Data publikacji:

Jaki nawilżacz powietrza do roślin wybrać? 

Hodowla roślin w domu cieszy się niesłabnącą popularnością i jest odpowiedzią na naszą naturalną potrzebę obcowania z naturą. Oprócz typowo dekoracyjnej roli, doniczkowe rośliny nieustannie oczyszczają też powietrze, czasem wykorzystujemy je też w kuchni, gdy decydujemy się na uprawę przypraw. Jeżeli chcemy, aby nasi zieloni podopieczni cieszyli się dobrą kondycją i rozwijali się bez większych przeszkód, dbamy nie tylko o ich regularne podlewania, nawożenie czy przycinanie. Bardzo duże znacznie mają też warunki, w jakich przebywają. Sporym problemem dla wielu z nich jest zbyt niska wilgotność powietrza, która nasila się zwłaszcza zimą, w okresie grzewczym, kiedy rzadziej wietrzymy pomieszczenia. W artykule podpowiadamy zatem, jaki nawilżacz dla roślin wybrać. 
Close up of modern air humidifier. Humidification for cultivation of house plants.

Dlaczego warto zainwestować w nawilżacz powietrza do roślin?

Optymalna wilgotność powietrza w temperaturze pokojowej (około 19–20 stopni Celsjusza) wynosi około 55–60 procent. Tego rodzaju warunki odpowiadają najlepiej nie tylko ludziom i zwierzętom, ale również domowym roślinom. Niektóre gatunki egzotyczne mogą mieć jednak nieco wyższe wymagania i najlepiej czują się w wilgotności nawet ponad 70 procent. 
Niestety wiele mieszkań w Polsce jest zbyt suchych, a problem nasila się w okresie jesienno-zimowym, kiedy uruchamiamy grzejniki. Wilgotność może wówczas spadać nawet do poziomu zaledwie 20–30 procent. Dla roślin są to bardzo niesprzyjające warunki i warto podkreślić, że wyzwaniu, jakie stawiają, nie zapobiegnie np. częstsze podlewanie lub zraszanie. W zbyt suchej atmosferze rośliny zaczynają chorować i usychać, tracą intensywny kolor i są znacznie bardziej podatne na ataki różnego typu szkodników. Z tego też powodu wiele gatunków nie jest w stanie przetrwać w domu nawet jednego pełnego sezonu. 
Czytaj również: Suche powietrze w domu
Oczywiście zawsze możemy sięgnąć po kilka prostych sposobów na zwiększenie wilgotności powietrza w domu. Pierwszym z nich jest codzienne wietrzenie, jednak w chłodne i mroźne dni mija się ono z celem i może dodatkowo zaszkodzić co wrażliwszym roślinom. Nieraz używamy też typowo babcinych metod, kładąc mokry ręcznik na grzejnik albo ustawiając naczynia z wodą. Ich skuteczność jest jednak dość krótka. 
Jedynym skutecznym sposobem na utrzymanie wilgotności jest skorzystanie z dedykowanego temu celowi urządzenia. Będzie ono skuteczniejsze od tradycyjnych metod i zapewni roślinom stabilne warunki do wzrostu. Nie możemy też zapominać o tym, że pomoże również innym domownikom. Zbyt suche powietrze prowadzi bowiem do wzmocnienia objawów alergicznych, przyczynia się do obniżenia nastroju, powstawania lub zaostrzenia schorzeń układu oddechowego, bólu głowy i zakłócenia poprawnego działania układu odpornościowego.

Jak działają nawilżacze powietrza i jakie są ich typy? 

Dla naszych roślin najlepszym wyborem będzie zakupu urządzenia uniwersalnego, przeznaczonego do ogólnego użytku w domu. Choć możemy spotkać się modelami stworzonymi z myślą o zielonych hodowlach, warto podkreślić, że choć działają one na podobnej zasadzie, skierowane są raczej dla właścicieli szklarni lub oranżerii. 
Domowe nawilżacze powietrza dzielimy na trzy typy, a każda z nich odznacza się inną konstrukcją i metodą działania. Wszystkie urządzenia działają jednak na podobnej zasadzie i rozprowadzają w pomieszczeniu delikatną wodną mgiełkę, która stopniowo przyczynia się do wzrostu wilgotności. Woda pochodzi bezpośrednio z wbudowanego w nie zbiornika. Do funkcjonowania nawilżacze potrzebują stałego dostępu do zasilania elektrycznego.

