Data modyfikacji:

Jaki czajnik elektryczny jest najzdrowszy?

Wielu z nas nie wyobraża sobie kuchni bez czajnika elektrycznego. Urządzenia te skutecznie wypierają ich gazowe odpowiedniki. Wszystko dlatego, że zagotowanie wody w czajniku elektrycznym pozwala oszczędzić cenny czas. Podczas wyboru czajnika elektrycznego zwykle zwracamy uwagę na jego wygląd, rzadziej na moc. Kluczowy jednak powinien być wpływ czajnika elektrycznego na nasze zdrowie. Jaki czajnik zatem będzie najzdrowszy?

jaki czajnik elektryczny najzdrowszy

Jaki czajnik elektryczny najzdrowszy? Czego nie wybierać?

Największą popularnością wśród czajników elektrycznych cieszą się modele z plastiku. Są lekkie, nie nagrzewają się podczas gotowania i mają bardzo atrakcyjne ceny. Ich minusem może być dość toporny design, jednak cena oraz inne walory sprawiają, że to właśnie plastikowe czajniki elektryczne są najczęściej wybierane.

Czy najczęściej wybierane równa się najzdrowsze? Otóż nie! Plastikowe czajniki elektryczne są daleko w tyle w rankingu tych najzdrowszych. Być może spotkałeś się z opinią, że woda po gotowaniu w takim czajniku ma przykry zapach, dla niektórych zupełnie nie do zniesienia. Może być to efektem mikroskopijnych fragmentów plastiku przenikających do napoju. Oczywiście, producenci czajników wykorzystują plastik odporny na wysokie temperatury, jednak mimo to maleńkie cząsteczki mogą przenikać do wody.

Przeczytaj także: czajnik elektryczny: ranking

Najzdrowszy czajnik elektryczny

Jeśli zależy ci na zdrowiu twoim oraz twoich domowników, lepiej zrezygnuj z plastikowego czajnika elektrycznego. O wiele lepszym wyborem będzie czajnik ze stali nierdzewnej. Stal nierdzewna, jak sama nazwa wskazuje, jest odporna na korozję oraz na przenikanie substancji zawartych w materiale do gotowanej wody.

Czajnik ze stali nierdzewnej jest znacznie zdrowszy niż plastikowy. Jest również nieco droższy, a podczas gotowania może się nagrzewać. Warto jednak zwrócić uwagę na design czajników ze stali nierdzewnej – zwykle prezentują się one znacznie lepiej niż ich plastikowe odpowiedniki.

Jaki czajnik elektryczny najzdrowszy? Dobrym wyborem będzie czajnik ceramiczny. Ceramika jest bowiem najzdrowszym materiałem do gotowania wody. Takie czajniki są też proste w czyszczeniu. Ponadto świetnie prezentują się we wnętrzach w stylu vintage, ale nie tylko!

Wśród czajników ceramicznych z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Elektryczny czajnik ceramiczny ma jednak swoje wady. Przede wszystkim – jest on znacznie droższy niż czajnik plastikowy czy ze stali nierdzewnej. Ponadto to modele podatne na uszkodzenia.

Przeczytaj także: Czajnik elektryczny z regulacją temperatury: ranking

Czajniki szklane to w ostatnim czasie prawdziwy hit! Wyglądają intrygująco, a dodatkowo zaliczane są do najzdrowszych czajników elektrycznych. Mają podobne właściwości do czajników ceramicznych – łatwo utrzymać je w czystości. Ponadto doskonale prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, a gotowanie w nich wody to prawdziwy spektakl.

Niewątpliwą zaletą czajników szklanych jest też ich cena – są bowiem znacznie tańsze niż te ceramiczne. Nie są to jednak produkty idealne. Podczas gotowania znacznie się nagrzewają, a upadek na podłogowe płytki może grozić rozbiciem czajnika.

Jaki czajnik elektryczny jest najzdrowszy – podsumowanie

Jeżeli właśnie stoisz przed wyborem najzdrowszego czajnika elektrycznego, lepiej zrezygnuj z kupowania plastikowego modelu. O wiele lepszym wyborem będzie ten ze stali nierdzewnej. Jeśli jednak zależy ci nie tylko na zdrowiu, lecz także pięknym, designerskim wyglądzie czajnika elektrycznego, postaw na czajnik szklany bądź ceramiczny. Oba uznawane są za najzdrowsze czajniki elektryczne, a przy okazji mogą wyglądać naprawdę wspaniale!

Autorka: Olga Sadowska