Data modyfikacji:

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

Odpieluchowanie to ważny moment w życiu każdego malucha. Niejednokrotnie spędza on sen z powiek rodzicom, którzy chcą jak najszybciej nauczyć dziecko samodzielności w kwestii załatwiania potrzeb fizjologicznych. Ważne, aby nie wywierać na dziecku presji – każdy maluch nabędzie tę ważną umiejętność we własnym czasie. Bez wątpienia pomoże mu w tym dobry nocnik. Jaki wybrać, by trening czystości był skuteczny i przyjemny? 

nocnik dla dziecka

Kiedy sadzać dziecko na nocnik?

Niejeden rodzic zastanawia się, kiedy jest odpowiedni moment na to, by posadzić malucha na nocniku. Zwykle dzieje się to w okolicach 2. roku życia – w tym czasie maluszek jest bowiem w stanie jasno komunikować swoje potrzeby. Ponadto, dwuletnie dzieci chętnie naśladują swoich rodziców i chętnie uczą się nowych umiejętności. 

Jeśli jednak twój dwulatek nie ma ochoty być sadzany na nocnik, nie zrażaj się. Nie zmuszaj dziecka i nie zawstydzaj go – to przyniesie odwrotne skutki. 

Wybieramy pierwszy nocnik 

Pojawienie się w domu nocnika na pewno zainteresuje twoje dziecko, a odpowiednie podejście do tematu potrzeb fizjologicznych zachęci je do jego wypróbowania. Na podstawie opinii mam przygotowaliśmy kilka wskazówek, które ułatwią ci wybór pierwszego nocnika dla dziecka. 

1. Funkcjonalność przede wszystkim 

Jaki nocnik będzie najlepszy? Taki, na którym dziecku będzie wygodnie i taki, który będzie łatwy w czyszczeniu. Zrezygnuj z fantazyjnych kształtów czy zdobień. Najlepiej sprawdzi się nocnik o maksymalnie prostym kształcie, podobnym do zwykłej toalety. Koniecznie wybierz nocnik z wkładką – jego opróżnianie jest bardzo szybkie i wygodne. Nocnik dla maluszka powinien być również bezpieczny – upewnij się, że jest stabilny! 

2. Nocnik grający – tak czy nie? 

Swojego czasu nocniki grające były szalenie popularne. Nie ma się czemu dziwić: w końcu nasze dzieci przepadają za wszystkim, co interaktywne. Należy jednak mieć na uwadze, do czego przeznaczony jest nocnik. Maluch nie powinien traktować go jak zabawkę. 

Oczywiście, jeśli tylko atrakcyjny design i przyjemna melodyjka z nocnika zachęcą dziecko do jego używania, to gadżet jest skuteczny. Ważne jednak, aby funkcje te nie były decydującymi podczas wyboru nocnika. Pamiętaj: powinien być przede wszystkim wygodny, bezpieczny i łatwy w myciu. 

3. Praktyczne dodatki 

Niektóre nocniki wyposażone są w uchwyt na papier toaletowy czy też rezerwuar, który wydaje dźwięk spuszczanej wody. Takie funkcje upodabniają nocnik do „dorosłej” toalety, co w przyszłości ułatwi dziecku oswojenie się z nią. 

Rodzaje nocników, które warto znać 

Poza zwykłymi domowymi nocniczkami, w sklepach internetowych znajdziesz inne odmiany dziecięcych toalet. 

  • Nocnik dla chłopca - mały pisuar mocowany na ścianie za pomocą przyssawek. 

  • Nocnik turystyczny – rozkładany, przeznaczony do łączenia z wymiennymi wkładami. Idealny, kiedy właśnie przebywacie za miastem, a skorzystanie z toalety jest niemożliwe. 
  • Nakładka na sedes – dobre rozwiązanie dla dzieci, które z sukcesem opanowały sztukę korzystania z nocniczka. Specjalna nakładka ułatwi im korzystanie z normalnej toalety. 

Pierwszy nocnik i nauka o siusianiu

Aby dziecko chętniej podchodziło do samodzielnego korzystania z nocnika, warto zainteresować je tematem potrzeb fizjologicznych. W księgarniach internetowych znajdziesz sporo książeczek dla dzieci, które w przystępny sposób tłumaczą, dlaczego należy pożegnać się z pieluchą na rzecz nocnika.

Z odpowiednim nocnikiem trening czystości będzie znacznie prostszy. Pamiętaj, aby podczas zakupów kierować się przede wszystkim jakością i funkcjonalnością nocnika.