Data publikacji:

Jaki kabel antenowy na zewnątrz wybrać?

Spędzanie wolnego czasu przed telewizorem jest popularną rozrywką w wielu polskich domach. Oglądanie filmów, transmisji sportowych i innych programów telewizyjnych daje radość zwłaszcza wtedy, kiedy mamy zapewnioną wysoką jakość obrazu i dźwięku. Do tego oczywiście potrzebny jest dobry telewizor i dobra antena, ale często zapominamy o odpowiednim kablu. Jaki kabel antenowy na zewnątrz wybrać?
jaki kabel antenowy na zewnatrz

Odbiór programów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości obrazu i doskonałej jakości dźwięku wymaga dobrego telewizora i anteny. Jest to warunek konieczny, ale niewystarczający, jeśli zapomnimy o niepozornym elemencie, który je ze sobą łączy, czyli o kablu antenowym. Dla wielu ludzi kabel to tylko mało skomplikowany technicznie, ale niezbędny element i nie podejrzewają nawet, że może być odpowiedzialny za zakłócenia dźwięku albo poszatkowanie obrazu. Często nie zwracamy uwagi na jakość kabli, sądząc, że wszystkie kable są do siebie podobne.

Jak jest zbudowany kabel antenowy?

Żeby zrozumieć znaczenie kabla antenowego, trzeba zacząć od jego budowy. Kabel antenowy jest kablem koncentrycznym, który składa się z kilku warstw ułożonych koncentrycznie wokół centralnie położonego rdzenia. Są to, idąc od środka:
  • rdzeń,
  • izolacja wewnętrzna,
  • ekran,
  • oplot,
  • płaszcz zewnętrzny.

Rdzeń

Rdzeń jest to ta część kabla koncentrycznego, która odpowiada za transmisję sygnału z anteny do odbiornika. Jest to pojedynczy drut albo żyła spleciona z cienkich drucików miedzianych (wersja droższa) lub stalowych pokrytych miedzią o średnicy około 1 mm. Jak się można domyślać, im grubszy rdzeń i im lepszy materiał, z którego jest wykonany, tym lepsza jakość sygnału.

Izolacja wewnętrzna

Warstwa izolacji wewnętrznej ma za zadanie oddzielić metalowy rdzeń kabla od metalowego ekranu i oplotu. Wykonana jest z materiału dielektrycznego, czyli z izolatora elektrycznego, którym najczęściej jest jednolity lub spieniony (fizycznie lub chemicznie) polietylen albo poliizobutylen (PIB). Kabel koncentryczny działa jak kondensator, a dielektryk umieszczony pomiędzy rdzeniem i ekranem wpływa na wzrost jego pojemności.

Ekran

Ekran wykonany z folii poliestrowej powleczonej miedzią lub aluminium chroni kabel przed zakłóceniami spowodowanymi polem elektromagnetycznym generowanym przez inne urządzenia elektryczne, w tym także przez inne kable znajdujące się w pobliżu.

Oplot

Oplot wykonany z siatki miedzianej lub aluminiowej dodatkowo wzmacnia działanie ekranu, ale przede wszystkim zapewnia mu elastyczność i możliwość bezpiecznego wyginania z zachowaniem dozwolonego kąta i promienia łuku.

Płaszcz zewnętrzny

Kable antenowe mogą mieć powłokę zewnętrzną wykonaną z elastycznego polichlorku winylu (PVC), bardziej sztywnego, ale odpornego na czynniki atmosferyczne polietylenu (PE), niezawierającego halogenu i spalającego się bez dymu LSFH lub wytrzymującego bardzo wysokie temperatury (do 200 C) teflonu PTFE. Płaszcz zewnętrzny decyduje o wytrzymałości kabla i jego zastosowaniu.

Jaki kabel antenowy na zewnątrz?

