Data publikacji:

Jaki amplituner do kina domowego wybrać? 

Dobry zestaw kina domowego to marzenie wielu miłośników filmów oraz elektronicznej rozrywki, którzy lubią spędzać czas przed telewizorem i cenią wysokiej jakości dźwięk. Na komplet tego typu składają się nie tylko różnego rodzaju głośniki, ale również jednostka centralna, a więc amplituner, pozwalająca komunikować się im ze źródłem sygnału audio. Odpowiadamy na pytanie, czym są amplitunery do kina domowego, radząc także, jak je wybrać i podłączyć. 
Home cinema

Amplituner kina domowego – budowa i funkcje 

Amplitunery zamknięte są w skrzynkach o różnej wielkości, wyposażonych najczęściej w jeden lub kilka wyświetlaczy LCD, a także pokrętła i przyciski pozwalające na ręczną zmianę ustawień. Urządzenie stanowi pomost pomiędzy sprzętem, takim jak telewizor, odtwarzacz Blu-ray lub CD, gramofon lub magnetofon, a głośnikami. Z tyłu obudowy znajdziemy często nawet kilkanaście różnych wejść i wyjść sygnału audio, pozwalając dowolnie budować własne zestawy nagłośnieniowe, składające się bardzo wielu komponentów. Amplituner sprawdza się więc nie tylko w przypadku kin domowych – skorzystają z niego także miłośnicy muzyki, chcący odtworzyć w salonie ulubione utwory. 
Czytaj również: Najlepsze kino domowe
Amplitunery dzielimy na urządzenia stereo oraz modele wielokanałowe. Te pierwsze z reguły nie znajdują zastosowania w zestawach kina domowego; jak sama nazwa wskazuje, obsługują wyłącznie maksymalnie parę głośników. Z tego powodu przeznaczone są dla osób zainteresowanych budową zestawu Hi-Fi, przeznaczonego wyłącznie do słuchania muzyki. Kinomanów interesują wyłącznie amplitunery wielokanałowe, do których podłączamy większą liczbę głośników.
Amplituner pełni również rolę wzmacniacza głośnikowego, bez którego nie możemy w pełni skorzystać z dobrych głośników pasywnych, a więc takich, które nie mają własnego źródła zasilania. Telewizor zazwyczaj nie jest w stanie dostarczyć im należytej energii, przez co odtwarzany przez nie dźwięk jest słaby i pozbawiony głębi, a w przypadku największych kolumn może być właściwie niesłyszalny. Nie trzeba tłumaczyć, że wpływa to fatalnie na odbiór filmów i zabawę z grami na dużym ekranie. 
Dodatkowo dobre amplitunery wyposażone są też często w przedwzmacniacze gramofonowe i słuchawkowe, pozwalające cieszyć się wysokiej jakości analogowym dźwiękiem, bez potrzeby korzystania z dodatkowych urządzeń.
Do stałego wyposażenia amplitunerów zalicza się też wsparcie dla coraz popularniejszej komunikacji bezprzewodowej Bluetooth. Sprzęt może łączyć się bezprzewodowo z różnymi źródłami dźwięku, takimi jak smartfon, laptop lub tablet, bez potrzeby włączania telewizora. Bez udziału kabli połączy się też z głośnikami z funkcją Bluetooth. 
Amplitunery kina domowego często mogą też łączyć się z internetem za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi, dzięki temu możemy uruchomić na nich najpopularniejsze muzyczne serwisy streamingowe. Dodatkowo oferują też wsparcie dla naziemnego radia cyfrowego lub analogowego FM.

Amplituner a wzmacniacz – jakie są różnice?

W sklepach możemy spotkać się również ze wzmacniaczami audio, które częściowo spełniają taką samą rolę co amplitunery. Są to jednak bardzie specjalistyczne urządzenia, skierowane przede wszystkim w stronę posiadaczy zestawów Hi-Fi. Pozbawione są wielu dodatkowych funkcji, takich jak Bluetooth lub wbudowane radio internetowe, najczęściej obsługują wyłącznie głośniki stereo. Zaletą sprzętu tego typu są wyższej jakości komponenty audio, odpowiadające na potrzeby audiofilów. Najdroższe modele są wyposażone w kompletnie analogowe wzmacniacze lampowe oraz najlepsze przedwzmacniacze gramofonowe lub słuchawkowe. 

Na co zwracamy uwagę, wybierając amplituner do kina domowego?

Amplitunery są z reguły sprzedawane w komplecie z zestawami kina domowego. Kupując sprzęt i głośniki razem, mamy gwarancję, że będą one ze sobą całkowicie kompatybilne, a ich moc jest dopasowana do sprzętu. Na zakup osobnego amplituner decydują się z reguły bardziej doświadczeni użytkownicy, samodzielnie kompletujący elementy zestawu nagłośnieniowego, albo wymieniający uszkodzone bądź zużyte urządzenia. Przed wyborem konkretnego modelu zawsze warto skonsultować się ze specjalistą lub dostępnymi w sieci profesjonalnymi recenzjami i opiniami użytkowników, tym bardziej że cena większości dobrych urządzeń wynosi kilka tysięcy złotych. Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych cech, na jakie należy zwrócić uwagę, wybierając amplituner do kina domowego.

Liczba obsługiwanych głośników/kanałów audio

Podstawowa cecha, na którą zwracamy uwagę, wybierając amplituner, zdecyduje ona w dużej mierze o kształcie naszego systemu nagłośnieniowego. Obecnie większość modeli pracuje w formacie 7.2. Oczywiście sprzęt będzie działał poprawnie także z mniejszą liczbą kolumn, a jeżeli planujemy jego rozbudowę w przyszłości, możemy zdecydować się nawet na model obsługujący najnowszy format 9.2. 

Obsługiwane kodeki dźwięku

Amplituner powinien być kompatybilny z najnowszymi i nieco starszymi technologiami dźwięku przestrzennego, w których zakodowane jest sygnał audio w materiałach wideo nagranych na dyskach DVD i Blu-ray, a także używanych przez serwisy streamingowe. Szczególną uwagę zwracamy na najświeższe standardy Dolby Atmos oraz DTS:X.

Dostępne wejścia i wyjścia audio

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, jakiego typu złącza wejścia i wyjścia ma urządzenie. Standardowo są to złącza HDMI, RCA audio lub optyczne, a także koaksjalne. Amplitunery z portami USB można łączyć szybko z komputerem, smartfonem i tabletem. Dodatkową zaletą może być obsługa komunikacji bezprzewodowej Bluetooth, dzięki czemu na głośnikach będzie można posłuchać muzyki przesyłanej bezpośrednio z telefonu.

Moc

Moc wyjściową amplitunera dopasowujemy do mocy posiadanych kolumn. Dla zasady, domyślna moc wyjściowa wzmacniacza powinna być równa mocy głośnika lub nieco od niej większa. Każdy głośnik podłączamy do wzmacniacza osobnym przewodem. 
Zdjęcie: Envato Elements