Data publikacji:

Jaki kabel do gniazdek?

Projektując instalację elektryczną w domu, ustalamy liczbę gniazdek, a także przebieg łączących je przewodów. Podobnie postępujemy także w trakcie remontu lub przebudowy. Oczywiście bierzemy pod uwagę nasze potrzeby oraz układ pomieszczeń, a także potencjalne obciążenie sieci. Pojawia się zatem pytanie, jaki kabel do gniazdek najlepiej wybrać i na co zwracać uwagę podczas jego zakupów.
jaki kabel do gniazdek

Dobieramy kable do instalacji elektrycznej – podstawy

Najważniejszym wyzwaniem podczas układania instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu jest jej odpowiednie zaplanowanie. Zazwyczaj zadanie to spoczywa na barkach specjalisty, który określi ogólną długość wszystkich potrzebnych przewodów, jak i dodatkowe akcesoria służące do ich montażu i łączenia.
Nawet jeżeli samodzielnie montujemy nową linię elektryczną dla gniazdka lub światła z włącznikiem, podstawą jest zakup odpowiedniej liczby metrów przewodu. Oczywiście niezbędne będą też narzędzia do wykonania otworów w ścianie oraz ich ponownego zasłonięcia.
Poza obiektami magazynowymi, gospodarczymi lub przemysłowymi stanowczo odradza się kładzenie niezabezpieczonych kabli elektrycznych w domu. Jeżeli chcemy mieć do nich dostęp, zawsze zamiast instalacji podtynkowej możemy wykonać w ścianie specjalne kanały instalacyjne z łatwymi do zdjęcia osłonami.
W sklepach znajdziemy bardzo bogaty wybór różnego typu kabli elektrycznych. Dla ułatwienia w ich identyfikacji, każdy z nich opisany jest za pomocą skrótów literowych, informujących o materiale oraz sposobie ich wykonania. Do instalacji podtynkowych w domach zaleca się zazwyczaj tylko kilka rodzajów przewodów. Poniżej przedstawiamy ich najważniejsze parametry.

Jaki przekrój kabla do gniazdek?

Przekrój kabla to jedna z jego najważniejszych cech, która tradycyjnie jest podawana w milimetrach kwadratowych, opisujących pole znajdującej się w jego wnętrzu żyły lub żył, które transportują energię elektryczną. Zaznaczmy, że przekrój nie jest tożsamy z grubością samego kabla, bowiem wpływ na nią ma w dużej mierze rodzaj zastosowanej izolacji.
Dla zasady, im większy jest przekrój, tym większą moc mogą dostarczać kable elektryczne. Kable o zbyt małym przekroju mogą ulec uszkodzeniu, jeżeli do połączonego z nim gniazdka podłączamy bardzo energochłonne urządzenie. Standardowo przyjęło się więc, by w instalacji domowej używać kabli elektrycznych o przekroju 2,5 mm2.
Istnieją jednak pewne wyjątki – jeżeli przewód jest krótki (do około 20 m) i poprowadzony bezpośrednio przez ścianę i sufit z izolacją cieplną albo trafia do wnętrza mebli, stosuje się przewody o przekroju 1,5 mm2. Używa się ich również przy podłączaniu wszelkiego rodzaju oświetlenia. Zazwyczaj decyzję o zastosowaniu cieńszego kabla powinien podjąć doświadczony elektryk.

Jaki kabel do gniazdek?

Do instalacji podtynkowych oraz w kanałach instalacyjnych eksperci zalecają stosowanie trójżyłowych sztywnych przewodów z oznaczeniem YDYp lub YDY oraz płaskim lub okrągłym profilu, a także przekroju 2,5 mm2. Kable z trzema żyłami przeznaczone są dla gniazdek z uziemieniem (charakterystyczny metalowy bolec tuż przy dwóch otworach na wtyczkę). Do wspomnianych już ścian z izolacją, możemy użyć identycznych kabli z przekrojem 1,5 mm2. W przypadku przewodów instalowanych w meblach sięgamy po giętkie modele OMY z trzema żyłami.
Zdjęcie: Envato Elements