Nawilżacz powietrza dla roślin – charakterystyka poszczególnych typów urządzeń

Nawilżacz powietrza dla roślin ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny ma najprostszą konstrukcję. Sprzęt zasysa powietrza do własnego wnętrza z pomocą wbudowanych wentylatorów, a tam jest ono przepuszczane przez zanurzoną w wodzie specjalną matę lub dysk ewaporacyjny. Następnie łączy się ono z drobnymi kropelkami wody i jest wydmuchiwane na zewnątrz pod postacią chłodnej mgiełki. 

Nawilżacz powietrza dla roślin ultradźwiękowy

Nawilżacze tego typu do rozpylania wody używają kompletnie niesłyszalnych dla ludzkiego ucha fal ultradźwiękowych. Pod wpływem ich strumienia zebrana w zbiorniku woda rozbijana jest na mikroskopijne krople i wypychana na zewnątrz z dużą siłą i szybkością. Wadą urządzeń jest to, że możemy używać w nich jedynie destylowanej wody, pozbawionej związków mineralnych i chemicznych. Jeżeli wlejemy do wnętrza wodę z kranu, na liściach roślin oraz meblach z czasem pojawi się biały kamienny osad, którego wdychanie jest dość niebezpieczne dla zdrowia. 

Nawilżacz powietrza dla roślin parowy

Nawilżacz parowy działa na zasadzie podobnej do czajnika elektrycznego. Za pomocą wbudowanej grzałki doprowadza on do wrzenia wodę w zbiorniku, generując strumień gorącej pary. Sprzęt wymaga używania przefiltrowanej i odkamienionej wody, pracuje on również stosunkowo głośno, zużywając przy tym duże ilości energii elektrycznej. Zaletą urządzenia jest jednak duża szybkość działania i wysoka skuteczność. 

Nawilżacz powietrza dla roślin – na jakie cechy urządzenia zwracamy uwagę?

Pojemność zbiornika i wydajność

Czas pracy nawilżacza jest ograniczony przede wszystkim przez pojemność zbiornika na wodę. Sprzęt z większymi pojemnikami jest w stanie rozpylać mgiełkę wodną przez wiele godzin, sprawdzi się więc idealnie w domach o dużym metrażu, więc właściciel nie musi dolewać do nich zbyt często płynu. W mniejszych mieszkaniach możemy postawić na bardziej kompaktowe modele. Równie ważna jest też wydajność pracy sprzętu, podawana przez producentów w metrach kwadratowych. Informuje ona nas, jak duże pomieszczenie obsłuży nawilżacz. Jest to bardzo przydatny parametr pozwalający szybko dobrać sprzęt do naszych potrzeb.

Higrostat i programator

Dobry nawilżacz powietrza do kwiatów powinien mieć co najmniej kilka programów pracy, które pozwalają regulować jej intensywność. Obowiązkowy powinien być też wbudowany higrostat, który automatycznie włącza sprzęt po tym, jak wilgotność spadnie poniżej uprzednio ustawionego poziomu. Funkcja pozwala zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu. Pomocny jest też timer, na którym ustawiamy konkretny przedział godzinowy, kiedy chcemy używać sprzętu. Doskonale sprawdza się to zwłaszcza w nocy. 

Opcje oczyszczania powietrza i jego jonizacji

Warto postawić również na urządzenia z wbudowanymi filtrami HEPA oczyszczającymi powietrze z kurzu, alergenów oraz innych drobnych zanieczyszczeń, pochodzących np. ze smogu. Dodatkowo funkcja jonizacji pozwala zabijać szkodliwe drobnoustroje. Opcje te nie wpłyną specjalnie na kondycję roślin, ale pomogą nam i domowym zwierzakom. 
Zdjęcie: Envato Elements