Przy wyborze kabla antenowego do zastosowań zewnętrznych bardzo ważna jest jakość jego płaszcza zewnętrznego. Ryzyko uszkodzeń mechanicznych, wahania temperatury, działanie promieniowania UV słońca, opady atmosferyczne (deszcz, śnieg, grad), wilgotność powietrza, nacisk wiatru, jaki kabel antenowy na zewnątrz musi wytrzymać, sprawiają, że nie każdy materiał osłonowy nadaje się do produkcji ich zewnętrznych powłok. Kable antenowe do stosowania zewnętrznego mają płaszcz zewnętrzny z mniej elastycznego, ale za to odpornego na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne polietylenu. Niektóre kable, zwłaszcza kable przystosowane do prowadzenia w ziemi, mają dodatkowe żelowe zabezpieczenia przed wnikaniem wilgoci do wnętrza. Żeby klient mógł łatwiej rozpoznać, jaki kabel kupić do wnętrza domu, a jaki kabel antenowy na zewnątrz, stosuje się rozróżnienie kolorystyczne. Kable antenowe wewnętrzne mają powłokę białą, a kable zewnętrzne mają powłokę czarną.

Na co zwrócić uwagę, kupując kabel antenowy zewnętrzny?

Przed podjęciem decyzji, jaki kabel antenowy zewnętrzny kupić, trzeba zwrócić uwagę na kilka jego cech i parametrów.

Długość kabla

Kabel nie powinien być ani zbyt długi, ani zbyt krótki. Im dłuższy kabel, tym większe osłabienie sygnału antenowego. Nadmiar kabla trzeba gdzieś zwinąć i ukryć, a to grozi jego uszkodzeniem. Zbyt krótki kabel oznacza ryzyko uszkodzenia złącza poddanego naprężeniu. Kable można przedłużać, ale każde złącze to dodatkowe osłabienie jakości sygnału.

Jakość płaszcza zewnętrznego

Do zastosowań zewnętrznych koniecznie trzeba wybrać kabel z osłoną z polietylenu, nie patrząc na wyższe koszty kabla. Biały, elastyczny polichlorek winylu pod wpływem czynników atmosferycznych zacznie się bardzo szybko kruszyć. Dodatkowym zabezpieczeniem może być powłoka żelowa płaszcza zewnętrznego.

Tłumienność falowa

Ten parametr, wyrażany w decybelach (dB), mierzy utratę sygnału o określonej częstotliwości przez kabel i oznacza różnicę pomiędzy mocą sygnału na wejściu i na wyjściu kabla o określonej długości, np. 100 m lub 100 ft. Im niższa wartość, tym lepszy kabel i tym lepsza jakość obrazu i dźwięku w telewizorze. Musimy na to zwrócić szczególną uwagę, gdy odbiornik znajduje się daleko od anteny. Tłumienność falowa zależy od grubości i jakości rdzenia kabla koncentrycznego. Najlepiej wybrać kabel z rdzeniem miedzianym o grubości co najmniej 1 mm, którego tłumienność będzie minimalna.

Impedancja falowa

Impedancja falowa wyrażona w ohmach (Ω) oznacza opór, jaki stawia drganiom kabel, podczas gdy przechodzi przez niego fala elektromagnetyczna. W trakcie badań zauważono, że najmniejsza utrata sygnału (tłumienność) występuje w kablach, których impedancja falowa wynosi 50-75 Ω. Do anten telewizyjnych stosuje się kable o impedancji 75 Ω, natomiast kable o impedancji 50 Ω stosowane są do anten samochodowych i CB radia.

Skuteczność ekranowania

Skuteczność ekranowania fal elektromagnetycznych pochodzących z zewnątrz zależy od warstwy ekranu i oplotu. Parametr ten jest szczególnie istotny przy antenach zbiorczych i w sąsiedztwie innych kabli, których pole elektromagnetyczne może zakłócać sygnał antenowy. Decydujące znaczenie ma materiał, z którego wykonano ekran oraz gęstość i grubość oplotu. W kablach wysokiej jakości można znaleźć ekrany składające się z dwóch lub trzech warstw rozdzielonych oplotem. Klasy skuteczności ekranowania oznacza się podobnie jak klasy energooszczędności urządzeń AGD. Najwyższa klasa to A++, potem A+, A, a na końcu B.
Autor: Lech Wójcik