Data publikacji:

Jaka kuchenka gazowa – ranking

Mimo obecności płyt indukcyjnych i elektrycznych piekarników tradycyjne kuchenki gazowe wciąż cieszą się popularnością (nie tylko ze względu na szczędność). Zastanawiasz się, jaka kuchenka gazowa będzie najlepszym wyborem? Zobacz przygotowany przez nas ranking kuchenek gazowych.

Jaka kuchenka gazowa?

Nowoczesna kuchnia często nie ma instalacji gazowych, toteż jedyną opcją dla mieszkańców są piekarniki i płyty grzewcze zasilane elektrycznie. Trzeba natomiast pamiętać, że w wielu starszych budynkach płyta indukcyjna do zabudowy lub elektryczna kuchenka raczej się nie sprawdzi. Ich instalacja może być ryzykowna. Wymagają one dwóch, a nawet trzech faz i mogą być dla starej instalacji gazowej zbyt dużym obciążeniem. W skrajnych przypadkach użycie pełnej mocy kuchenki elektrycznej może zakończyć się nawet pożarem, w tych lżejszych – wybiciem korków.

Przy braku pewności co do instalacji kuchenka gazowa może być znakomitą alternatywą. Inna sprawa, że braki w dostawie gazu są znacznie rzadsze od braku prądu. Jeżeli mieszkasz w okolicy, gdzie transformator pada w czasie pierwszej lepszej burzy, dzięki kuchence gazowej przynajmniej zagotujesz sobie wodę na herbatę w oczekiwaniu na prąd. Zobacz, jaką kuchenkę gazową wybrać:

  1. Electrolux EKK54552OX
  2. Amica 58GGD1.23OFP(XV)
  3. Beko FSG52020FX
  4. MPM MPM-51-KGF-17
  5. Ravanson KWG-K50N
  6. Beko FSG52020FW
  7. Electrolux EKG51153OW
  8. Gorenje G5112 SJ
  9. Amica 618GGD4.33HZPFQ
  10. MPM MPM-51-KGF-21/B

Zalety kuchenki gazowej

Na korzyść kuchenki gazowej przemawiają koszty. Jest znacznie tańsza zarówno w zakupie, jak i późniejszym użytkowaniu. Podstawowe płyty z palnikami gazowymi można kupić już za ok. 300 zł. Mimo zapewnień, że płyty elektryczne są wydajne i marnują mniej ciepła, zazwyczaj wymiana kuchenki gazowej na elektryczną wiąże się ze wzrostem kosztów. Oszczędność może dać zakup płyty indukcyjnej, jednak ta jest jeszcze droższa. Może wymagać przy okazji wymiany garnków i patelni na dostosowane do indukcji.

Jaka kuchenka gazowa – zasilanie

Standardowo kuchenka gazowa zasilana jest gazem ziemnym. Instalacje tego typu są powszechne chociażby w wielkiej płycie, gdzie gaz służył zarówno do zasilania kuchenki, jak i ogrzewania wody w piecyku. Wykonanie przyłącza gazowego w domu jednorodzinnym wiąże się natomiast ze sporym kosztem, dlatego wielu inwestorów rezygnuje z gazu ziemnego. Nie oznacza to jednak, że nie mogą korzystać z kuchenki gazowej. Większość kuchenek gazowych jest bowiem przystosowana do zasilania gazem propan-butan dostępnym w 11-kilogramowych butlach.

Wystarczy schować butlę w szafce, w pobliżu kuchenki, połączyć ją przewodem z kuchenką i wymienić dysze kuchenki gazowej na dostosowane do propanu i butanu. Jedna butla gazu, kosztująca ok. 50 zł, wystarcza nawet do 3 miesiący użytkowania, co sprawia, że koszty eksploatacji kuchenki gazowej są znikome.

Kuchenka wolnostojąca czy zabudowana – jaka kuchenka gazowa będzie lepsza?

