Data publikacji:

Jaką płytę gazową wybrać? Na co zwracać uwagę?

Płyta gazowa jest jednym z podstawowych sprzętów AGD w każdej kuchni. Choć na rynku pojawiły się nowoczesne modele elektryczne, to klasyczne nadal nie tracą na popularności. To wszystko dzięki atrakcyjnej cenie i taniej eksploatacji, trwałości, a nawet lepszemu smakowi gotowanych i smażonych potraw. Jaka płyta gazowa jest najlepsza? Przeczytaj nasz kompleksowy poradnik zakupowy, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu.
jaka płyta gazowa najlepsza

Jakie zalety ma płyta gazowa?

Nadal masz wątpliwości i zastanawiasz się, jakie zalety ma płyta gazowa? Z przyjemnością je rozwiejemy. Sprzęt AGD to przede wszystkim atrakcyjna cena idąca w parze z efektywnością działania. To także gwarancja lepszego smaku potraw, o którym mogą tylko pomarzyć właściciele indukcji, a także możliwość łatwej i szybkiej regulacji mocy płomienia.
Nie bez znaczenia jest również możliwość korzystania z płyty gazowej nawet w przypadku awarii prądu oraz opalania produktów, np. cebuli do rosołu. A to wszystko w połączeniu z niskimi kosztami eksploatacji.
Jeśli chcesz kupić dobrą płytę gazową, to warto sprawdzić ofertę takich marek jak Samsung, Amica, Bosch, Siemens, Gorenje, Whirlpool, Electrolux, Beko, Candy czy Smeg.

Jaka płyta gazowa jest najlepsza? Poznaj różne rodzaje sprzętu

Dla niektórych klientów może okazać się to zaskoczeniem, ale płyta gazowa jest dostępna w kilku różnych wersjach. Na rynku znajdziesz przede wszystkim modele do zabudowy i wolnostojące. Pierwszy typ cieszy się o wiele większą popularnością, podczas gdy ten drugi jest najchętniej używany np. na wakacjach. Inną opcją jest zakup kuchenki gazowej, czyli połączenia płyty i piekarnika. To dobry wybór dla osób, którym zależy na nieograniczonych możliwościach aranżacji kuchennej przestrzeni.

Gaz pod szkłem czy na szkle?

Możesz wybrać także płyty gazowe z gazem pod szkłem albo nad szkłem. Co to tak właściwie oznacza? I w tym przypadku nie pozostawimy cię bez odpowiedzi.
  • Gaz pod szkłem – jak sama nazwa wskazuje, palniki są umieszczone pod szkłem, a co za tym idzie – taka płyta z wyglądu przypomina indukcję. Aktualnie rozwiązanie to jest dostępne wyłączenie w asortymencie marki Solgaz. Czy warto je rozważyć? Jak się okazuje, nie jest to najlepszy wybór, ponieważ płyta gazowa może wolniej się nagrzewać i być trudniejsza w czyszczeniu. 
  • Gaz na szkle – popularniejsza propozycja, dostępna w ofercie wielu marek. Takie kuchenki gazowe są łatwe w obsłudze, funkcjonalne i trwałe. Są również niezwykle designerskie i prezentują się ciekawie w każdej kuchni.
  • Jaka płyta gazowa – stalowa, szklana, a może emaliowana?

    Równie ważny jest materiał wykonania sprzętu AGD. W końcu to właśnie on odpowiada za trwałość urządzenia i odporność na uszkodzenia, o które wcale nie jest tak trudno w trakcie gotowania. Jaka płyta gazowa jest najlepsza?
    Na rynku znajdziesz między innymi płyty gazowe ze szkła hartowanego lub ceramicznego. Choć są one dość drogie, to mogą pochwalić się wytrzymałością i twardością. Nie bez znaczenia jest również design takiego sprzętu, który idealnie odnajduje się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych kuchniach. W przypadku zakupu płyty gazowej ze szkła hartowanego warto mieć na uwadze, że nie są one aż tak trwałe, co ich odpowiedniki ze szkła ceramicznego.
    Godną konkurencją dla szkła jest stal nierdzewna. To materiał, który może pochwalić się szerokim zastosowaniem, a tym samym jest chętnie wykorzystywany do produkcji wielu sprzętów kuchennych. Stalowa płyta gazowa jest odporna na wysokie temperatury i korozję, bezproblemowa w czyszczeniu oraz niezwykle wytrzymała. W tej kategorii znajdziesz np. przystępne cenowo modele ze stali szczotkowanej.
    Inną propozycją jest emaliowana płyta gazowa. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na bezkompromisowym zabezpieczeniu przed zbiciem kuchenki i niskiej cenie. Warto jednak pamiętać, że emalia ma tendencję do rysowania się i jest podatna na wgniecenia. Właśnie dlatego o wiele lepszym wyborem jest stalowa albo szklana płyta gazowa.
    jaka płyta gazowa

    Płyta gazowa – wymiary. Jaki rozmiar wybrać?

