał pozbawiony zakłóceń. To rozwiązanie sprawdza się dobrze również na większych odległościach.

Która z wymienionych anten będzie najlepszym wyborem do domu? Wszystko jest uzależnione od tego jak daleko znajduje się najbliższy nadajnik. Anteny kierunkowe i szerokokątne doskonale sprawdzają się do współpracy z nadajnikami umieszczonymi kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania.

Polecane anteny do telewizji naziemnej

Telmor DSP-860

Bardzo solidna i kompaktowa antena została przygotowana do odbioru sygnałów cyfrowych oraz analogowych. Prezentowany model bardzo dobrze sprawdza się umieszczony wewnątrz pomieszczenia.

Maclean MCTV-963

Niedroga antena pokojowa ma wbudowany wzmacniacz antenowy, co wpływa na jakość odbieranego sygnału. Wzmocnienia wynoszą dla VHF 36 dB, natomiast dla UHF 45 dB. Urządzenie osiąga zakłócenia poniżej 5,5 dB, co można uznać za bardzo dobry wynik.

Thomson ANT1539

Nowoczesna antena naziemna współpracuje z nowym standardem DVB-T2. Producent zapewnia, że to urządzenie będzie w stanie odtwarzać obraz w jakości 4K UJD oraz 8K na telewizorach OLED. Połączenie za pomocą przewodu USB pozwala na stosowanie w rozmaitych miejscach. Niewielka i elegancka obudowa doskonale sprawdzi się w każdych warunkach.

TechniSat SmartTenne 2HD

TechniSat Smart Tenne 2HD to zewnętrzna antena wielokierunkowa, która ma odbierać telewizję DVB-T, radio DAB+ oraz sygnały radiowe FM. Obudowa została zabezpieczona przed działaniem niekorzystnych warunków atmoferycznych. To świetny model, który spełni oczekiwania wymagających użytkowników.

Telkom-Telmor ASR Classic P20

Jedna z lepszych aktywnych, szerokopasmowych anten naziemnych na rynku. Doskonała specyfikacja sprawia, że urządzenie odbiera sygnał w wysokiej jakości na praktycznie wszystkich multipleksach. Montaż anteny jest niezwykle prosty. Wystarczy odkręcić boczne pokrętła, zamontować je w wybranym miejscu i następnie dokręcić. Ten model z pewnością Cię nie rozczaruje.

Autor: Bartłomiej Mazurek