Data modyfikacji:

Jaka pompa do c.o. – 40 czy 60?

Pompa do systemu centralnego ogrzewania w domu pełni jedną z najważniejszych funkcji tuż obok samego pieca. Dzięki niej gorąca woda może dotrzeć bez problemu na wszystkie kondygnacje budynku. Urządzenie musi być wytrzymałe i niezawodne, chroniąc nas przed ryzykiem kosztownej awarii. Dobranie odpowiedniego modelu uzależnione jest od charakterystyki instalacji, a także wielkości ogrzewanej przestrzeni. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat pomp ciepła, podpowiadając, jak wybrać najlepszą.
Water valves and pipe adapters, plumbering store

Pompa ciepła – podstawowe informacje

Pompy ciepła używane w instalacji c.o. określane są też mianem pomp obiegowych, ponieważ są w stanie włączać się tylko na pewien czas, ciągle utrzymując jednak odpowiednie ciśnienie w rurach. Pompy cyrkulacyjne, które mogą być mylone z tymi urządzeniami, są używane wyłącznie w instalacjach ciepłej wody użytkowej.
Kluczowe przy wyborze pompy jest postawienie na urządzenie wysokiej jakości od renomowanego producenta. Będzie ona bowiem służyła przez wiele długich lat. Modele używane w domowych systemach c.o. różnią się długością montażową. Standardem jest 180 milimetrów, rzadziej spotkamy się z 130 milimetrami. Interesować powinna nas również średnica króćców przyłączeniowych, która powinna być identyczna, jak w już istniejącej instalacji (jeżeli wymieniamy starą pompę na nową).

Jaka pompa do c.o. – 25–40 czy 25–60? Co oznaczają te liczby?

Przechodzimy teraz do tematu ściśle związanego z tytułem artykułu, który pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jaką pompę wybrać – 25–40 czy 25–60. Liczby ten wskazują na jedne z najważniejszych parametrów urządzenia wpływającego na jego wydajność. Pierwsza z nich wskazuje na maksymalny przepływ wody przez urządzenie. W obu podanych przypadkach wynosi on 2,5 metra sześciennego na godzinę. Wartość 25 jest standardem przyjętym w ogrzewaniu domów jednorodzinnych, większy przepływ ma znacznie dla znacznie większych instalacji.
Druga liczba jest bardziej interesująca, wskazuje ona bowiem na tzw. wysokość podnoszenia. W pierwszym przypadku 40 = 4 metry, a 60 = 6 metrów. Wiele osób mylnie uznaje, że liczby te wskazują na dozwoloną różnicę w wysokości pomiędzy pompą a najwyżej położonym grzejnikiem w domu. Nie jest to jednak prawda. W rzeczywistości wartość ta informuje nas o tym, jak wielki opór może pokonać tłoczona woda. Opór dostarczają tutaj same rury, grzejniki oraz zawory regulacyjne.
Jeżeli wybierzesz pompę o zbyt dużej wysokości podnoszenia, będziesz mieć nieustanny problem z piskami i szumami dochodzącym z rur. Na intensywność zjawiska ma wpływ dodatkowo przykręcenie zaworów grzejników, np. w cieplejsze dni.
Według ekspertów w praktycznie wszystkich domach jednorodzinnych zaleca się sięganie wyłącznie po pompy 25–40. Jeżeli zastanawiasz się, jaka pompa do domu piętrowego będzie najlepsza, odpowiedź jest wciąż taka sama. Nawet w wielokondygnacyjnym domu, pompy 25–40 wciąż będą miały duży zapas mocy, więc kupno urządzeń 25–60 mija się z celem.
Zdjęcie: Envato Elements