Data modyfikacji:

Jaki kabel do pompy ciepła 9kw?

Pompa ciepła to coraz popularniejszy system ogrzewania domu, a także wody użytkowej. Dzięki takiej instalacji można znacznie zredukować koszty utrzymania domu, zaoszczędzić przestrzeń oraz zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii. Do wyboru jest kilka typów urządzeń o różnych mocach. Wśród nich znajduje się pompa ciepła o mocy 9kw. Choć nie jest to jedyna opcja, takie systemy stosowane są w domach jednorodzinnych bardzo często. W jaki sposób podłączyć instalację i jaki kabel do pompy ciepła 9kW wybrać, aby zastosowane rozwiązania były bezpieczne i skuteczne oraz pozwalały na czerpanie pełni korzyści z nowoczesnych i opłacalnych systemów ogrzewania domu?
Jaki kabel do pompy ciepła 9kW

Jak dobrać moc pompy ciepła do danego budynku?

Aby móc odpowiedzieć na pytanie, jaki kabel do pompy ciepła 9kW oraz inne niezbędne akcesoria wybrać, należy ustalić, jaką moc powinno mieć dane urządzenie. W tym celu należy określić podstawową kwestię. Pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła i działać samodzielnie, co określane jest jako tryb monowalentny lub być systemem wspomagającym dla drugiego źródła ciepła, takiego jak np. kocioł (tryb biwalentny). Aby dokładnie określić najlepszą i najefektywniejszą moc dla danego budynku, warto skorzystać z profesjonalnego audytu OZC. Jednak można też dopasować urządzenie na podstawie ogólnie przyjętych norm.
Aby w przybliżeniu określić moc pompy ciepła wystarczającej dla danego domu, wystarczy dokonać mnożenia powierzchni budynku przez jego zapotrzebowanie na moc. Przykładowo, jeżeli dom ma powierzchnię 140 metrów kwadratowych, a jego zapotrzebowanie zgodnie z charakterystyką energetyczną wynosi 45 W na metr kwadratowy, minimalna moc pompy dla takiego budynku wynosić będzie 6,3 kW. Jednak bardzo często wybierane są różne modele pomp ciepła o mocy 9 kW.

Jaki kabel do pompy ciepła 9 kW i inne akcesoria należy wybrać?

Aby pompa ciepła, jak i cały system mógł funkcjonować i generować oszczędności, niezbędne jest odpowiednie jego podłączenie w kotłowni. Jednym z najważniejszych elementów jest tu instalacja elektryczna i odpowiedź na pytanie, jaki kabel do pompy ciepła 9 kW wybrać.
W tej kwestii nie ma znaczenia, czy pompa ciepła jest jedno- czy trzyfazowa. Do kotłowni powinien być doprowadzony kabel pięciożyłowy. W domach, których powierzchnia nie przekracza 300 metrów kwadratowych, najlepszą opcją będzie przewód 5x4 mm. Powinien on wystawać ze ściany i mieć od tego miejsca długość około 2 metrów bieżących. Jego wyjście dobrze jest umieścić na wysokości około 1,5 m od podłogi.
Kabel do pompy ciepła 9 kW nie powinien być zakończony żadnym gniazdkiem czy wtyczką. Jednak sam przewód nie zapewni odpowiedniego działania i zabezpieczenia całego systemu. Równie ważny jest wyłącznik różnicowo prądowy do pompy ciepła oraz samo przyłącze elektroenergetyczne do pompy ciepła.

Jaką funkcję pełni wyłącznik różnicowo prądowy w pompie ciepła?

Kabel do pompy ciepła to jednak niejedyny element składający się na instalację elektryczną pod taki system. Bardzo ważne jest również zabezpieczenie instalacji. Kluczowym elementem jest tu wyłącznik różnicowo prądowy do pompy ciepła, dzięki któremu obudowa całego urządzenia będzie całkowicie bezpieczna. Tzw. różnicówki sprawdzają, czy prąd wychodzący z urządzenia jest taki sam, jak ten powracający, a w całym systemie nie dochodzi do ubytku prądu.
Wyłączniki różnicowoprądowe chronią przed porażeniem prądem przy dotyku pośrednim, ale też bezpośrednim. W przypadku dotknięcia części przewodzącej w danym obwodzie upływ prądu może przejść przez ciało człowieka. Przed tym zabezpiecza różnicówka, która dodatkowo ogranicza skutki ewentualnego uszkodzenia urządzeń elektrycznych, ale też zapobiega wybuchowi pożaru i zwarciom.

Przyłącze elektroenergetyczne do pompy ciepła – co warto wiedzieć?

Poza odpowiednim kablem i wyłącznikiem różnicowoprądowym istotne jest również przyłącze elektroenergetyczne do pompy ciepła. Podczas montażu takiego systemu należy wziąć pod uwagę moc przyłączeniową budynku. Tylko właściwie dobrana pompa ciepła pod względem mocy zapewnia działanie efektywne w danym budynku. Posiadana moc przyłączeniowa budynku może być za słaba, by mogło w danym obiekcie działać dodatkowe urządzenie korzystające z niej. Może się zatem okazać, że konieczne będzie zwiększenie mocy przyłączeniowej budynku. Wówczas taką potrzebę trzeba zgłosić do operatora sieci energetycznej.
Jednak w sytuacji, gdy dany budynek posiada przyłącze trójfazowe, z powodzeniem podłączona może być pompa ciepła 9 kW, jak i 16 kW. Moc, która będzie pobierana z sieci w związku z zasileniem pompy, będzie kilkukrotnie mniejsza niż moc pompy grzewczej. Jeżeli budynek posiada przyłącze jednofazowe, bezpiecznym rozwiązaniem będzie podłączenie pompy ciepła o maksymalnej mocy 10 kW. Nie spowoduje to przeciążenia, a cały system będzie funkcjonował w sposób pewny i bezpieczny.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!