Data publikacji:

Jaki kabel do indukcji wybrać?

Zastanawiasz się, jaki kabel do indukcji wybrać? Przeczytaj nasz artykuł, w którym odpowiadamy, jaki kabel do indukcji 230 V i jaki kabel do indukcji 400 V wybrać. Na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Kabel do płyty indukcyjnej – bardzo ważna kwestia

To, jaki kabel do płyty indukcyjnej zamontujesz (zamontuje ci uprawniony elektryk), to kwestia szalenie ważna. Dlaczego? Bo chodzi tu o bezpieczeństwo. Płyta indukcyjna, na której przygotowuje się posiłki w domu, to urządzenie, które ma specyficzne wymagania pod kątem zasilania. Aby skutecznie odrywało swoją rolę, potrzebuje właściwego przewodu, które połączy je z siecią elektryczną. 

Kabel do indukcji – jaki powinien mieć przekrój?

Ta informacja będzie zawarta w instrukcji obsługi płyty indukcyjnej. Przeczytaj ją więc, a nie wyrzucaj :) Tam producent opisuje, jaki kabel pod indukcję dobrze współpracuje z zakupioną przez ciebie płytą. 
Są jednak zależności, o których dobrze, byś widział, kupując kabel do podłączenia płyty indukcyjnej. Oto one:
  1. Kable do płyt jednofazowych powinny mieć przynajmniej 3 żyły o łącznej powierzchni poprzecznej na poziomie wynoszącym minimum 2,5 mm2. Taki kabel transportuje maksymalny prąd o natężeniu 16 A, co daje około 3,5 kW.
  2. Jeśli instalujesz w domu trójfazową płytę indukcyjną, to musisz wiedzieć, że moc pobierana przez układ rośnie około dwukrotnie, a zatem przynajmniej do 7 kW. Kup więc przewód charakteryzujący się przekrojem o wartości 4 mm2. To będzie wystarczająca moc na gotowanie potraw nawet na wszystkich dostępnych na kuchence cewkach. 

Jaki kabel do indukcji 230 V? 

Jeśli nie chcesz ryzykować, skorzystaj z wiedzy i pomocy uprawnionego elektryka. Unikniesz kosztowych błędów, w tym utraty gwarancji na płytę indukcyjną. Płytę indukcyjną jednofazową (czyli taką na kabel do indukcji 230 V) najczęściej podłącza się przy użyciu przewodu o minimalnym przekroju 3 × 4 mm2.

Jaki kabel do indukcji 400 V?

Na jaki kabel podłączyć płytę indukcyjną trójfazową? Optymalny przekrój przewodu wynosi minimum 5 × 2,5 mm2. Sprawdź dokładnie informacje zawarte w instrukcji obsługi, dołączonej przez producenta do kuchenki indukcyjnej, albo poproś o pomoc uprawnionego elektryka. 
Czy kabel do płyty indukcyjnej jednofazowej może być taki sam jak do trójfazowej? I odwrotnie: czy kabel do płyty indukcyjnej trójfazowej może być taki sam jak do jednofazowej?
Płyta jednofazowa to łatwiejszy montaż, szczególnie gdy instalacja elektryczna w twoim domu nie pozwala na podłączenie specjalnego gniazdka siłowego. 
Do płyty trójfazowej można podłączyć tylko zasilanie 400 V. Trzeba tu wykorzystać aż pięć kabli: również niebieski przewód neutralny i uziemienie. Przy braku wiedzy i doświadczenia jej podłączenie okaże się bardzo ryzykowne. Nieumiejętne podłączanie płyty indukcyjnej może zakończyć się uszkodzeniem sprzętu oraz sieci elektrycznej. Skorzystaj z pomocy uprawnionego elektryka. 
Kuchnia indukcyjna jednofazowa nie potrzebuje tyle mocy co trójfazowa, dlatego nie ma sensu przepłacać i podłączać ją kablem, który przystosowany jest do indukcji 400 V.

Jeśli podłączasz kabel do płyty indukcyjnej, pamiętaj o…

Montaż sprzętu nie powinien odbywać się przy użyciu żadnych łączników ani rozdzielaczy. Poza tym przewody nie mogą stykać się z ostrymi i/lub ciepłymi elementami. Zabronione jest też użycie przedłużacza, przejściówki bądź łącznika oraz przekroczenie maksymalnej mocy przyłączeniowej danego obwodu.
Jak zatem poprawnie podłączyć kuchnię indukcyjną? Przeczytaj dokumenty od producenta, wybierz właściwy przewód i zaplanuj montaż. Najlepiej zaś skorzystaj z pomocy uprawnionego elektryka. 
Zdjęcie: marykor_ua / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.