Najpopularniejszym wyborem są wolnostojące kuchnie gazowe lub gazowo-elektryczne. Takie też znajdziesz w naszym rankingu kuchenek gazowych. Dla osób, które nie używają piekarnika, świetną opcją są natomiast same płyty z palnikami gazowymi. Można je wkomponować w meble, a przestrzeń pod płytą zagospodarować na szafkę. Zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię? Płyty z palnikami gazowymi to idealne rozwiązanie do niedużych kuchni, gdzie każdy schowek jest na wagę złota.

Płyta gazowa bez płomieni

Popularnym zarzutem wobec kuchenek gazowych jest marnowanie sporej ilości ciepła. Wiele osób zwraca uwagę na tłusty osad, który wytwarza się w czasie spalania gazu i osiada na meblach oraz garnkach. Rozwiązanie obu problemów przynosi płyta gazowa bez płomieni. Zużywa do 50% mniej gazu i jest przykryta szkłem, więc czyszczenie jej jest znacznie prostsze. Wady? Spora cena zakupu.

Kuchenki gazowe – ranking

Zastanawiasz się, jaka kuchenka gazowa będzie najlepsza? Zobacz propozycje, które dla ciebie przygotowaliśmy. Nasz ranking najlepszych kuchenek gazowych zawiera popularne produkty uznanych producentów.

1. Electrolux EKK54552OX – kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym

Pierwsza kuchenka gazowa w naszym rankingu to połączenie gazowych palników i elektrycznego piekarnika z termoobiegiem. To najpopularniejsze rozwiązanie na rynku.

2. Amica 58GGD1.23OFP(XV) – łatwa w czyszczeniu kuchenka gazowa

Wykonana z łatwej w czyszczeniu emalii kuchenka gazowa Amica to mistrz przestronności. Mimo niewielkiej szerokości (50 cm) ma piekarnik XXL o pojemności 58 litrów.

3. Beko FSG52020FX – oszczędna kuchenka gazowa

Kuchenka gazowa tureckiego producenta sprzętu AGD wyróżnia się wydajnymi palnikami, które pozwalają oszczędzić do 17% gazu i aż 35% czasu.

4. MPM MPM-51-KGF-17 – tania kuchenka gazowa

Dla tych, którzy szukają niedrogiego rozwiązania do kuchni, kuchenka MPM może być bardzo dobrym wyborem. Korzystając z Ceneo.pl, możesz znaleźć oferty poniżej 600 zł!

5. Ravanson KWG-K50N – kuchenka gazowa w klasycznej bieli

Ravanson KWG-K50N to przedstawiciel mniej popularnych dziś białych kuchenek gazowych. W modelu zastosowano gazowy piekarnik.

6. Beko FSG52020FW – kuchenka gazowa z pojemnym piekarnikiem

Kolejne miejsce i kolejna kuchenka gazowa. Ranking, a konkretnie jego drugą część, odwiedza już drugi produkt marki Beko. Szerokość kuchenki to 50 cm, natomiast głębokość – 60 cm.

7. Electrolux EKG51153OW – kuchenka gazowa ze zdejmowaną szybą

Niedrogi model Electroluxa wyposażony jest w ciekawą opcję, mianowicie możliwość łatwego wymontowania szyby z drzwi piekarnika. Producent chwali się, że bardzo ułatwia to czyszczenie kuchenki.

8. Gorenje G5112 SJ – bardzo wytrzymała kuchenka gazowa

70 litrów – ta pojemność piekarnika robi wrażenie. Dodatkową jego zaleta jest zaokrąglony kształt, który pozytywnie wpływa na rozprowadzanie ciepła we wnętrzu. Idealne wypieki gwarantowane!

9. Amica 618GGD4.33HZPFQ – kuchenka gazowa z klasą energetyczną A

Model kuchni Amica z dziewiątego miejsca to jedyny przedstawiciel kuchenek o szerokości 60 cm. Co daje dodatkowe 10 cm szerokości? Więcej przestrzeni na garnki i patelnie. Wbrew pozorom piekarnik jest standardowej wielkości i ma 58 litrów pojemności.

10. MPM MPM-51-KGF-21/B – czarna kuchenka gazowa

Kuchenka cała na czarno? Tylko z MPM! Przyznajemy, czarna kuchenka gazowa wygląda dość niecodziennie, ale w tym szaleństwie może być metoda.

Autor: Szymon Sonik