Data publikacji:

Jakie kolory ścian w kuchni?

Jaki kolor ścian w kuchni do brązowych mebli? A co z białymi? Jaki kolor ścian w kuchni wybrać, aby cieszyć się modnymi odcieniami i jednocześnie nie trudzić się z zabrudzeniami? Jeśli łamiesz sobie głowę nad doborem kolorów w stylizacji pomieszczenia, zapoznaj się z naszym artykułem.
kolory scian w kuchni

Kolory ścian w kuchni w dużym stopniu wpływają na postrzeganie pomieszczenia. Przy wyborze odpowiednich barw musimy jednak kierować się także tym, jak mamy zamiar urządzić wnętrze. W zdecydowanej większości domów i mieszkań, ściany kuchni będą bowiem, w dużej części zasłonięte meblami oraz sprzętem AGD. Wszystkie elementy pomieszczenia powinny więc harmonijnie ze sobą współgrać. Gryzące się kolory sprawią bowiem, że przygotowanie posiłków i przebywanie w kuchni stanie się podświadomie nieprzyjemnym doświadczeniem.

Kolory w kuchni nie powinny przytłaczać jej użytkownika ani sprawiać, że pomieszczenie zaczyna wydawać się klaustrofobiczne. Odpowiednio dobierając temperaturę barw oraz jasność ścian i szafek, jesteśmy w stanie optycznie powiększyć małe kuchnie i ukryć niektóre konstrukcyjne mankamenty wnętrza, takie jak niskie sufity. Nie bójmy się też eksperymentów i w razie potrzeb malować poszczególne ściany na różne kolory.

Dla zasady, dla małych kuchni zaleca się jasne i pastelowe kolory, które mogą kontrastować z szafkami. Bardzo ciemne barwy stosujemy głównie w większych pomieszczeniach, świetnie sprawdzą się np. w eleganckich wnętrzach lub takich, które wykonane zostały w stylu industrialnym.

Modne kolory i ich połączenia w kuchni


Biel

Białe ściany w kuchni to bardzo bezpieczne i uniwersalne rozwiązanie. Barwa ta pasuje do praktycznie wszystkich typów aranżacji, począwszy od skandynawskiej, a skończywszy na industrialnej. Biel dominuje także w przypadku mebli, obecnie największą popularnością cieszą się bowiem pokryte nią szafki kuchenne z minimalistycznymi frontami. Biel i czerwień Biel dobrze komponuje się z czerwienią. Najlepszym i niezwykle eleganckim połączeniem będą ciemnoczerwone ściany lub płytki oraz białe fronty szafek kuchennych z ciemną lub jasną podłogą. Dobrze sprawdzą się tu też jednak inne podstawowe i mocne kolory, takie jak niebieski, żółty oraz zielony. Biel i czerń Z bielą doskonale komponuje się również głęboka czerń. W tym wypadku dobrze wypadną zwłaszcza czarne blaty na białych szafkach. Możemy też odwrócić schematy i zdecydować się na czarne ściany w połączeniu z jasnymi podłogami oraz białymi meblami. Nie należy jednak przesadzać i ograniczyć się do pomalowania w ten sposób tylko części pomieszczenia, by uniknąć przytłaczającego wrażenia, zwłaszcza na małych przestrzeniach.

Odcienie szarości

Szare ściany w kuchni to doskonałe rozwiązanie dla wnętrz o nowoczesnym wystroju, jasne odcienie sprawiają, że pomieszczenie optycznie będzie większe. Szarości doskonale pasują też do każdego rodzaju popularnych białych mebli oraz płytek, także tych w klasycznym i rustykalnym lub skandynawskim stylu. Szarość można oczywiście przełamać kolorowymi lub czarnymi akcentami na jasnych szafkach albo kaflach czy odpowiednimi akcesoriami i ozdobami.

Odcienie niebieskiego

Podobnie jak szarości, jasne i pastelowe odcienie niebieskiego to również bezpieczny wybór koloru w kuchni. Świetnie współgrają zwłaszcza z innymi zimnymi kolorami. Oczywiście sprawdzą się też w połączeniu z białymi szafkami.

Granat i pomarańcz

Jeżeli zdecydowaliśmy się na szafki kuchenne w ciemnych grantach, modnym wyborem jest połączenie ich z pomarańczowymi ścianami przy blatach. Rozwiązanie to będzie dobrze kontrastowało z frontami i doda zimnemu wnętrzu tak potrzebnego ciepła.

Odcienie zieleni

Zielenie świetnie komponując się z brązami i beżami, w tym wyjątkowo dobrze z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno i kamień. Jasne lub pastelowe zielone ściany (np. miętowe) pasować będą do brązowych i drewnianych szafek kuchennych. Zieleń sprawdzi się też w połączeniu z bielą.

Beże i brązy

Neutralne beże i jasne brązy świetnie pasują np. do kuchni rustykalnych i będą komponować się z drewnianymi szafkami oraz naturalnymi materiałami. Interesującym akcentem w takim wnętrzu mogą być np. granitowe blaty.

Brąz i pomarańcz

Brąz dobrze współgra także z pomarańczami. Ciemnobrązowe szafki kuchenne dobrze wyglądają w połączeniu z jasnymi pomarańczowymi ścianami lub płytkami.

Żółć

Pastelowe i jasne żółcie na ścianach nie tylko wprowadzą do kuchni odrobinę słońca, ale także poprawią nastrój. Żółty wypadnie dobrze w połączeniu z białymi lub beżowymi szafkami oraz jasnymi blatami i podłogami. Warto jednak czasami przełamać dominujący żółty kolor zielonymi bądź niebieskimi akcentami. Alternatywnie możemy postawić też na kontrastujące połączenie mocnej żółci i szarości lub czerni.

Czerń

Czarne ściany to dość odważne rozwiązania, ale cieszy się sporym powodzeniem, zwłaszcza jeżeli do jego wykonania używa się specjalnych farb tablicowych. Do czarnych ścian pasują jasne szafki wykonane z naturalnego drewna lub kolorowych płyt. Tak jak biel, czerń jest uniwersalną barwą, która będzie komponować się z większością kolorów. Musimy zadbać głównie o to, by nie przytłaczała ona całego wnętrza.
Autor: Michał Kułakowski