Data publikacji:

Jaka kuchenka elektryczna będzie najlepsza? Co warto wiedzieć przed zakupem?

Kuchenka elektryczna to centrum dowodzenia w niemal każdej kuchni. Zazwyczaj kupujemy ją raz na kilka, a nawet na kilkanaście lat – bardzo ważne jest zatem, aby spełniała nasze oczekiwania. Podpowiadamy, na co należy szczególnie zwracać uwagę przy wyborze takiego sprzętu, by był świetnym kompanem w przygotowywaniu najznakomitszych potraw. Przygotowaliśmy również ranking kuchenek elektrycznych, który z pewnością ułatwi ci zakup.
jaka kuchenka elektryczna

Najlepsza kuchenka elektryczna – pod zabudowę czy wolnostojąca?

Wiele osób, które planują remont kuchni, wpisuje w wyszukiwarkę zwrot „jaka kuchenka elektryczna najlepsza”. Należy jednak mieć świadomość, że nie istnieje produkt, który zadowoliłby wszystkich. Dobra kuchenka to przede wszystkim ta maksymalnie dopasowana do twoich potrzeb. Zastanów się zatem, czego potrzebujesz – pomoże ci w tym ten poradnik.
Przede wszystkim musisz rozważyć, czy bardziej pragniesz kuchenki wolnostojącej, czy może jednak wbudowanej w meble. Pierwsza z wymienionych lepiej sprawdzi się, jeśli np. kupujesz kuchenkę do wynajmowanego mieszkania i przy przeprowadzce chcesz ją zabrać ze sobą.
Jeśli chodzi o trendy, to tutaj zdecydowanie królują kuchenki do zabudowy. Należy jednak pamiętać, że zamontowanie takiego sprzętu wymaga już nieco pracy – konieczne jest między innymi umieszczenie płyty w blacie. 

Kuchenka elektryczna – rodzaje płyt grzewczych

Niektórzy uważają, że najlepsza kuchenka elektryczna to ta z płytą indukcyjną, inni – że z ceramiczną. Na czym polega różnica między tymi produktami?
Płyta ceramiczna z wyglądu niewiele różni się od płyty indukcyjnej, jednak jest inaczej zbudowana i inaczej działa. W tym przypadku pola, na których stawia się naczynia, ogrzewane są specjalnymi grzałkami. W trakcie użytkowania można z łatwością zauważyć, jak grzałki te przybierają intensywny czerwony kolor. Zalety płyty ceramicznej to cena – płyta ta jest tańsza niż indukcyjna, a także fakt, że nie wymaga ona używania specjalnych, dedykowanych garnków.
Za działanie płyty indukcyjnej odpowiadają miedziane zwoje, które generują ciepło po umieszczeniu naczyń na wyznaczonych polach (powstaje pole magnetyczne). Tego typu urządzenia mają wiele zalet: szybko się nagrzewają i szybko stygną, są oszczędne i generują małe straty ciepła. Należy jednak pamiętać, że są droższe od płyt ceramicznych i wymagają stosowania specjalnych garnków i patelni.

Najlepsza kuchenka elektryczna – dopasowana do wymiarów kuchni

Zastanawiając się, jaką kuchenkę wybrać, weź pod uwagę również wymiary swojej kuchni oraz liczebność rodziny. Najmniejsze kuchenki – takie o szerokości 30–35 cm – sprawdzą się w przypadku osób gotujących jedynie dla siebie i posiadających kuchnie małych rozmiarów. Standardowa kuchenka ma szerokość ok. 50–60 cm. Najlepsza kuchenka elektryczna dla bardzo dużej rodziny, która dużo gotuje, to ta duża, o szerokości nawet jednego metra.

Kuchenka elektryczna – jak wybrać tę energooszczędną?

Najlepsza kuchenka elektryczna to oczywiście ta energooszczędna. Trzeba zapłacić za nią więcej, niemniej biorąc pod uwagę ceny prądu, wydatek ten szybko się zwróci. Klasy energetyczne w kuchenkach elektrycznych oznaczane są standardowo – im bliżej literki „A” znajduje się literka na etykiecie (zgodnie z alfabetem), tym bardziej oszczędny jest dany sprzęt.
Uwaga! Należy pamiętać, że z etykiet zniknęły już plusy przy literach, które oznaczały najwyższe klasy energetyczne. Obecnie sprzęt klasie A+++ odpowiada klasie C, gdzie trafiają najwydajniejsze urządzenia.

Najlepsza kuchenka elektryczna – jakie dodatkowe funkcje powinna mieć?

