Data modyfikacji:

Jajowar – czy warto go kupić?

Jajowar to urządzenie służące do gotowania jajek bez udziału wody. Z jego pomocą przygotujesz jajka tak, jak lubisz – na twardo lub na miękko, bez obaw o ich rozbicie w trakcie gotowania. Czy warto zainwestować w tego rodzaju sprzęt? Jak używać go prawidłowo?
Jajka dostarczają wielu substancji odżywczych i wbrew dawnym, obiegowym opiniom, nie wpływają negatywnie na poziom złego cholesterolu. Osoby zdrowe, mogą jeść nawet do około 6-8 jaj tygodniowo. Jaja to skarbnica witamin i minerałów – znajdziesz w nich witaminy A, D, E, K oraz cenną witaminę B12, a także żelazo, fosfor, wapń, potas i selen. Zapewniają sytość, jednak nie są kaloryczne – jedno jajo kurze zawiera tylko 75 kcal. Zdrowe kwasy omega-3 pozwalają utrzymać poziom cholesterolu na prawidłowym poziomie oraz dbają o funkcjonowanie układu nerwowego.
Właściwości kulinarne jajek również nie pozostają bez znaczenia. Są składnikami setek, jeśli nie tysięcy potraw, w tym deserów, sosów, sałatek. Zdecydowana większość osób sięga po nie w najprostszych wersjach – sadzonej lub gotowanej. Miłośnikom jaj, może przydać się urządzenie, które pozwala na ich szybkie, bezpieczne i dokładnie przygotowanie. Mowa o jajowarze.

Jak działa jajowar?

Jajowar to nic innego, jak automat grzewczy przeznaczony do przygotowywania jajek. Składa się z płyty grzewczej oraz minutnika. Urządzenie pozwala na ugotowanie do 8 jajek jednocześnie – przygotowanie większych ilości jajek, wymaga jajowaru gastronomicznego.

Jajowar – czy warto go kupić?

Jajowar to urządzenie, które powinno znaleźć się w kuchni każdego, kto lubi jajka. Pozwoli zaoszczędzić czas oraz znacznie uprzyjemnić proces przygotowywania posiłku.
  1. Niektóre jajowary posiadają funkcję przekłuwania jajek przed gotowaniem, co niweluje ryzyko ich pękania.
  2. Przyznaj się – ile razy zdarzyło ci się, że zapomniałeś o gotującym się w garnku jajku? Minutnik zawarty w jajowarze pozwoli ci na ugotowanie jajka dokładnie tak, jak lubisz. Z jajowarem, nie musisz martwić się, że jajko na miękko będzie zbyt lejące, a na twardo – przegotowane. Nawet, jeśli zapomnisz wyciągnąć jajek o określonym czasie, urządzenie po prostu się wyłączy.
  3. To bezpieczniejsza forma gotowania jajek – zwłaszcza, gdy masz dzieci. Jajowary posiadają zamykane pokrywki, które uniemożliwiają poparzenie się. Jak wiadomo – w przypadku gotowania w garnku, jest to dość łatwe do osiągnięcia.
  4. Gotując jajka w jajowarze, zmniejszasz szansę na potłuczenie skorupki, co może zdarzyć się podczas wrzucania jajek do garnka z wrzątkiem.
  5. Jajka gotowane w jajowarze znacznie łatwiej obiera się ze skorupek.

Jak używać jajowaru?

Zdecydowana większość urządzeń podlega jednemu schematowi działania. Jajka umieszcza się w specjalnej podstawce, którą następnie należy włożyć do urządzenia. Następnie do jajowaru należy wlać odpowiednią ilość wody i zamknąć urządzenie. Minutnik należy ustawić na czas niezbędny do ugotowania jaja na miękko lub na twardo. Po określonym czasie jajowar da ci znać, że jajka są gotowe i po prostu zakończy swoją pracę. A ty będziesz mógł cieszyć się jajkami w ulubionej postaci.

Ile kosztuje jajowar?

Najtańszy jajowar kupisz już za około 30 złotych. Wysokopółkowe urządzenia do użytku domowego kosztują maksymalnie 300 złotych. Jak widać – przedział cenowy jest dość spory, dlatego każdy miłośnik jaj powinien znaleźć jajowar stosowny do możliwości portfela.
Jajowar to sprzęt, który powinien znaleźć się w kuchni każdego miłośnika jajek. Będzie niezwykle przydatny także jeśli masz dużą rodzinę. Proste, a zarazem sprytne urządzenie pozwala na przygotowanie jaj w sposób, jaki najbardziej lubisz. Zdecydujesz się na kupno takiego gadżetu kuchennego?
Autorka: Joanna Stanuch