    Gdy określisz już rodzaj płyty gazowej, czas znaleźć odpowiednie wymiary. W tej kwestii, podobnie jak w przypadku praktycznie każdego innego sprzętu kuchennego, należy wziąć pod uwagę liczbę domowników, twoje indywidualne preferencję oraz specyfikę przestrzeni. W standardowej wersji płyty gazowe mają 60 cm szerokości i około 50 cm głębokości.
    Oczywiście, na rynku nie brakuje mniejszych i większych płyt gazowych. Najmniejsze z nich mają nawet 48 cm głębokości.

    Liczba palników w płycie gazowej a wymiary

    Jak połączyć liczbę palników w płycie gazowej z wymiarami? To dość proste. Im mniejszy sprzęt AGD, tym masz mniej pól grzewczych do dyspozycji. Standardowo urządzenia mają 4 palniki, w tym jeden mały i jeden duży. Jeżeli jednak chcesz, to możesz zafundować sobie płytę gazową z 1, 2, 3, 5 czy nawet 6 palnikami.
    Co ciekawe, warto zwrócić uwagę nie tylko na liczbę, ale także na wykonanie palnika. Najlepszym rozwiązaniem są elementy produkowane przez takie firmy jak Sabaf i Defendi. Godne uwagi są też marki własne popularnych producentów, np. Smeg.

    Ruszt – jaki wybrać w płycie gazowej?

    Kolejną kwestią jest ruszt. Najprościej mówiąc, to element umieszczany nad palnikami, na którym stawia się garnki i patelnie. To właśnie on ma najczęstszy kontakt z wysoką temperaturą, gorącym tłuszczem czy płynami, dlatego warto zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany.
    Na rynku znajdziesz dwa główne rodzaje rusztu: żeliwny i emaliowany. Co warto o nich wiedzieć?
  • Ruszt żeliwny – najlepszy wybór, jeśli zależy ci na stabilność i trwałości. Na pierwszy rzut oka może wydawać się ciężki (co jest racją, bo swoje waży) i toporny, jednak to właśnie dzięki temu trudno go uszkodzić. Za minus rusztu żeliwnego uznaje się trudne, często czasochłonne czyszczenie.
  • Ruszt emaliowany – obniża cenę płyty gazowej, jednak nie oznacza to, że jest słabej jakości i należy z niego zrezygnować. Choć nie jest tak wytrzymały, jak jego żeliwny odpowiednik, to może pochwalić się łatwością w utrzymaniu w czystości. Minusem rusztu emaliowanego jest mniejsza stabilność.
  • Pozostając w temacie rusztu – jaki element w płycie gazowej wybrać: osobny dla każdego palnika czy wieloczęściowy? Tu masz raczej dowolność. Te pojedyncze są uznawane przez klientów za łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Odbywa się to jednak kosztem stabilności, dlatego musisz zdecydować, co jest dla ciebie ważniejsze.
    Pamiętaj też, że zarówno ruszt, jak i klasyczne wysokie palniki znajdują się wyłącznie w płytach z gazem na szkle. Modele typu gaz pod szkłem są płaskie i wyglądają jak indukcja.

    Jakie inne parametry płyty gazowej sprawdzić przed zakupem?

    Co jest jeszcze ważne, jeśli chcesz wiedzieć, jaka płyta gazowa jest najlepsza? Zdecydowanie zastosowane zabezpieczenia. Warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w blokadę przed przypadkowym uruchomieniem, blokadę rodzicielską, automatyczne odcięcie dopływu gazu do palnika czy zabezpieczenie przeciwpyłowe.
    Sprawdź też sposób sterowania. Aktualnie możesz zafundować sobie nie tylko płytę gazową z tradycyjnymi pokrętłami, ale także jej nowoczesną wersję z panelem dotykowym.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.