Data modyfikacji:

Jaka piła szablasta będzie najlepsza?

Podczas prac w domu i ogrodzie często stajemy przed koniecznością przecięcia różnego rodzaju materiałów. Niezależnie od tego, czy chodzi o drewno, czy też inne materiały, potrzebujemy skutecznego narzędzia. Jednym z tych, które może okazać się nieocenione, jest z całą pewnością piła szablasta. To urządzenie dające sporo możliwości. Często jednak nie wiemy, jaka piła szablasta będzie najlepsza. Pora więc rozwiać te wątpliwości. Sprawdźmy, które piły szablaste są warte uwagi oraz dowiedzmy się, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, poszukując urządzenia dla siebie.
piła szablasta
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest piła szablasta. Urządzenie to, przez wiele osób potocznie nazywane lisim ogonem, to nic innego jak narzędzie wyposażone w silnik, które służy do cięcia materiałów różnego typu. Piły szablaste opierają swoje działanie na jednostajnym ruchu posuwisto-zwrotnym, co pozwala na wykonywanie precyzyjnych cięć bez poszarpanych krawędzi.

Urządzenia te mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W ofercie czołowych marek znajdziemy przede wszystkim piły szablaste zasilane energią elektryczną – poprzez podłączenie do sieci energetycznej lub akumulatorowo. Pierwszy typ pił szablastych charakteryzuje zazwyczaj większa moc oraz prędkość brzeszczotów. Drugi zaś zapewnia większą swobodę ruchów i z powodzeniem może być wykorzystywany w terenie lub podczas prac ogrodowych – nie wymaga bowiem zasilania przez przewód elektryczny.

Do jakich prac przydaje się piła szablasta?

Piła szablasta to urządzenie, które charakteryzuje się wszechstronnym zastosowaniem – zarówno w użytku domowym, jak i profesjonalnym. W zależności od tego, jaki brzeszczot zamontujemy na pile, możemy ciąć nią:
 • drewno (zarówno mokre, jak i suche),
 • deski, płyty pilśniowe,
 • płyty OSB,
 • metale,
 • płytki ceramiczne,
 • materiały izolacyjne,
 • beton,
 • pustaki i cegły.
Słowem, jest to narzędzie, które przydaje się zarówno hobbystom, jak i profesjonalistom. Posiadanie piły szablastej znacznie usprawnia każdą pracę związaną z cięciem materiałów, a jednocześnie gwarantuje nam, że wykonane przez nas cięcie będzie równe, proste i precyzyjne. Piły szablaste – poznaj zalety tego urządzenia Nie da się ukryć, że piły szablaste to urządzenia, które posiadają wiele zalet. Poza wspomnianą wyżej wszechstronnością – za ich pomocą możemy przeciąć praktycznie każdy materiał oraz wykonać równą i dokładną linię cięcia. Warto wspomnieć chociażby o prostocie obsługi oraz stosunkowo niewielkiej wadze i wymiarach. Podobne efekty możemy bowiem osiągnąć za pomocą pilarki aligatorowej, jednak jest ona znacznie trudniejsza w obsłudze i stosowana przede wszystkim w użytku profesjonalnym.

Jaka piła szablasta będzie najlepsza?

Aby piła szablasta spełniła wszystkie nasze oczekiwania, przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych kryteriów, które wpływają na jej funkcjonalność i zastosowanie. Pierwszym parametrem, który powinniśmy sprawdzić, jest moc silnika oznaczana symbolem W.

Im wyższa, tym cięcie będzie przebiegało sprawniej. Co więcej, wysoka moc silnika to również gwarancja, że uda nam się przecinanie nawet bardzo twardych materiałów. Przed zakupem powinniśmy sprawdzić również prędkość piły szablastej. Jest to wartość, która określa liczbę suwów, które wykonuje brzeszczot w przeciągu minuty. Warto również upewnić się, jaki typ zasilania ma dane urządzenie.

Piły zasilane akumulatorowo są bardziej wszechstronne, ponieważ możemy korzystać z nich również w miejscach, gdzie nie mamy dostępu do energii elektrycznej. Jednocześnie jednak, te z nich, które zasilane są z sieci energetycznej, posiadają większą moc i są w stanie radzić sobie z trudnymi materiałami. Kolejnym czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę przed wyborem piły szablastej, jest komfort użytkowania.

