Data publikacji:

Jaki kabel sieciowy wybrać do światłowodu?

Kable RJ45, zwane też sieciowymi lub LAN, to podstawowy element każdej domowej lub biurowej instalacji sieciowej. Pozwalają one na bezpośrednią komunikację komputerów oraz innych urządzeń z routerem, który odpowiada za przesyłanie informacji pomiędzy nimi, a także dostęp do internetu. Wybór wysokiej jakości przewodu zapewni stabilne połączenie i pozwoli uniknąć problemów, zwłaszcza gdy sprzęt pracujący w obrębie sieci znajduje się w dużej odległości od siebie, np. na kilku kondygnacjach. Radzimy, jaki kable sieciowy wybrać, gdy nasza sieć korzysta z superszybkiego światłowodu.
jaki kabel sieciowy do światłowodu
Jaki router do mieszkania w bloku wybrać? Dostęp do internetu za pośrednictwem światłowodu już dawno przestał być luksusem. Dziś w wielu miejscach kraju oferuje go wielu dostawców telekomunikacyjnych. Jego niewątpliwą zaletą jest szybkość oraz niezawodność połączenia w porównaniu ze standardowym połączeniem za pośrednictwem tradycyjnej linii telefonicznej. Aby jednak w pełni cieszyć się zalet tej technologii, wszystkie urządzenia połączone kablem z routerem powinny korzystać z wysokiej jakości kabla sieciowego.
Kable sieciowe RJ45 produkowane są od lat 70. i choć od tamtego czasu nie zmieniły się one specjalnie z zewnątrz, wraz z rozwojem technologii teleinformatycznych ich możliwości uległy znacznemu rozszerzeniu, znalazły także wiele dodatkowych zastosowań. Warto zaznaczyć, że przewodów tych nie należy mylić z cieńszymi kablami telefonicznymi. Oba mają zbliżone do siebie plastikowe końcówki z charakterystycznym plastikowym bolcem, zatrzaskującym wtyczkę w gnieździe.

Rodzaje kabli sieciowych

Ze względu na wewnętrzną budowę, przewody sieciowe dzielimy na trzy podstawowe grupy.
  • Kable sieciowe UTP – jest to najtańszy rodzaj kabla sieciowego, w którym indywidualne przewody nie posiadają ekranowania, a więc ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym, wpływającym na stabilność połączenia. Przewody przeznaczone przede wszystkim do stosowania w pomieszczeniach i do łączenia urządzeń znajdujących się w odległości maksymalnie kilku metrów.
  • Kable sieciowe FTP – droższy rodzaj przewodu, w którego osłonie znajduje się ekranowanie wykonane z folii. Często używane w serwerowniach oraz dużych biurach.
  • Kable sieciowe STP i S-FTP – najwyższej klasy przewody wyposażone w podwójne ekranowanie (poszczególne przewody i osłona). Sprawdzają się w trudnych warunkach, w zakładach przemysłowych, w wojsku, a także w miejscach o wysokim zagęszczeniu urządzeń elektrotechniczny i radiowych, np. w placówkach badawczych i laboratoriach.
  • Kategorie kabli sieciowych

    Kable sieciowe dzielone są też na kategorie opisane w normach europejskich, które podzielone są ze względu na oferowaną przez nie przepustowość. Chodzi tutaj o maksymalną liczbę danych, którą są w stanie przesyłać; jest ona standardowo wyrażana w megabitach (Mb) lub gigabitach (Gb) na sekundę (s). Choć istnieje w sumie dziewięć kategorii przewodów, nas interesuje jedynie pięć z nich, które zaczynają się od numeru 5e, bowiem niższe z nich nie są obecnie używane w budowie sieci komputerowych.
  • Kable kategorii 5e – standardowe kable sieciowe, pracujące w częstotliwości do 100 Hz i oferujące prędkość przesyłu danych na poziomie 1 Gb/s. Dostępne w wersji zwykłej i ekranowanej.
  • Kable kategorii 6 – kable sieciowe pracujące w częstotliwości do 250 Hz i oferujące prędkość przesyłu danych na poziomie 10 Gb/s. Dostępne w wersji zwykłej i ekranowanej.
  • Kable kategorii 6a – kable sieciowe pracujące w częstotliwości do 500 Hz i oferujące prędkość przesyłu danych na poziomie 10 Gb/s. Dostępne w wersji zwykłej i ekranowanej.
  • Kable kategorii 7 – profesjonalne kable pracujące w częstotliwości do 600 Hz i oferujące prędkość przesyłu danych na poziomie 10 Gb/s. Wszystkie model tego typu to kable ekranowane FTP lub STP/S-FTP. Zalecane dla firm i dużych instalacji sieciowych.
  • Kable kategorii 8 – kable pracujące w częstotliwości 1 GHz i oferujące prędkości dochodzące do 40 Gb/s. Są to produkty przeznaczone wyłącznie dla centrów danych. Przewody są w stanie wydajnie przesyłać dane jedynie na niewielkie odległości (do kilkudziesięciu centymetrów), przez co stosowane są tylko w serwerowniach.
  • Jakie kabel do światłowodu?

    Eksperci radzą, by do światłowodu wybierać minimalnie kable klasy 6. Optymalne będą jednak przewody 6a i 7, których cena nie jest specjalnie wyższa, w zamian oferują jednak znacznie lepszą wydajność, mogącą przydać się w przyszłości.
    Pamiętajmy też, że sam wybór kategorii kabla to nie wszystko. Musimy też wziąć pod uwagę jego długość, zwłaszcza jeżeli router znajduje się w innym pomieszczeniu. Warto zadbać o to, by zostawić sobie kilkudziesięciocentymetrowy zapas podczas mierzenia przewodu. Nie powinien być on bowiem nigdy specjalnie napięty, bo przez przypadek łatwo będzie można go wypiąć lub uszkodzić, przestawiając komputer lub router.
    Najlepiej, by jego większa część była ukryta, np. w listwie przypodłogowej. Niektórzy już na etapie budowy domu lub remontu mieszkania projektują specjalne kanały dla okablowania komputerowego.
    To, czy warto postawić na kabel ekranowany, zależy już w dużej mierze od naszych osobistych preferencji. Dla pewności możemy wybrać bardziej zabezpieczony przewód, zwłaszcza jeżeli kupujemy tylko kilkadziesiąt centymetrów. Musimy jednak pamiętać, że będzie on sztywniejszy i grubszy od standardowego modelu UTP, przez co trudniej będzie go zginać.
    Zdjęcie: Envato Elements