Data modyfikacji:

Suche powietrze w domu. Jak je nawilżyć?

Czy wiesz, że suche powietrze w domu prowadzi nie tylko do obniżenia komfortu korzystania z czterech kątów, ale także odbija się na twoim zdrowiu? Właśnie dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby jego wilgotność była utrzymywana na stałym, optymalnym poziomie. Dziś pod lupę bierzemy objawy suchego powietrza w domu i sposoby na jego nawilżenie!

suche powietrze w domu

Przyczyny suchego powietrza w domu

Suche powietrze w domu oznacza stan, w którym wilgotność w danym pomieszczeniu nie przekracza 40%. Wbrew pozorom nie jest to takie rzadkie, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Jesienią i zimą, gdy odkręcamy ponownie kaloryfery, ogrzewanie obniża wilgotność we wnętrzach, prowadząc do pojawienia się problemów ze skórą czy nawet szybszego niszczenia się mebli.

Nie bez znaczenia jest również smog, który nieustannie przenika przez domowe drzwi i okna. Zanieczyszczone powietrze prowadzi do wysuszania tego w mieszkaniu. Podobnie jest w przypadku lokalnego mikroklimatu, który jest kwestią indywidualną i uzależnioną między innymi od miejsca zamieszkania czy położenia danego pokoju.

Suche powietrze w pokoju – objawy

Jakie objawy daje suche powietrze w domu? Są to przede wszystkim problemy skórne, które często są mylone z alergią. Jeśli w sezonie grzewczym pojawia się zaczerwienienie, przesuszenie, swędzenie dłoni i nie tylko, to winowajcą może być właśnie nieprawidłowa wilgotność powietrza w twoich czterech kątach.

Ciekawostką może okazać się fakt, że suche powietrze w domu może zwiększać ryzyko przeziębienia. To właśnie ono jest najlepszych środowiskiem do rozwoju wirusów, które mogą powodować np. infekcje górnych dróg oddechowych. Bardzo często suche powietrze jest też przyczyną niealergicznego nieżytu nosa, objawiającego się kichaniem, katarem czy zatkanym nosem.

Suche powietrze w mieszkaniu objawia się także suchymi, piekącymi i swędzącymi oczami. Podrażnienie prowadzi też do zaczerwienienia. W takich sytuacjach najlepszym wyborem jest udanie się do specjalisty, który przepisze odpowiednie krople nawilżające.

Do innych objawów suchego powietrza w domu zaliczamy również chroniczny ból głowy, ogólne przemęczenie i osłabienie organizmu oraz trudności z oddychaniem. Niewłaściwa wilgotność może też prowadzić do szybszego uszkodzenia mebli i ubrań wykonanych z naturalnych materiałów.

Sposoby na walkę z suchym powietrzem w domu

Jakie są sposoby na suche powietrze w domu? Numerem jeden jest nawilżacz, który bez problemu zadba o optymalną wilgotność w pomieszczeniu. Tego typu urządzenia nieustannie monitorują jej poziom i w razie potrzeby wytwarzają mgiełkę o optymalnej temperaturze. Możesz się zdecydować na jeden z modeli z rankingu nawilżaczy powietrza.

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z suchym powietrzem w domu jest regularne wietrzenie. Dopływ świeżego powietrza, w szczególności zimą i podczas opadów śniegu czy deszczu, jest bardzo ważny. Wilgotne powietrze z zewnątrz ma pozytywny wpływ na poziom wilgotności tego w twoim mieszkaniu czy domu.

Aby ochronić się przed problemami z suchym powietrzem w domu w trakcie sezonu grzewczego, możesz powiesić na grzejnikach mokre ręczniki. To popularna i niewymagająca żadnych wydatków metoda, która w ciągu kilku minut poprawi mikroklimat w pomieszczeniu. Ręcznik możesz zastąpić też miską z wodą. Pamiętaj, aby regularnie ją wymieniać!

Rewelacyjnym sposobem na suche powietrze w domu, który nie tylko poprawi mikroklimat w twoich czterech kątach, ale także wpłynie na ich estetykę, są oczywiście rośliny doniczkowe. Wybrane gatunki mogą oczyszczać powietrze i poprawiać jego wilgotność. Które z nich powinny stanąć na twoim parapecie? Zdecydowanie dracena wonna, aloes czy popularny w ostatnich latach fikus.

Autorka: Katarzyna Wendzonka