Zanim kupisz nową kuchenkę elektryczną, upewnij się, czy piekarnik odpowiada twoim oczekiwaniom, tj. czy posiada ważne dla ciebie funkcje. Najbardziej cenione są:
 • termoobieg,
 • szybkie nagrzewanie, dzięki któremu można błyskawicznie rozpocząć proces pieczenia,
 • samooczyszczanie, które wykorzystuje bardzo wysokie temperatury i parę wodną,
 • intensywne pieczenie,
 • podtrzymanie temperatury,
 • katalizator zapachów,
 • rozmrażanie,
 • termosonda, która monitoruje ciepło potrawy,
 • grzanie mikrofalowe.
 • Ranking kuchenek elektrycznych wolnostojących

  Jeśli wciąż nie wiesz, jaka kuchenka elektryczna najlepsza będzie w twoim przypadku, skorzystaj z doświadczenia innych. Oto urządzenia wolnostojące, które mają najwyższe oceny w serwisie Ceneo.pl:

  Gorenje EIT5355XPG

  Wysokiej jakości kuchenka z płytą indukcyjną, która zapewnia szybkie i wygodne gotowanie. Ma przejrzysty interfejs, czytelny zegar z wyświetlaczem LED oraz dotykowe sterowanie. Piekarnik zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, a jego duża pojemność umożliwia przygotowywanie kilku dań jednocześnie. Piekarnik ma też funkcję samooczyszczenia oraz wiele innych nowoczesnych funkcji.

  Indesit IS5V8GMW/E

  Zdaniem wielu osób jest to najlepsza kuchenka elektryczna. Ma wiele polecanych, nowoczesnych programów: Push & Go, Click & Clean, pieczenie wielopoziomowe czy chłodny front.

  Smeg 93IP

  Kuchenka do zadań specjalnych dla osób ceniących styl retro. Ma trzy piekarniki, płytę indukcyjną, a także wiele zaawansowanych funkcji, dzięki którym przyjemne i łatwe będzie zarówno przyrządzanie potraw, jak i czyszczenie sprzętu.

  Ranking kuchenek elektrycznych do zabudowy – płyty indukcyjne

  Jeśli twoim zdaniem najlepsza kuchenka elektryczna to ta do zabudowy, zerknij na najlepiej oceniane płyty indukcyjne:

  Teka Wish IRF3200

  Płyta z dwoma polami grzewczymi. Ma sterowanie sensorowe, wiele nowoczesnych funkcji (Power, Total Zone, funkcja utrzymywania ciepła) oraz indywidualny timer.

  Hoover HIES644DC

  Jedna z lepszych płyt indukcyjnych na rynku. Urządzenie ma aż 15 poziomów mocy, dzięki czemu z łatwością można dopasować jego działanie do własnych potrzeb. Sterowanie odbywa się dotykowo. Na uwagę zasługuje pole FlexiZone (możliwość połączenia dwóch mniejszych pól grzewczych w jedno duże) oraz sprytne zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem.

  Electrolux CIR60430CB

  Model ten zachwyca nie tylko funkcjonalnością, ale również wyjątkowym dekorem. Płyta wyposażona jest w wiele nowoczesnych funkcji, między innymi w bezprzewodowe połączenie z okapem. Precyzyjna regulacja temperatury zapewnia jej idealne dopasowanie, a funkcja PowerBoost umożliwia błyskawiczne zagotowanie wody albo podgrzanie patelni.

  Ranking kuchenek elektrycznych do zabudowy – piekarniki

  Po zakupie płyty indukcyjnej czas na wybór piekarnika. Oto modele, które zostały najwyżej ocenione przez użytkowników serwisu Ceneo.pl:

  Beko BIE24300B

  Piekarnik ceniony nie tylko za wygląd, ale również za dużą liczbę nowoczesnych funkcji. Wymienić tu można Booster, czyli szybkie nagrzewanie, czyszczenie parowe, sprytną blokadę przed dziećmi czy wygodne grillowanie.

  Kernau KBO 0771 SK X

  Doskonały piekarnik o nowoczesnym wyglądzie i dużej pojemności. Ma aż siedem programów, dzięki czemu pozwala przyrządzić doskonałe dania. Na uwagę zasługuje również powłoka Touch Free, funkcja chłodzenia obudowy oraz powłoka Thermo-Reflective, która zapewnia użytkownikom duże bezpieczeństwo.

  Beko BIM24302B

  Kolejny piekarnik marki Beko. Umożliwia czyszczenie parowe, ma teleskopowe prowadnice oraz intuicyjny wyświetlacz, a do tego posiada wiele nowoczesnych funkcji.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.