Data publikacji:

Jaki materac dla 2-latka jest odpowiedni?

Małe dzieci do ukończenia trzeciego roku życia powinny spać 11-14 godzin na dobę, a w późniejszym okresie niewiele mniej. Oznacza to, że w wielu przypadkach większą część doby spędzają w łóżku. Dlatego właśnie warto zadbać o maksymalny komfort i zdrowe podparcie dla rozwijającego się kręgosłupa, by dziecko nie cierpiało później na różnego rodzaju wady postawy. Wybór odpowiedniego materaca jest bardzo ważny, w związku z tym warto zgłębić ten temat. Jaki materac dla 2-latka będzie najlepszy?

materac dla 2-latka

Materac dla 2-latka

Wszyscy wiemy, jak męcząca jest noc spędzona na niewygodnym łóżku. Po przebudzeniu czujemy się źle i potrzebujemy czasu na rozruszanie. W przypadku najmłodszych jest to sprawa wyjątkowo wielkiej wagi. Źle dobrany materac używany codziennie, a nawet kilka razy dziennie, może skutkować nie tylko złym samopoczuciem, ale także doprowadzić w późniejszym czasie do poważnych wad postawy.

W wieku 2 lat bardzo często następuje zmiana łóżeczka niemowlęcego na nieco większe łóżko i właśnie wtedy stajemy przed dylematem: jaki materac dla 2-latka wybrać, by spało mu się dobrze i wygodnie? Do wyboru mamy wiele produktów, a zdając sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie dla zdrowia i rozwoju dziecka będzie miała nasza decyzja, zawsze, gdy to możliwe, warto postawić na te najlepszej jakości. Odpowiednio dobrany materac wraz z wygodną pościelą zapewnią dziecku zdrowy sen. 

Jaki materac dla 2-latka? Najważniejsze cechy

Materace dla dzieci powinny różnić się od tych dla dorosłych, nawet jeśli wydaje nam się, że w łóżku rodziców dziecku jest bardzo wygodnie. Przyczyną jest inna masa i budowa ciała. Jedną z najważniejszych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, jest idealna twardość, materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Warto w tym przypadku kierować się zaleceniami producentów, którzy podają zalecany wiek dla konkretnych modeli. Zbyt twardy materac będzie nienaturalnie rozprostowywał kręgosłup dziecka, natomiast zbyt miękki sprawi, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa będzie się zapadał. 
Nie mniej ważny jest materiał, z którego wykonano materac, najczęściej polecane są materace piankowe, lateksowe lub piankowo-lateksowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a ostateczny wybór zależy od tego, co jest dla nas ważne oraz od zasobności portfela. Zarówno materace sprężynowe, jak i wypełnione naturalną łuską gryki obecnie nie są polecane ze względu na większe ryzyko rozwoju w ich wnętrzu mikroorganizmów oraz roztoczy. Szczególnie duże ma to znaczenie w przypadku alergików, jednak nawet jeśli do tej pory nie pojawiły się takie problemy, nie warto ryzykować.

Materac to przedmiot osobisty, nie powinno się zatem przekazywać go kolejnemu dziecku ani kupować używanego. Choć niska cena może być kusząca, nie warto w ten sposób oszczędzać. Dlaczego to takie ważne? Chodzi zarówno o względy higieniczne, jak i o zużywanie materaca, który po pewnym czasie nie daje już odpowiedniego podparcia, zwłaszcza jeśli ma na nim spać osoba o innej budowie ciała i wadze.

Jaki rozmiar powinien mieć materac dla 2-latka?

Zastanawiając się, jaki materac dla 2-latka będzie najlepszy pod względem rozmiaru, trzeba pamiętać o najważniejszej zasadzie – powinien on być zawsze minimum 20 cm dłuższy od długości ciała dziecka. Oczywiście zakładając, że chcemy, by łóżko służyło przynajmniej kilka lat, musimy przewidzieć, jaki wzrost mniej więcej osiągnie dziecko w tym czasie. Nie ma natomiast przeciwwskazań, by wstawić dużo większe łóżko, jeśli tylko w pokoju jest wystarczająca ilość miejsca. Zakładając, że zostanie zachowane podane minimum, właściwie głównie od rodziców zależy, jaką wielkość materaca wybiorą. Większy będzie wygodniejszy i wystarczy na dłużej. Można zdecydować się na popularny rozmiar 70 x 140 cm, ale dużo wygodniejszy będzie rozmiar 80 x 160 cm. 

Jaki materac dla dziecka 2 lata – piankowy czy lateksowy?

Obecnie zarówno materace lateksowe, jak i piankowe mogą być bardzo dobrej jakości. Materac lateksowy doskonale dostosowuje się do ciała, dając mu maksymalne podparcie, jest więc bardzo częstym wyborem rodziców. Jego dodatkowe plusy to hipoalergiczność i minimalizowanie możliwości rozwoju wewnątrz niekorzystnych dla zdrowia mikroorganizmów. Dzięki występujących w nim kanalikom wentylacyjnym, możliwy jest przepływ powietrza. Niestety, zazwyczaj jego cena jest wyższa niż innych materaców.

Dobrym wyborem będzie również materac z pianki termoelastycznej, który jest lekki oraz higieniczny, a także bardzo dobrze podtrzymuje ciało śpiącego dziecka w odpowiedniej pozycji. W tym przypadku jednak wyjątkowo dużo uwagi trzeba poświęcić na sprawdzenie jakości oferowanego produktu. Istotne są atesty, a także wybór producenta, który jest godny zaufania. Niskiej jakości pianka z pewnością nie będzie korzystna dla dziecka, zarówno pod względem oferowanego podparcia kręgosłupa, jak i ryzyka uwalniania się chemikaliów użytych przy produkcji.

Ciekawym rozwiązaniem są również materace piankowo-lateksowe, które łączą cechy obu rodzajów. Zazwyczaj strony różnią się twardością, dzięki czemu można dopasować je do wieku, ponieważ taki materac „rośnie” wraz z dzieckiem. Charakteryzują się dobrą wentylacją i hipoalergicznością, zapewniają też odpowiednie wsparcie dla rozwijającego się kręgosłupa.

Jak dbać o materac?

Nawet najlepszy materac nie sprawdzi się tak jak tego oczekujemy, jeśli o niego nie zadbamy. Kładąc na nim małe dziecko, musimy zadbać o użycie pokrowca wodoodpornego, który zabezpieczy go w czasie snu przed zamoczeniem. Taki pokrowiec trzeba jednak regularnie zdejmować i wietrzyć materac, by zachował wszystkie swoje właściwości. Dobrze jest również raz na jakiś czas całość odkurzyć. 
Autorka: Nina Nadybska