Data publikacji:

Jaki nawilżacz powietrza do roślin wybrać? 

Domowa uprawa roślin doniczkowych w ostatnich latach stała się bardzo popularna. Rośliny zielone, oprócz funkcji dekoracyjnej w domu, powodują oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń ,np. smogu. Jednak aby mogły funkcjonować prawidłowo, zwłaszcza w okresie grzewczym, konieczne są odpowiednie do tego warunki. Podstawą jest właściwy poziom nawilżenia powietrza. Jest to możliwe dzięki nawilżaczom powietrza. Nie wiesz, jaki nawilżacz powietrza do roślin będzie odpowiedni? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Na pewno znajdziesz produkt odpowiedni dla siebie!

Przeczytaj również: Oczyszczacz powietrza: czy warto go mieć?

jaki nawilżacz powietrza do roślin

Optymalna wilgotność dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin doniczkowych to około 50-60%. Jednak zwłaszcza w okresie grzewczym te wartości są znacznie niższe i wynoszą w naszych domach i mieszkaniach nawet około 20-30%. To zdecydowanie za mało! W takich warunkach rośliny tracą bardzo dużo wody w procesie transpiracji, czyli czynnego parowania wody z nadziemnych części roślin.

Zbyt niską wilgotność można bardzo łatwo rozpoznać, obserwując swoje rośliny. Liście zaczynają się zwijać i kurczyć, a ich końcówki stają się brązowe i suche. Mogą również pojawić się przędziorki, czyli małe pajęczaki, których pajęczynki stopniowo opanowują roślinę. W związku z tym bardzo ważne jest, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki bytowania, jeśli chcemy, aby cieszyły nasze oko jak najdłużej. 

Jaki nawilżacz powietrza do roślin wybrać?

Istnieje kilka rodzajów nawilżania powietrza. Można wykorzystać stary, babciny sposób, czyli położenie wilgotnego ręcznika na kaloryfer. Jednak oprócz walorów estetycznych, sposób ten jest mało wygodny i nie mamy kontroli nad wilgotnością powietrza.

Innym sposobem jest ceramiczny nawilżacz powietrza. Jest to niewielki pojemnik, który wiesza się na kaloryferze. Główną zaletą jest niski koszt. Jednak jego wydajność jest niewielka. Opróżnienie pojemnika 250 ml zajmuje od kilku do kilkunastu dni, więc bardzo mało cząsteczek wody trafia w ciągu dnia do powietrza. 

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza przekształca wodę w delikatną mgiełkę za pomocą ultradźwięków. Jest to ciche i energooszczędne urządzenie. Jednak mimo że człowiek nie słyszy ultradźwięków, nasi czworonożni przyjaciele niestety są wrażliwi na tego rodzaju fale dźwiękowe i praca urządzenia może być dla nich niezwykle dokuczliwa. Warto wziąć to pod uwagę przy zakupie tego rodzaju nawilżacza powietrza do kwiatów.

Należy także pamiętać, aby do zbiornika z wodą wlewać wyłącznie wodę destylowaną, gdyż woda kranowa posiada wiele minerałów. Minerały pod wpływem ultradźwięków również ulegają rozbiciu i mogą przenikać przez układ oddechowy do naszych płuc i zagrażać zdrowiu. Warto uwzględnić wodę destylowaną w kosztach eksploatacji urządzenia. 

Parowy nawilżacz powietrza działa podobnie jak czajnik elektryczny. Woda, która została wlana do zbiornika, jest zagotowana i powstaje gorąca para, która jest uwalniana do powietrza, i podnosi jego wilgotność. Niestety ten nawilżacz ma kilka wad. Przede wszystkim koszty eksploatacji są bardzo wysokie – potrzeba dużo energii, aby woda cały czas się gotowała. Gdy posiadamy małe dzieci lub zwierzęta domowe, ten rodzaj nawilżania powietrza może okazać się dla nich niebezpieczny, ponieważ istnieje duże ryzyko poparzenia.

Nawilżacz parowy pracuje bardzo głośno, przez co jego stosowanie na dłuższą metę może być męczące. W wyniku wrzenia wody temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się nawilżacz, może ulec znacznemu zwiększeniu, co może okazać się niekomfortowe zarówno dla domowników, jak i dla roślin znajdujących się w domu lub mieszkaniu. W nawilżaczu parowym można zastosować olejki eteryczne służące do aromaterapii.

Innym rozwiązaniem jest nawilżacz ewaporacyjny. Urządzenie to wykorzystuje naturalny proces odparowywania wody. Maszyna najczęściej wyposażona jest w specjalny filtr lub dyski obrotowe, które cały czas są zamoczone w wodzie. Nawilżacz ewaporacyjny posiada także wentylator. Dzięki takiej konstrukcji powietrze pobrane z pomieszczenia przepływa przez mokre filtry albo dyski i w ten sposób zostaje nawilżone. W takiej postaci powraca do otoczenia. Filtry należy wymieniać w odpowiednich odstępach czasowych.

Dyski obrotowe nie są wymienne, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie ich w odpowiedniej czystości, aby urządzenie mogło jak najdłużej pracować prawidłowo. Do napełnienia zbiornika można używać zwykłej wody z kranu. Dodatkową funkcją nawilżaczy ewaporacyjnych jest aromaterapia. Do urządzenia bez obaw można wlać odpowiedni olejek eteryczny i cieszyć się z korzyści, jakie niesie ze sobą aromaterapia. Ten rodzaj nawilżacza, podobnie jak nawilżacz ultradźwiękowy, jest bardzo cichy. Może być bez przeszkód wykorzystywany w sypialni. Nawilżacze ewaporacyjne są najdroższymi z nawilżaczy. 

Przy wyborze odpowiedniego nawilżacza powietrza do roślin warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • wydajność nawilżania – ile pary wodnej może trafić do powietrza w ciągu godziny,
  • pojemność zbiornika na wodę,
  • głośność pracy urządzenia,
  • koszty eksploatacji.