Warto stawiać na urządzenia, które są stosunkowo lekkie, niewielkie, posiadające ergonomiczny kształt, systemy antywibracyjne czy antypoślizgowe powłoki na rękojeści. Jest to ważne nie tylko dla naszego komfortu, ale również bezpieczeństwa.

Wiele osób zwraca również uwagę na markę urządzenia. To całkowicie zrozumiałe. Sprzęt znanego i cenionego producenta to najczęściej nowocześniejsza technologia produkcji oraz wysoka jakość materiału. Możemy więc założyć, że taka piła szablasta posłuży nam dłużej i będzie znacznie bardziej efektywna w pracy.

Brzeszczoty do pił szablastych – jak wybrać idealne?

Aby piła szablasta dobrze spełniała swoją rolę, powinniśmy pamiętać o kluczowym elemencie mającym wpływ na jej funkcjonalność, czyli o brzeszczotach. O czym powinniśmy pamiętać, kupując te wymienne elementy dla naszej pilarki? Przede wszystkim o:
 • długości – dłuższy brzeszczot to głębsze cięcie,
 • grubości – cienki brzeszczot zapewnia precyzję i gładkość cięcia, grubszy to rozwiązanie dla trudnych, twardych materiałów,
 • materiale, z jakiego został wykonany brzeszczot.

Piła szablasta – poznaj nasze propozycje

W ofertach sklepów z narzędziami możemy znaleźć obecnie bardzo szeroki wybór pił szablastych do drewna, metalu czy betonu. Osoby, które nie mają doświadczenia w użytkowaniu tego typu urządzeń, często nie wiedzą, które z nich są warte uwagi.

Przyjrzyjmy się więc kilku piłom szablastym, które cechuje wysoka jakość, funkcjonalność oraz dobre parametry.

PIŁA SZABLASTA 1050 W marki Yato

Pierwszym urządzeniem, które warto polecić, jest bez wątpienia PIŁA SZABLASTA 1050 W marki Yato. To urządzenie, które wykorzystywane może być do cięcia drewna, metalu oraz pustaków ceramicznych i betonu komórkowego. Najważniejsze cechy tej piły to:
 • moc: 1050 W,
 • skok brzeszczotu: 28 mm,
 • prędkość: 2500 suwów/min.
Piła jest urządzeniem bardzo funkcjonalnym, o ergonomicznym kształcie, które wyposażone jest w długi, 3-metrowy przewód. Dzięki temu doskonale sprawdza się podczas wykonywania wielu prac.
Piła jest urządzeniem bardzo funkcjonalnym, o ergonomicznym kształcie, które wyposażone jest w długi, 3-metrowy przewód. Dzięki temu doskonale sprawdza się podczas wykonywania wielu prac.

Bosch GSA 120 Professional

Drugą piłą szablastą, którą możemy polecić, jest urządzenie Bosch GSA 120 Professional. Bosch to znana z jakości marka, której produkty są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Nie inaczej jest w przypadku tej piły szablastej. Jej najważniejsze cechy to:
 • moc: 1200 W,
 • skok brzeszczotu: 29 mm,
 • prędkość 3000 suwów/min.
Urządzenie to doskonale sprawdzi się nie tylko w użytku domowym, ale również profesjonalnym. To, co wyróżnia tę piłę szablastą, to rękojeść wykonana z wysokiej jakości, nowoczesnych materiałów zapewniających maksymalny komfort i efektywność pracy.

Worx Wx500.9

Kolejną propozycją piły szablastej, którą chcielibyśmy przedstawić, jest urządzenie Worx Wx500.9. To profesjonalne urządzenie, które doskonale sprawdzi się w cięciu metalu oraz drewna. To piła szablasta o niskiej wadze, dzięki czemu korzystanie z niej w użytku domowym jest komfortowe i proste. Najważniejsze cechy tej piły szablastej to:
 • bateria litowo-jonowa,
 • prędkość: 3000 suwów/min,
 • głębokość cięcia w drewnie: 130 mm,
 • głębokość cięcia w stali: 10 mm.
Podsumowując, piła szablasta to urządzenie, które jest niezwykle przydatne nie tylko do cięcia drewna, ale również materiałów takich jak beton czy metal. Na rynku możemy znaleźć obecnie szeroki wybór pił szablastych o różnym zastosowaniu. Dzięki temu zarówno osoby, które majsterkują hobbystycznie, jak i te, które potrzebują piły w pracy zawodowej, mogą znaleźć urządzenia idealnie dopasowane do swoich potrzeb.
Autorka: Kamila Łońska-Kępa