Data publikacji:

Jaka stacja multimedialna do auta?

Wnętrza współczesnych samochodów w ostatnich latach zmieniły się do niepoznania. W większości modeli centralną rolę na desce rozdzielczej odgrywa komputer pokładowym, którym sterujemy często z pomocą dużego ekranu dotykowego. Z jego poziomu mamy dostęp między innymi do nawigacji oraz radia i odtwarzacza muzyki. Właściciele starszych pojazdów nie muszą jednak czuć się wykluczeni, oni również mogą zainstalować tego typu urządzenie. Radzimy jaka stacja multimedialna do auta będzie najlepsza.
stacja multimedialna do auta

Czym jest i jaka działa stacja multimedialna do samochodu

Stacje multimedialne składają się zazwyczaj z dużego ekranu dotykowego (najczęściej od 6 do 7 cali), czasami wzbogaconego o dodatkowe przyciski funkcyjnego. Zaznaczmy, że niektórzy producenci dołączają także piloty zdalnego sterowania. Jest to więc rodzaj nowoczesnego dobrego radia samochodowego. Sprzęt montuje się bezpośrednio na desce rozdzielczej auta, najczęściej będzie to panel przeznaczonym do zamontowania podwójnego radia samochodowego (tzw. 2 din). Przed zakupem urządzenia należy więc upewnić się dobrze, czy będzie kompatybilne z naszym autem.
Stacja multimedialna z powodzeniem zastępuje zwykłe stare radio FM. Dzięki antenie odbierającej sygnał cyfrowy oferuje też czystszy dźwięk w wysokiej jakości. Do standardu należą też rozszerzone opcje konfiguracyjne, takie jak możliwość zapamiętywania i ustawienia ulubionych stacji oraz szybkiego przełączania się pomiędzy nimi. Osoby przyzwyczajone do słuchania ulubionych audycji w drodze do pracy z pewnością docenią te dodatki.
W sytuacji, gdy chcemy cieszyć się własną muzyką lub audiobookami, stacja multimedialna daje nam wiele dodatkowych możliwości. Bez problemu odtworzymy utwory zapisane na kartach pamięci, pendrive’ach oraz dyskach przenośnych. Niektóre modele mają też opcję komunikacji Bluetooth, dzięki temu ze sprzętem sparujemy np. telefon, co pozwoli nam skorzystać z muzycznych serwisów streamingowych, albo radia internetowego. Dzięki łączności bezprzewodowej ze smartfonem, ze stacji możemy też odbierać i przeprowadzać rozmowy.
Ostatni niezwykle przydatną funkcją niektórych stacji multimedialnych do samochodu jest nawigacja połączona z wbudowanym modułem GPS. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że ułatwia ona podróżowanie, pozwala wyznaczać najbardziej optymalne trasy, a także informuje o przeszkodach na drodze, takich jak ograniczenia ruchu.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie stacji multimedialnej do auta?

Kupno stacji multimedialne nie wiąże się z dużymi wydatkami, najczęściej w granicach kilkuset złotych. Unikajmy jednak najtańszych urządzeń. Podczas zakupów zwracamy uwagę na jasność ekranu oraz jego wykończenie, jest to niezwykle ważne zwłaszcza w bardzo słoneczne dni, kiedy promienie pogarszają czytelność wyświetlanych informacji.
Warto też wziąć pod uwagę ergonomię użytkowania, to czy ułożenie przycisków będzie odpowiednie dla naszego auta, a także czy producent oferuje wspomnianego już pilota zdalnej obsługi. Nie bez znaczenia jest też moc wyjściowa głośników, która zdecyduje o sile dźwięku. Duża głośność będzie zaletą zwłaszcza wówczas, gdy przeprowadzamy rozmowy lub korzystamy z pomocy nawigatora.
Zdjęcie: Envato Elements