Data modyfikacji:

Jaka płyta główna do Ryzen 5 3600?

Komputer to niezaprzeczalnie jeden z niezbędnych sprzętów w obecnych czasach. Takie urządzenie służy swoim użytkownikom zarówno do pracy, jak i do rozrywki. Osoby, które przez większość czasu korzystają z wymagających, zaawansowanych programów, takich jak programy graficzne lub nowoczesne gry komputerowe, potrzebują wydajnych komputerów, które zagwarantują im komfortowe użytkowanie.
Jaka płyta główna do Ryzen 5 3600?
Wielu komputerowych maniaków, którzy chcą wejść w posiadanie najlepszego komputera o dużej mocy i wydajnych podzespołach, decyduje się na samodzielne skompletowanie wszystkich podzespołów komputera oraz ich złożenie w całość. Takie rozwiązanie, choć wiąże się z pewnymi utrudnieniami, ma coraz więcej zwolenników.
Komputery składane samodzielnie, czyli tzw. składaki, mają dopasowane podzespoły do potrzeb użytkownika i często są znacznie tańsze niż gotowe wersje o podobnej wydajności. Dobierając poszczególne elementy komputera, należy pamiętać, aby były one ze sobą całkowicie kompatybilne. Jednym z najważniejszych podzespołów jest płyta główna, czyli podstawa dobrego działania każdego komputera.
Użytkownicy, którzy zdecydowali się na wykorzystanie procesora Ryzen 5 3600, powinni zdecydować się na pasującą do niego płytę główną. Jaka płyta główna będzie dobrym wyborem?

Odpowiednia płyta główna – dlaczego jej wybór jest taki ważny?

Samodzielne składanie komputera wymaga od użytkownika wiedzy i zdolności dobierania poszczególnych elementów składowych tak zaawansowanego urządzenia. Kompletowanie wszystkich podzespołów może trwać zadziwiająco długo, dlatego podczas wybierania poszczególnych części, warto zwracać uwagę na ich kompatybilność z posiadanymi już podzespołami.
Jednym z podstawowych elementów, jakie można znaleźć we wnętrzu komputera, jest płyta główna. Chociaż płyta główna przez wielu użytkowników traktowana jest po macoszemu i nie przywiązują do niej należytej uwagi, to prawdą jest, że źle dobrana płyta główna może znacznie wpłynąć na pogorszenie działania komputera lub całkowity brak reakcji.
Płyta główna to ważny element komputera, który jest odpowiedzialny za przesył informacji pomiędzy poszczególnymi podzespołami, służy jako podstawa dla kart sieciowych oraz dźwiękowych. Dodatkowo płyta główna może posiadać rozbudowane radiatory oraz zwiększoną liczbę wejść i różnych złączy, co ułatwia wyposażanie komputera.
Osoby, które zdecydowały się na samodzielne składanie komputera, bardzo często rozpoczynają od dopasowania do swoich potrzeb płyty głównej. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi zestawienie innych niezbędnych podzespołów, które będą dobrze współgrać z wybraną płytą.
Zobacz nasz ranking procesorów

Jaką płytę główną do procesora AMD Ryzen 5 3600 wybrać?

Procesor odpowiada za prawidłowe i wydajne działanie komputera, dlatego wymagający użytkownicy powinni zdecydować się na możliwie najlepszy model. Wielu użytkowników stawia na procesor Ryzen 5 3600 firmy AMD, który znajduje się w średniej półce cenowej. Taki procesor z pewnością sprawdzi się u zapalonych graczy oraz grafików, którzy pracują nad edytowaniem zdjęć lub filmów.
Aby dopasować płytę główną do procesora Ryzen 5 3600, należy zwrócić uwagę na rodzaj złącza, który połączy płytę główną z procesorem, oraz na rodzaj posiadanego chipsetu, czyli elementu określającego ilość i rodzaj złączy rozszerzeniowych.
Wybór płyt głównych dla procesora AMD Ryzen 5 3600 jest duży i zawiera produkty, których ceny często zaczynają się już od 300 zł. Płyty główne, które można połączyć z Ryzen 5 3600, to:

MSI MAG B550 TOMAHAWK DDR4

MSI MAG B550M BAZOOKA DDR4

ASUS TUF GAMING B550M-PLUS

Gigabyte B450 AORUS ELITE

Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!